Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 03-04-2005
Наталія Логойда: Старі методи «нової» влади
RIOnews

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1112522739.html


Президент Віктор Ющенко найбільшим розчаруванням перших ста днів після помаранчевої революції назвав процес призначення кадрів. «Я очікував більшого об’єднання, взаєморозуміння, доповнення. Хотілося б, щоб люди зближалися швидше. Тому сам процес призначення кадрів викликав найбільші розчарування», — зазначив президент. Ющенко стурбований недарма. Адже призначені ним адміністратори в регіонах займаються подеколи відвертим криміналом. І все відлунням вдаряє по самому Ющенкові.Чи побачило Закарпаття нового Балогу? Не побачило. Бо діє він тими самими методами, якими діяв за час свого попереднього губернаторства. І тими ж методами, якими діяли його колишні соратники по партії СДПУ(о). Чи довго раділи дрібні підприємці омріяній волі? Не довго. Один рекет пішов, на його місце прийшов інший. І те, що бізнесменів змушують сідати під «Барву», лишень півбіди. Бо як тільки втекли з кордону рекетири есдеків, котрі забирали по 40 доларів з кожного мікроавтобуса, відразу ж на їх місце прийшли інші. Під крилом «нової» влади, яка не збирається втрачати такий прибутковий шмат, як кордон.

А буквально цього тижня до редакції надійшли й інші матеріали, які свідчать про одне — губернаторська команда використовує владу виключно з приватних корисливих цілей.

МІЛЬЙОНИ
З ЗЕМЕЛЬ...

Ліси та санаторно-курортні зони — те багатство, на яке зазіхає кожна нова влада, що починає газдувати в Закарпатській області. Подібне не змусило себе довго чекати й цього разу: не минуло й місяця після приходу до влади Балоги, як взялися за землю. Ми вже розповідали про те, як балогівці атакували майно та землі «Агролісу». А днями генеральний директор лісогосподарського агропідприємства «Закарпатагроліс» М. Грубий звернувся до керівництва держави з листом, де йдеться про незаконне визнання нинішньою обласною владою непридатними для ведення лісового господарства 22,7 тис. га аграрних лісів. Що цікаво, доручення було підписане 18 лютого і здебільшого терміном виконання доручення стоїть 22 лютого. Тобто все повинно було робитися в «пожежному порядку». Не було надано навіть часу на якусь юридичну оцінку цього доручення. Таким чином, нібито «непридатні» землі «Агролісу» мають бути передані сільським та селищним радам...

Та виявилося, що абсолютна більшість цих земель, запланованих до передачі сільським і селищним радам, є лісами зелених зон, зон охорони санаторіїв і курортів, протиерозійними, водоохоронними лісами та такими, що мають важливе значення для охорони навколишнього природного середовища. Як приклад, до «непридатних» земель зачислено й землі агролісів неподалік санаторіїв «Шаян» Хустського району, «Сонячне Закарпаття» Свалявського району, поблизу с. Косонь у Берегівському районі. І не важко здогадатися, чому балогівці переводять ці ліси у «непридатні». Та тому, що інколи ціна одного гектара у курортній зоні сягає десятків, а то й сотень тисяч доларів. І команда Балоги знайшла ласий шмат для поповнення приватних рахунків. І недарма це питання порушувалося соратником Балоги Іваном Іванчом ще 21 грудня 2001 року. Тоді Іванчо був головою облради, але оборудку з лісами провести не встиг. Тепер вони знову при владі й повернулися до «лісового» питання...

До речі, на думку гендиректора «Закарпатагролісу», передача цих земель місцевим громадам, які не мають ні програм розвитку лісового господарства, ані спецпідрозділів, як вимагає чинне законодавство, та коштів на утримання лісів, призведе зрештою до втрати значних площ лісів, скорочення робочих місць (а нині на підприємстві працює 582 працівника) та платежів до бюджету (торік підприємство сплатило 2,3 млн. грн.). Та хіба це хвилює «нову» владу?...

«НОВА» ВЛАДА
СТРАХУЄ СОБІ «ВІДХІД»?

Отримала цього тижня наша редакція й іншого листа, який свідчить про хижацькі апетити балогівців. Днями до редакції газети звернулися представники відразу дев’яти страхових компаній з проханням бодай якось допомогти у вирішенні їхньої проблеми, суть якої ось у чім. З 1996 року й донині ці страхові компанії орендували земельні ділянки для розміщення агентських пунктів із реалізації страхової продукції перед автопереходом держкордону КПП «Тиса» на автотрасі Київ—Чоп поблизу с. Соломоново. Цими пунктами проводиться продаж страхових полісів УЗК («Зелена картка»), обов’язковість якого передбачена законодавством. З цією метою були встановлені модульні металеві вагончики під облаштування стаціонарних агентських пунктів з реалізації страхової продукції на земельних ділянках, виділених Соломонівською сільрадою для оренди. Ще стара влада часто знущалася над страховиками, безпідставно змушуючи страховиків переносити стаціонарні пункти з місця на місце.

«Переміщення агентських пунктів відбулося за всіма встановленими правилами і за присутності всіх служб, які лише мали до цього відношення. Впродовж наступних років й донині страховики неодноразово звертаються до голови Соломонівської сільради, керівників райради та райдержадміністрації про укладення з ними договорів оренди на виділені земельні ділянки під облаштування агентських пунктів. Жодних письмових відповідей, усні гарантії зводилися до того, що «договори оренди земельних ділянок, на які переміщені агентські пункти (на 822км+50м автотраси Київ-Чоп), з вами буде укладено після закінчення судового розгляду справи про припинення дії договору оренди землі, де розміщені виділені вам ділянки, між ТОВ ВКФ «Вектор» і Соломонівською сільрадою», йдеться в листі.

Зрештою у січні 2005 року сесія Соломонівської сільради розглянула питання про виділення земельних ділянок під агентські пункти згаданих підприємств-страховиків для реалізації страхової продукції. Результат ради під тиском депутатів та посадових осіб райдержадміністрації — відмова. Однак і досі страхові компанії не отримали відповідного рішення сесії. Окрім того, рішення про відмову в наданні у користування земельної ділянки має містити мотивовані пояснення з посиланнями на відповідні нормативні акти. Через що страховики не можуть оскаржити в суді рішення ради.

Більше того, 10 березня 2005 року в. о. Ужгородського міжрайонного прокурора С. М. Вовканич подає до Господарського суду області позовні заяви, в яких говориться про те, що згадані страховики «самовільно захопили земельні ділянки Соломонівської сільради». Вочевидь, прокурор навіть не побачив, що агентські пункти розмістилися на цій території на підставі рішення Соломонівської сільради від 15.04.2003 та дійсних на той час договорів оренди і це свідчить лише про одне: Соломонівська сільрада, Ужгородська райрада і райдержадміністрація були згідні з їхнім розміщенням, яке проводилося з їх дозволу і за їхньою вказівкою. Тоді про яке самовільне захоплення йдеться?

На це відповідати нова влада не збирається, так само як і на те, куди зараз подіти 50 людей, які працюють у цих агентських пунктах? Чому владі не потрібні щомісячно понад 15 тис. грн. надходжень до бюджету, що йшли в результаті нарахувань на зарплату працівникам, а також податки, що сплачують підприємства від власної діяльності? Голова Ужгородської РДА Анатолій Колібаба у розмові зі страховиками значення цьому не надає, його абсолютно не турбує, що трапиться зі сім’ями людей, які втратять роботу.

P. S. До речі, буквально перед виходом номера газети стало відомо, що цим агентським пунктам припинено електропостачання. Підстав жодних, бо боргів за електроенергію страхові компанії не мають. На запитання «чому» начальник Ужгородської РЕМ О. Лазоренко відповів: вказівка зверху. Вказівка, наскільки відомо, від провладної верхівки, яка має свою зацікавленість у вигідному для страхового бізнесу населеному пункті. Просто варто запитати нинішнього заступника Балоги Іванча, чи не має його родина стосунку до страхового бізнесу. І чи потрібні йому конкуренти на кордоні?..

ЛЮСТРАЦІЯ
ПО-БАЛОГІВСЬКИ

І, нарешті, ще один тривожний сигнал цього тижня надійшов до редакції. Мова про Віктора Пехня, начальника інспекції з контролю за цінами в Закарпатській області, якого влада просто брутально змушує звільнитися. І біда Пехня тільки в тому, що призначив його на посаду ще Різак.

Писати заяву за власним бажанням головний ціновик області не захотів, на закиди «ну, ви розумієте, що прийшла нова влада, а ви обличчя старої, якій тут не місце...» не відреагував, тому й вирішили вчинити з ним кардинальними методами.

Словами Віктора Пехня: «Минулої п’ятниці, коли я саме займався справами держінспекції в прокуратурі, зателефонувала бухгалтер служби й повідомила, що прийшла комісія на чолі з Михайлом Поповичем, керівником апарату ОДА, та з розпорядженням голови ОДА опечатати мій службовий кабінет. Я не мав змоги одразу поїхати на роботу й зателефонував одразу ж до Києва, до свого керівництва, аби дізнатися, чи є наказ на моє звільнення, чи мені продовжувати робити свою роботу. Керівник інспекції Анатолій Козленко повідомив, що напередодні мав розмову з губернатором області Віктором Балогою, останній просив звільнити мене з займаної посади. Однак Козленко відмовив, оскільки підстав для мого звільнення не бачив і запропонував Балозі обґрунтувати прохання.

До речі, перед цим і Олег Гаваші викликав мене і повідомив, що по моїй посаді вже все вирішено в Кабміні, досягнуто домовленостей на рівні віце-прем’єра, і що лише потрібен час, аби питання було вирішене. Моя відповідь пану Гаваші була однозначною: буде наказ з міністерства про моє звільнення, я його виконаю, якщо ні, то чому я маю це робити? Тим більше, мою роботу вже позитивно оцінено: за підсумками 2004 року роботу закарпатської інспекції з контролю за цінами визнано одною з кращих, за показниками наш регіон піднявся з 26 на 8 місце.

І взагалі, подібних проблем зі звільненнями не виникало, до речі, в жодній області, найскладнішою ситуація виявилася на Закарпатті. Незабаром Козленку надійшло від Балоги прохання звільнити мене з займаної посади, як привід додано скаргу ТОВ «Фарм» (засновником якої є заступник мера Мукачева Кулл) та директорки ТОВ «Мрія» у Мукачеві. Подібні скарги можуть бути в кожній області, та я певен, що і є, бо інспекція неодноразово судиться з тими, хто незаконно завищує ціни. Не бачу в цьому нічого протизаконного чи такого, що вказує на мої грубі помилки в роботі та впевнений, що причини мого звільнення носять виключно політичний характер».

ХТО ЙОГО
ЗУПИНИТЬ?

Такі ось три конфлікти протягом тижня. І в кожному з них обласна влада чинить протизаконно. Та й про які закони можна говорити, якщо сам Балога досі є сумісником і, міркуючи з його останньої прес-конференції, не має наміру віддавати депутатський мандат. А ще на тій прес-конференції Балога вкотре наїхав на міліцію. То йому паспортний стіл не сподобався, то спецфонди. До честі нового керівництва міліції, воно не лягло під Балогу, як він сам цього хотів. Бо не для того хлопці свого часу йшли голіруч на озброєних злочинців, щоб і при новій владі бути маріонетками. Будемо сподіватися, що і прокуратура віднайде у собі сили вирватися з тенет балогівців, бо перед законом рівні всі і за кожен злочин має бути покарання.

І на завершення повернемося до початку статті. Якщо вже Ющенко заявляє, що не задоволений кадрами, то що йому заважає виправити помилки?..

Наталія Логойда

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1112522739.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua