Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 04-04-2005
Олександр Северин: Хто замовляє музику або Чиї ви, хлопці, будете?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1112612649.html

Колись герой культової совєцької книжки випитував у підкреслено здеградованого представника попівства про ціну на опіум для народу, себто, в тому випадку, релігійний агітпроп. З тих пір змінилися найбільш поширені сорти подібного опіуму, а стримке зростання масштабів вирощування, удосконалення засобів постачання і ефективної промоції цього продукту робить питання щодо ціни не таким вже актуальним і цікавим.

Інша справа – виробник. Коли ви йдете до гастроному (чи то, на смак, до супермаркету), вам не однаково, чи виробили певний продукт на знаному екологічно дружньому підприємстві, чи на Нижньомимринському заводі смачних та споживних хімікаліїв. Коли ви несете свої гроші до банку, ви, природно, бажаєте знати, хто є його фактичним господарем, тобто чи опиняться ваші гроші, умовно кажучи, в сейфі розумної респектабельної людини з бездоганною репутацією, чи у липких руцях злодіюватого, так би мовити, олігарха, чи у дірявій кишені повного телепня. Коли ви йдете (сподіваюся – не йдете) до якогось космічного контактера зі вченою іногалактичною потворою при ньому, віддалено схожою на кота vulgaris, вам би, можливо не зайвим було б дізнатися про дату, вихідний номер і джерело довідки, на підставі якої цілителя необдумано випустили з дурдому.
Коли ви купляєте газету чи включаєте телебрехунець....

У найкращому випадку ви прочитаєте чи почуєте, що засновником пречудового і за легендою дистильовано об'єктивного засобу (ніби масової інформації) є таке собі ТОВ X, назва якого вам абсолютно ні про що не казатиме. Крапка. На схилах якого Гіндукуша і дбайливими руками якого умільця вироблявся призначений для вас опіум (вживете ви його зі вдячністю чи розщепите на складники, проаналізуєте, вилучите корисні елементи, а решту викинене до сміттярки – то вже інше питання) – невідомо. Просто ТОВ.

І хіба воно вас не цікавить? Не вірю. Хіба це не має цікавити суспільство? Рівно як і державу, котра (за логікою) мусить прагнути саме прозорости інформаційних потоків? Надто – на чолі з новою, помаранчевою командою, яка (на лихо чи на щастя) аж ніяк не є домінатором в інформаційному ресурсі.

Проблему розв'язати легко, where there is a will, there is a way. Нехай цей шлях декому, звичайно, не сподобається (впевнений, що читачеві буде нескладно на підставі відомостей від народної інформагенції ББС – "бабця бабці сказала", скласти орієнтовний перелік цих "деяких") і буде чутно на теренах Неньки тяжкий олігархічний стон і зубівний скрегіт, укупі з жалісним наріканням на різноманітні складнощі, нас, як громадянське суспільство, це не повинне обходити, нам своє робить. У даному випадку – виганяти тарганів. Таргани, як відомо, бояться світла, зокрема – той вид тарганів, що спеціально призначено для розведення у головах.

Отже, до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" від 21.12.93, №3759-XII та Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" від 16.11.92 №2782-ХІІ треба внести невеличке доповнення, котре зобов'язувало би ЗМІ, яко друковані, так і електронні, оприлюднювати не лише склад своїх засновників, але і засновників засновників і далі за ланцюжком, до самого кінцевого рівня кожної гілки, де виявиться та чи інша фізична особа. Як компроміс, таку вимогу можна передбачити тільки стосовно засновників – власників "істотної участі" (10% та більше).

І якщо хтось заперечуватиме, кажучи про заскладність, бюрократичність і можливо навіть невідповідність світлим ідеалам вільного ринку, то я вже зараз прокоментую наперед – ніяка складність контролю не виправдовує простоту інтоксикації суспільства інформаційним опіумом. І нема таких "ідеалів вільного ринку", котрі б дорівнювали за цінністю ідеалам вільного суспільства. Останнє ж є неможливим без наявности у громадянина його чи не головної зброї – інформованости, у т.ч. про джерела самої інформації. Ставлення до подібної законодавчої поправки з боку ЗМІ та їхніх власників і речників, поміж іншим, буде ефективним тестом на схильність до брехливости та нечесности чи внутрішню готовність до цього за певних обставин.

Значущість питання, на мій погляд, доволі переконливо доведено останньою виборчою кампанією і знов зростатиме мірою наближення до парламентських перегонів – 2006.

Олександр Северин,

кандидат юридичних наук.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1112612649.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua