Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 12-04-2005
Андрій Ігнатов: Громадське телебачення: мовлення в інтересах громадян

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1113336691.html

Створення "громадського телебачення" стало темою однієї з найактивніших дискусій останніх місяців. Необхідність створення такого інституту стала ніби очевидною для українців. Тарас Шевченко, директор Інституту медіа права, сьогодні опублікував статтю в Українській Правді (http://www2.pravda.com.ua/archive/2005/april/12/4.shtml), розтлумачуючи термін "громадське телебачення" як "мовлення в інтересах громадян". Яке ж мовлення є в інтересах громадян? Якими є альтернативи моделі громадського телебачення як окремої інституції?

Очевидно, що неправильне використання тележурналістики адміністрацією і урядом Кучми підкреслило необхідність відділення мас-медіа, в тому числі і телебачення, від надмірних впливів і незаконного використання посадовими особами і політиками. Українці шукають метод створення такого самодостатнього мовлення, яке б було рівновіддаленим від центрів впливу, що могли б потенційно монополізувати доступ до теле інформації. Дискусії ж, що точаться, є, в основному, навколо створення "найідеальнішої" телестанції.

Досвід телебачення показує інший шлях - шлях створення середовища, де всі телестанції слугували б інтересам громадян.

...Коли в Німеччині було три національних канали в середині 1980-х, в США таких телеканалів було десятки. Коли кожна з європейських країн мала десятки телестанцій що охоплювали більшість цих окермих країн, в США було тисячі національних каналів! Чому?

Відповідь на це питання є у практиці роботи з "телепростором" в США. Так, саме створення дуже конкурентного середовища ПРИВАТНИХ І "ДЕРЖАВНИХ" телестанцій є запорукою рівновіддаленості мас медіа від центрів впливу.

Іншими словами, чим більше мас-медіа, тим вони об"єктивніші, бо конкурують за право називатися чи то "каналом чесних новин", чи то "найкращим вебсайтом про українську політику". Шлях до створення такого конкурентного середовища - стоворення найдешевших умов входу на ринок нових компаній, в той же час запобігаючи спробам створення легальних або фактичних монополій учасниками ринку або їх власниками:

- практика видачі ліцензій поза тенедром - шлях, яким скандальний канал НТН отримав ліцензію минулого року - має бути припинена,
- ліцензування має бути недискримінаційним: вибіркові обмеження входження на рикок шляхом видумування окремих конкурсів на "мовне", "музичне", і т.п., телебачення, має бути скасована, оскільки визначати контент передач мають глядачі шляхом натискання на клавішу дистанційного управління власного телевізора,
- ліцензії мають бути неексклюзивними, а також короткотерміновими або середньотерміновими,
- ліцензії на частоти мають виставлятися на аукціони хоча б раз на 5 років,
- виплачена плата за користування частотами має використовуватися на розвиток інфраструктури телебачення - в тому числі і на будову нових передавальних станцій, а не іти "на поповнення державного бюджету",
- на конкурс-аукціон мають виставлятися ліцензії на всі доступні частоти,
- вартість ліцензій на інсталяцію і оперування кабельними мережами має бути близькою до нуля,
- доступ до мереж кабельних провайдерів має бути недискримінаційним по ціні і доступності,
- ліцензування мовлення кабельними мережами має бути скасованим!
- поронографічний матеріал має бути забороненим для трансляції поза кабельними мережами, його трансляція має бути обмежена пізно вночі і дозволена тільки на окремих додатково ліцензованих каналах.

Окремої уваги заслуговують мережі кабельного телебачення, оскільки один 2-міліметровий кабель може дозволяти доносити до тисячі теле і радіо каналів в кожний дім, куди прокладений кабель.

В США, ліцензування надавачів кабельного телебачення і Інтернету вартує провайдеру кількох (з 500) каналів для суспільних потреб, що передаються уряду міста або округу. Оскільки такі ліцензії видаються урядами міст або округів, вимоги дещо відрізняються в залежності від місцевосці. Видача ліцензій не передбачає ніяких виплат, тобто є вільною для провайдерів. Кабельний доступ телебачення в США, як і в Україні, не охоплює всіх мешканців, але є найголовнішим шляхом доступа до телепрограм.

Так, в місті Де Мойн штату Айова, уряд міста просить провайдерів кабельного зв"язку, взамін ліцензії, чотири канали для громадського телебачення, що розподіляються таким чином:

1) канал, що передає репортажі з засідань міськради і її комітетів,
2) канал, що передає репортажі про роботу окружного уряду,
3) канал, що передає репортажі про роботу конгресу і уряду штату, і....
4) канал, де кожен громадянин може створити свою передачу, або навіть просто поговорити перед аудиторією на тему, що його або її цікавить.

Така система практично вільного доступу до передачі теле сигнала по комунікаційним мережам передбачає створення дуже конкурентного і насиченого ринку, який може служити зразком і для ринків мас медіа Європейського Союзу. Такий ринок задовольнить і глядачів різноманітністю, і монополізувати його буде важче.

Андрій Ігнатов,
магістр ділової адміністрації,
випускник Університету штата Айова.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1113336691.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua