Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 13-04-2005
С. Шапаренко: Мінтранс риє, Мінприроди прикриває

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1113376784.html

13 квітня держпідприємство "Дельта-Лоцман" продовжить днопоглиблювальні роботи в приморській частині каналу Дунай - Чорне море на гирлі Бистре. Дозвіл на ці роботи був виданий 31. 03. 2005 р. структурним підрозділом Мінприроди України, Державною екологічною інспекцією охорони навколишнього середовища Південно-Західного регіону Чорного моря. "Дельта-Лоцман" вважає ці роботи не другим етапом будівництва каналу, а доробкою першого - розчисткою каналу, занесеного за зиму.

Незалежні експерти постійно стверджували, що канал в гирлі Дунаю не може бути економічно вигідним через постійне занесення його мулом, Мінтранс стверджував, що може. Зараз у нас з'явилася нагода оцінити, наскільки він-таки рентабельний.

Якщо вірити звітам Мінтрансу, за осінь 2004 року Бистре було поглиблене до відміток 8,2 - 8,5 м; сьогодні середні глибини на ньому складають 5,4 - 5,6 м, а на деяких ділянках - навіть менше 5! Фактично, "Дельта-Лоцман" має переривати канал по-новому. І не випадково "лоцмани" зараз посилено вибивають бюджетне фінансування на цю каналізацію - щороку виконувати один й теж "рентабельний" проект можна лише за державні кошти, але ніяк не за свої! За свої його можна хіба що підчистити, щоб знов заговорити про "економічність", - і продовжити оббивати пороги в пошуках бюджетних коштів.

Цікаво й інше: канал за п'ять місяців замулився приблизно на 3 м - по 60 см в місяць. А за прогнозами Мінтрансу він мав замулюватися в місяць по 10 см! Тут або Дунай ошукав мінтрансівців, або мінтрансівці вшестеро знизили обсяги виносу річкового мулу...

Як початок, так і продовження спорудження каналу відбувається на фоні жорсткого тиску на Дунайський біосферний заповідник. Так, 2 листопада 2004 року Дунайська транспортна прокуратура вилучила у заповідника бухгалтерські документи та головний комп'ютер - щоб вони не були знищені під час розслідування карної справи за перешкоджання службовими особами заповідника "економічно доцільному" каналу на Бистрому. Документи й комп'ютер і досі у прокуратури.

Треба лише відмітити, що ця карна справа була збуджена за скаргою директора "Дельта-Лоцман" В. Бездольного...

А 24 грудня 2004 року заступник начальника Державної служби заповідної справи С. Комарчук скасував ліміти на використання природних рослинних ресурсів у заповіднику. Тим самим він фактично заборонив у заповіднику заготівлю очерету, на якій працює більше 1000 жителів міста Вилкове. Мотивував він це тим, що Проект організації території заповідника не розроблений.

Ці ліміти не поновлені і досі. Більш того, Державний інспектор України з охорони навколишнього природного середовища, Г. Пуга, в листі від 5 квітня 2005 р. на адресу начальника Держслужби заповідної справи О. Мартиненко й начальника Держуправління екології і природних ресурсів в Одеській області П. Чабаненко довів: "Таким чином, вважаємо, що законодавчі підстави для погодження лімітів використання природних ресурсів на території ДБЗ і надання відповідних дозволів відсутні. Крім того, відмова від погодження лімітів та надання дозволів на використання природних ресурсів на території ДБЗ буде сприяти прискоренню виготовлення, погодження та затвердження Проекту організації території ДБЗ".

Проект організації території, про який так печуться службовці Мінприроди, був розроблений черговим у цій історії підрозділом Мінприроди - Українським НДІ екологічних проблем, що курується нинішнім заступником екоміністра, колишнім директором цього інституту, А. Гриценком. Громадськість, до речі, неодноразово вимагала звільнити за корумпованість і С. Комарчука, і А. Гриценка. Останній пікет з цього приводу відбувся 31 березня. А. Гриценко в цей день був на лікарняному, а С. Комарчук під час бесіди П. Ігнатенко із громадськістю пообіцяв звільнитися 1 квітня... На 7 квітня він лишався на своїй посаді - а П. Ігнатенко підтвердив свої наміри щодо його відставки.

Технічне завдання на цей проект Мінприроди не погодило ні із самим заповідником, ні з Національною академією наук України, якій заповідник підпорядкований. Однак погодило з "Дельта-Лоцман"!

І розробники проекту повністю виправдали себе. Під час кампанії проти спорудження каналу через гирло Бистре пропонувалося спорудити судновий хід Дунай - Чорне море за альтернативними варіантами - або через Жебриянське пасмо, або через існуючий канал Дунай - Сасик.

Проектанти ж запропонували перевести Жебриянське пасмо, традиційне місце відпочинку місцевих мешканців, до зони регульованого заповідного режиму, що з одного боку, буде вимагати перебування на пасмі лише за спеціальними пропусками (де матимуть відпочивати вилківчане?), з іншого - заблокує створення через нього каналу. Заодно вони запропонували віднести до зони регульованого заповідного режиму й канал Дунай - Сасик - територію, яка взагалі не входить до складу заповідника!

Крім цього, щоб заповідник у майбутньому взагалі чудово функціонував, за думкою розробників його проекту організації, спостереження в ньому мають проводитися не з якими-небудь науковими установами, а із самим Мінтрансом!

Багатий цей проект і на відверті невідповідності. Так, в ньому йдеться про "помітну роль" промислу ондатри в економіці місцевих жителів, хоча такий промисел у регіоні не ведеться. Постійно приводяться різні площі заповідника, наведене неіснуюче озеро "Середнє". Указується, що колонія малого баклана в Стенцовсько-Жебриянських плавнях є найбільшою серед відомих, хоча він там взагалі не гніздиться.

І якість цього документа закономірна - під час його розробки ніхто з УкрНДІЕПовців навіть не з'явився у заповіднику. За таких умов не дивно, по-перше, що офіційна копія цього проекту навіть не має списку виконавців (мабуть, не має бажання ганьбитися), а, по-друге, що цей документ отримав негативні оцінки ведучих наукових установ - Інституту ботаніки та Інституту зоології.

При цьому Мінприроди продовжує його агресивно просувати, тиснучи на заповідник - чи не для того, щоб угодити "Дельта-Лоцман" та "замести сліди" із використанням на цей проект 300 тис. гривень? Останні місяці багато які українські неурядові організації вагалися щодо істинних намірів нової центральної влади: чи то вона, декларуючи верховенство конституційних принципів в своїй діяльності, намагається вести політику свої попередників на попрання цих принципів? Чи то нові чиновники просто роблять помилки через свою необізнаність?

Враховуючи останні події навколо Дунайського заповідника, на думку приходить інше протиставлення: або центральна влада намагається вести політику свої попередників, або просто не здатна контролювати свої підрозділи.

Залишилося лише вибрати, що нам подобається більше...

Голова Ради ЕкГ "Печеніги", С. Шапаренко

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1113376784.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua