Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 14-04-2005
Олена Шостко: В продовження теми статті "Рожевий" рецепт для інваліда армії.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1113489127.html

Стаття “Рожевий рецепт” для інваліда армії” Інни Сухорукової й Ольги Багалій є сумним відзеркаллям і прикладом невтішної ситуації у сфері протидії незаконного обігу наркотиків в Україні.

НА жаль, в нашій країні до цього часу превалює репресивна політика щодо боротьби з незаконним обігом наркотиків. КК України містить 16 антинаркотичних статей. Давайте подивимось на те, як вони застосовуються. Аналіз офіційної статистики МВС за 2002 рік свідчить, що, наприклад, 62 % всіх зареєстрованих злочинів у сфері незаконного обігу наркотиків складали діяння, передбачені ст.309 КК України—незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту. Відповідно, питома вага всіх інших злочинів, передбачених п’ятнадцятьма статтями складала 38%. Якщо звернутись до показників судимості, то цифри покарання споживачів ще більш вражаючі. В Україні у 2002 році 74% осіб було засуджено за статтею 309 КК України і тільки 15% за ст. 307 КК України (в абсолютних показниках це 22150 і 4541 осіб відповідно). Ці тенденції характерні і для наступних років.

Масштаби споживання наркотиків свідчать про добре організований ринок. Робота щодо виявлення і ліквідації ключових фігур наркобізнесу не може бути визнана задовільною. Ми можемо зробити висновок, що основні злочинці, які контролюють наркопотоки, залишаються поки що недосяжними для правоохоронних органів. Оскільки основним показником оцінки роботи органів кримінальної юстиції до цього часу є кількісні показники, тому кримінальні справи порушуються відносно тих злочинів, які легше розкрити. Де, коли були придбані наркотичні засоби, хто виступав посередником, а головне, організатори і керівники нелегального бізнесу, як правило, не досліджуються. Тому у матеріалах більшості кримінальних справ “коронною” є фраза: “Придбав наркотичний засіб у невстановленої слідством особи”.

Підтвердженням нашого висновку є той факт, що за контрабанду наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів було засуджено за той же період часу 69 осіб, а за використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотиків (за “відмивання брудних грошей”) 27 (!) осіб. Хоча загальновідомо, що наркобізнес є одним із найприбутковіших видів кримінальної діяльності.

Повністю підтримую висновок авторів статті про те що “боротьба” з незаконним обігом наркотиків шляхом заборони лікарям виписувати хворим необхідні ліки – злочинна та й зовсім безрезультатна. До речі, у 2002 році по всій Україні було засуджено 1 особу за ст.319 КК України—незаконна видача рецепта на право придбання наркотичних засобів або психотропних речовин. Чому б прокуратурі разом з УБНОН не розпочати реальну протидію чорному ринку медичних препаратів і не дослідити весь ланцюжок потрапляння ліків, заборонених для виписування хворим згідно Наказу МОЗ України № 356 на ринок.

Якщо в інших сферах життя суспільства йти за логікою розробників вище згадуваного нормативного акту, тоді треба заборонити тримати собак, оскільки вони кусають людей, або запровадити особливі правила поводження з кухонними ножами, оскільки значна кількість умисних вбивств на побутовому ґрунті здійснюється за допомогою цього предмету.

Безумовно, найлегший шлях—заборона, але світовий досвід свідчить, що найбільш дієвим засобом зменшення зловживання наркотичними засобами є профілактичні дії, спрямовані на зменшення попиту на наркотики. Держава не має права порушувати права хворих, що потребують ліків, що містять наркотичні речовини під приводом боротьби з наркотиками.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1113489127.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua