Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 15-04-2005
DevRand: Як будуть вибирати нового Папу

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1113565132.html

Чесні вибори та їх протилежність - фальсифікації, це словосполучення на які після кампанії 2004 року дуже емоційно реагують більшість громадян України. А як обирають Папу у Ватикані? Їх "закон про вибори" розробляється вже більше тисячі років.

18 квітня почнуться вибори нового Папи.

Остання редакція правил була складена самим Іваном Павлом ІІ в 1996 році. Загалом, правила для папських виборів змінюються та розвиваються всю свою історію.

Для перемоги кандидату достатньо набрати дві третини голосів. Голсувати мають право тільки чинні кардинали, числом не більш як 120 чоловік, віком не старше 80 років (в цьому голосуванні будуть приймати участь 115 чоловік, тому для перемоги потрібно 77 голосів)

Вибори відбуваються в Сікстинський капеллі, і головою виступає Church Chamberlain. Голосування проходить виключно за допомогою паперових бюлетнів, підрахунок відбувається вручну. Саме голосування (процес заповнення бюлетнів) таємне, все інше відбувається відкрито.

Голосування проходить в три етапи. Перший, "попередній" - 2 або 3 паперових бюлетні видаються на руки кожному кардиналу (на випадок якщо бюлетень буде помилково зіпсовано). Далі, з числа присутніх випадковим чином (тягнучи жереб) вибираються 9 посадових осіб виборів - 3 "рахувальника", 3 ревізора та 3 інфірмарія (Infirmarii)- "помічника для немічних" - вони збирають бюлетні тих кардиналів, що не можуть ходити самі.


Кожен кардинал пише ім"я свого кандидата на бюлетні, намагаючись щоби його почерк не впізнали. Потім бюлетень складається та тримається так, щоб не було видно написаної кандидатури. Перед початком заповнення, всі сторонні мусять залишити кардиналів самих, і приміщення замикають.

Після того як всі закінчили заповнювати бюлетні, починається другий етап - всі кардинали по одному підходять до алтаря, тримаючи в піднятій руці згорнутий бюлетень. На алтарі встановлено великий кубок, накритий зверху пласкою металевою тарілкою. Звернений бюлетень, після проголошення клятви, спочатку кладеться на тарілку (цим демонструється що він лише один) і потім тарілка піднімається і бюлетень з неї кардинал скидає в кубок.

Якщо кардинал не може сам підійти до алтаря, один з трьох "рахувальників", повністю на виду у всіх, робить це за нього. Якщо хтось з кардиналів через слабкість не може бути в капеллі, всі 3 інфірмарія з запечатаною скринькою з щілиною для бюлетні йдуть для того щоб зібрати бюлетні. Потім бюлетні, по одному, з скриньки кладуться на тарілку і з неї перекладаються в кубок.

Коли всі бюлетні зібрані в кубок, починається третій етап - перший "рахувальник" струшує кубок декілька разів для того щоби перемішати бюлетні. Потім третій "рахувальник" переносить бюлетні по одному з першого кубка в інший, при цьому підраховуючи бюлетні. Якщо загальна кількість бюлетнів не співпадає з кількістю учасників голосування, всі бюлетні спалюються і голосування проходить ще раз.

Для підрахунку голосів, кожен бюлетень відкриває і занотовує кожен з трьох "рахувальників" - причому останній зачитує напис на бюлетні вголос та насилює за допомогою голки бюлетень на нитку. Кожен з них записує голос на великому шматку паперу - все це робиться повністю на очах у всіх кардиналів. Загальна кількість голосів, набраних кожним з кандидатів записується на окремому листі паперу. Кардинали записують всі результати для себе. Після закінчення підрахунку нитка з бюлетнями зав"язується вузлом.

У випадку, якщо дві третини голосів не набрав ніхто, бюлетні спалюються разом з усіма нотатками, що велися в залі голосування будь ким - в присутності усіх учасників. Після кожної "сесії" складається протокол про результати, що підписується, запечатується та зберігається в архівах Ватикану.


Достатньо складним є алгоритм "повторних голосувань". У всі дні крім першого, якщо голосування не дало результатів, проводяться по два голосування зранку тапо два після обіду. У випадку якщо три дні - безрезультатні, надається пауза макимум в один день, для молитв на неформального спілкування. Якщо після наступних 7 голосувань знову немає результата, така пауза повторюється. Якщо три серії по сім голосувань не дають результату, абсолютна більшість учасників після відкритого обговорення визначає як голосування буде проходити далі. За будь якої схуми визначення переможця, необхідно щоб за нього проголосувала абсолютна більшість. Одна з схем, що допускаються на цьому етапі - це голосування лише по двом кандидатурам, які набрали в "попередньому турі" більшість голосів. Але переможець все одно визначається лише абсолютною більшістю голосів (тобто більше половини голосів від початкового числа учасників голосування)

Вибори визнаються недійсними, якщо пройшли з порушенням правил що викладені вище.


Тепер про "захищеність" виборів.

Ще перед початком голосування церква перевіряється на присутність будь яких записуючих та передавальних пристроїв, на присутність чужинців та закривається перед початком голосування. Користуватися будь якими засобами комунікації з зовнішнім світом заборонено, кожен учасник голосування відомий. Все робиться вручну - тому ніякими сучасними технологічними штуками вплинути на результат неможливо. Вчиняються заходи навіть проти лазерних мікрофонів, що можуть бути застосовані до скла на вікнах верхнього рівня в капеллі.

Інсайдери теоретично можуть "підробити" вибори. Але можливість модифікувати, підмінити або неправильно назвати голос - вступивши в змову - для "рахувальників" майже виключені тим що вони обираються випадково з усієї кількості кардиналів, а також тим що всі учасники вдягнені в спеціальний вид одягу з напів-прозорими рукавами.

Неможливо зробити "вкидання" бюлетнів. Продумана система з кубком і тарілкою, на яку спочатку кладеться бюлетень і видно що він один - не дає можливості забрати щось з кубку або вкинути декілька бюлетнів.

На вибори фактично неможливо вплинути підбором "офіційних осіб" - "рахувальників", "інфірмаріїв" та "ревізорів". Вони обираються випадково (витягуються папірці з іменами) - перших три імені - це "рахувальники" і тому подібне.


Під час підрахунку неможливо щось змінити в бюлетні, через те що враховується не позначка, а повністю написане ім"я кандидата.


Додаткової захищеності процесу голосування додає святість та урочистість процедури - мало хто здатен займатися махінаціями в такому місці. Перед опуцсканням бюлетня, кардинали дають клятву. "Рахувальники" дають офіційну клятву не вступатив змову для того щоб вплинути на результати. "Ревізори" в кінці процедури зобов"язані перевірити всі результати, нотатки "рахувальників" та бюлетні, навіть якщо "вибори не відбулись".

Як бачимо, ця схема є дуже захищеною - відкритий процес голосування, кожен крок якого спостерігають всі його учасники, малі мастштаби групи голосуючих - все це
значно підвищує можливості для забезпечення чесних виборів.


Але, як вірно підмічає Брюс Шнейер в своєму більш детальному аналізі процесу "захищеності" папського голосування, якщо схема для виборів розвивається та покращується близько півтори тисячі років, не дивно що ми отримуємо напрочуд хороший результат.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1113565132.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua