Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 28-04-2005
Вадим Гриб: Лист до Тимошенко з приводу "Київміськбуду"
www.tekt.com

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1114691835.html

Прем"єр-Міністру України
Тимошенко Ю.В.Шановна Юліє Володимирівно!

Останнім часом багато переможних реляцій звучить з вуст керівництва найбільшого будівельного Холдингу столиці "Київміськбуд" . І будують вони начеб-то багато і якісно, й схеми кредитування зручні та прозорі. Та подібні заяви викликають у причетних до будівництва людей лише гірку посмішку. Бо насправді ситуація в Холдинговій компанії є глибоко кризовою й ставить стільки болючих запитань, що для їх розв"язання необхідне вже втручання уряду.

Адже саме урядовою Програмою "Назустріч людям" було визначено як першочергове, завдання удосконалити управління державною власнісю, протидіяти тіньовій приватизації та посилити відповідальності керівників підприємств, в статутному фонді яких присутня частка держави.

Саме таких невідкладних заходів потребує ситуація в ХК "Київміськбуд". Це дозволить вивести з її тіньового обороту сотні мільйонів гривень, так необхідних для реалізації соціальних програм Бюджету-2005. Крім того, зволікання з застосуванням дієвих заходів відносно менеджменту корпорації, можеспричинити такий стан речей, коли процес прихованої приватизації Холдингу стане незворотнім.

Реальний стан справ в ХК "Київміськбуд" значно відрізняється від декларованого і потребує втручання власника, котрим, за великим рахунком, є держава. Фонд держмайна і передав свого часу належний державі 80-відсотковий пакет акцій ХК "КМБ" Київській територіальній громаді, але насправді управління пакетом є абсолютно номінальним.

Воно не лише не приносить місту реальних доходів, але й затягує в тугий вузол цілий клубок соціальних, корпоративних та виробничих проблем. Так, п"ять мільйонів гривень заявленого прибутку при консолідованому обсязі бізнесу в 2,3 млрд. виглядають як глузування.

До того ж, на підприємствах Холдингу проводяться додаткові емісії, менеджментом акумулюються акції працівників за кошти товариства, а високоліквідні активи виводяться у підконтрольні структури. І все це не без відома міської влади, яка фактично самоусунулася від управління.

Від зазаначених дій однаково страждають інтереси акціонерів та держави. І хоч акціонери неодноразово повідомляли до прокуратури та інших правоохоронних органів про незаконні схеми, та реального розслідування фактів зловживань так і не відбулося.

В той же час фінансово-господарська діяльність Холдингу викликає чимало тривожних питань. Обсяги бізнесу корпорації неухильно ростуть, ціни на житло скачуть галопом, а на прибутках "Київміськбуду" це ніяк не відображається, не підвищується і капіталізація. Більш того, згідно звітності, рентабельність будівельного Холдингу має стійку тенденцію до зниження, і за її збереження скоро набуде від"ємних значень ( див.таблицю)

І це відбувається в умовах, коли рентабельність будівництва в країні давно випередила цей показник в інших галузях промисловості. При чому, за оцінками експертів, зараз вона сягає своїх пікових значень.

Конкретні цифри: вартість спорудження квадратного метра житла визначена Держбудом України - 1700 грн. ($319). За словами голови "Госстроя" Росії, Миколи Кошмана, навіть у Москві собівартість квадратного метра житла складає $200-250.
В Києві ж , як відомо, ціна продажу одного квадратного метра житла складає на масивах $600-700, у центрі: від $1000. Виходячи з цього, потенційний прибуток Холдингу "Київміськбуд" , якщо рахувати лише житло на околицях, у 2004 році можна оцінити не менш ніж у $200 млн. (у 2003 - не нижче $190 млн.). В той же час задекларований ж прибуток у 2004 склав всего 5,35 млн. грн. (консолідований прибуток у 2003 році - 56 млн. грн). Це означає, що флагман будівельної індустрії працює і розвивається з рентабельністю 0,76%. У той час як аналогічні підприємства в цій галузі мають цей показник на рівні 10-20%.

Немало питань виникає і з приводу одвічних скарг керівництва "Київміськбуду" на те, що їм "перепадають" найгірші земельні ділянки на околицях. На запитання журналістів, як же це може бути, адже весь топ-менеджмент Холдингу входить в депутатський корпус Київради та в "земельну" комісію, керівництво "Київміськбуду" лише розводить руками. Одна з найбільш вірогідних версій, що пояснює цей феномен, полягає в тому, що виділення престижних земельних ділянок, звісно, ефективно лобіюється депутатами-будівельниками. Та дістаються "ласі шматочки" своїм, кишеньковим фірмам, і відповідно прибуток таких фірм, який і не снився Холдингу, перетікає в кишені лобістів.

Управлінський контроль з боку міської влади, як уже зазначалося відсутній. Це спричиняє, з одного боку неефективну роботу Холдингу, а з іншого, не спонукає менеджмент бути зацікавленим у підвищенні фінансових показників "КМБ". Тож вони реалізують свій інтерес через фінансові потоки та різні сумнівні схеми.
Одна з основних причин неефективної роботи найбільшої будівельної компанії країни, криється в нераціональному корпоративному управлінні. Холдингова компанія, що на 80% належить державі, володіє в будівельних організаціях- членах Холдингу по 26%-30% статутного фонду. Інші 70-74% донедавна належало дрібним акціонерам - частіше працівникам і менеджменту цих будівельних підприємств.

Коли обсяги будівельних робіт почали наближатися до $500 млн., менеджмент підприємств-членів Холдингу почав формувати контроль над підприємствами в своїх особистих інтересах, що негативно відображається на офіційних результатах роботи корпорації й загрожує власне її існуванню в такому вигляді..

Сама ж Холдингова компанія не тільки не перешкоджає цьому, але й заохочує процес незаконної передачі державної власності в приватні руки. Це що стосується "дріб"язку", а що стосується ключового фінансового підприємства корпорації - банку "Аркада" , то тут вже керівництво ХК не погребувало власноруч зайнятися привласненням. Ця операція була здійснена лютому-березні 2003 року за наступною схемою:


Банк “Аркада”

Трохи історії. До 2003 року частка підприємств Холдингу в акціонерному капіталі банку “Аркада” перевищувала 55% і держава, опосередковано, мала вплив на банк.
За станом на початок 2003 року основними акціонерами банку були:
20,71% - ХК "Київміськбуд"
12,80% - “Домобудівний комбінат №4”
12,41% - “Домобудівний комбінат №3”
9,98% - “Київелектромонтаж”

У березні 2003 року Антимонопольний комітет дав дозвіл товариству з обмеженою відповідальністю “Компанія розвитку будівництва” на придбання пакета акцій АКБ “Аркада” у розмірі, що перевищує 25% голосів в органі керування, внаслідок чого компанія придбала практично контрольний пакет. І на а сьогоднішній день склад найбільших акціонерів АКБ “Аркада” виглядає так:

49,86% - ТОВ “Компанія розвитку будівництва”
14,9% - ТОВ «Фірма “Девелопер” (компанія, афілійована з В.А. Поляченко).

Що ж являє собою компанія-покупець? А це знову ж ті самі обличчя - президент "Київміськбуду" Володимир Поляченко та голова правління банку "Аркада" Костянтин Паливода. Найбільші засновники і власники новоствореної структури. Кожен з них має по 32,52% в статутному фонді, що складає 18 млн. грн. Але не слід думати, що згадані чиновники розкошелилися на такі суми для його формування.
Свою частку кожен зі згаданих панів вніс "інтелектуальною власністю" , а саме роботами “Організація будівництва житла за рахунок коштів населення”, “Організація залучення коштів населення і фінансування за їхній рахунок житлового будівництва”.

З яких міркувань ці, по суті, посадові інструкції, були оцінені у три мільйони доларів, як унікальні світові шедеври з літератури, можна лише здогадуватися. Але якщо інші можуть собі дозволити задовольнитися здогадуванням, то міська влада та правоохоронні органи не повинні були б залишатися байдужими до тіньової приватизації фінансового агенту "Київміськбуду". Та жодне зі звернень акціонерів до пана Олескандра Омельченка та прокуратури не стало приводом для початку розслідування сірої схеми.

Внаслідок оборудки державний вплив на ситуацію в банку практично нівельовано. А на нього покладено реалізацію цілого ряду соціальних програм на виконання Закону “Про проведення експерименту в житловому будівництві на базі холдингової компанії “Київміськбуд”. Не менш 65% акцій банку сконцентрувалося в компанії, підконтрольній кільком фізичним особам, а не державі. Але ж за згаданим законом банку та корпорації надані істотні податкові пільги, тепер ці особи на них нарощують "жирок" за рахунок українських платників податків.

Практично весь прибуток від продажу житла виводиться з підприємств-будівельників та осідає саме в банку "Аркада" . Адже отримавши житло за ціною, що практично не перевищує собівартість будівництва: 300-350 доларів за метр, банк продає його вже за реальними цінами: від 600 доларів і вище .

Неможливо залишити поза увагою й інші кричущі випадки порушення закону, прав акціонерів та інтересів держави, що мають місце на підприємствах "Київміськбуд". Як уже зазначалося і міська влада і правоохоронні органи з усіх сил закривають очі на ці зловживання, але уряд не може бути в цьому зацікавлений.


ВАТ “Будмеханізація”

На підприємстві було ініційовано рішення про реорганізацію 5 дочірніх підприємств ВАТ “Будмеханізація” з метою виведення на них реальних активів материнської компанії. Для цього на основі "дочірок" було створено 5 відкритих акціонерних товариств, статутний фонд яких заповнено акціями, ринкова вартість яких складає менш 1% від номінальної, тобто "сміттям" на жаргоні професіоналів. При цьому на баланс підприємства ці акції надходили. звісно, по завищеній, номінальній вартості, яка в десятки разів перевищувала реальну ринкову.

Таким чином, ВАТ “Будмеханізація” повністю втратило всі ліквідні активи, одержавши замість них купу "сміття", яке, на думку керівництва ВАТ і Холдингу, потрібніше підприємству, ніж підйомні крани, землерийні машини і т.і. А конкретні посадові особи “Будмеханізації” одержали у власність, фактично безкоштовно, контроль над активами підприємства. Характерно, що керівництво Холдингу як на початку, так і в процесі реалізації схеми, через своїх представників у Наглядовій раді та на зборах акціонерів, усіляко сприяло здійсненню цих операцій.

ВАТ “КМБ №3”

Трохи інша схема задіяна при розкраданні власності ВАТ “Трест “Київміськбуд –3”, але суть її та сама - заміна акцій, підкріплених активами, на паї, за якими реальних активів немає. На зборах акціонерів, що проходило 27 січня 2004 року було прийняте рішення про реорганізацію ВАТ шляхом приєднання до нього спеціально створеного напередодні зборів товариста.

Приєдналося це ТОВ “НДІ “Промстройтехнологія” з одночасним збільшенням статутного фонду ВАТ “Київміськбуд –3”, на 2 млн. грн. (приблизно в 2,6 рази). Для наочності порівняємо два об'єднаних підприємства.
ВАТ “Трест “Київміськбуд –3”, статутний фонд - 1 258 000 грн., вартість активів - більш 18 млн. грн.
ТОВ “НДІ “Промстройтехнологія”: статутний фонд - 2 000 000 грн., активи - 10 тис. грн.

Рішення про реорганізацію прийнято за участі і за схвалення представника Холдингу. Згідно з документом всі акціонери ВАТ “Трест “Київміськбуд –3”, у тому числі і сам Холдинг, цілком відстороняються від одержання акцій додаткового випуску, тим самим їхні пакети акцій повністю знецінюються (порівняйте 18 млн. активів“КМБ №3” і 10 тис. грн. активів “НДІ “Промстройтехнології”). В той же час 61% акцій безкоштовно одержали особи- учасники ТОВ “НДІ “Промстройтехнології", афілійовані з менеджментом “КМБ №3” і ХК"Київміськбуд"

Пакет Холдингу після проведення цієї “операції” зменшився з 30% до 11,58%. Прямий одноразовий збиток можна оцінити не менш ніж у 3,3 млн. грн. Це не враховуючи недоотримані дивіденди, погіршення ліквідності і втрату контролю за діяльністю підприємства. Це збитки акціонерів, столиці та держави.


ВАТ “Киїелектромонтаж”

На початок 2003 року більш 50% акцій ВАТ “Киїелектромонтаж” було викуплено правлінням на баланс підприємства і за його кошти. Внаслідок цього доля Холдингу фактично сягнула 50% . Однак на зборах представник Холдингу голосував не за анулювання викуплених акцій, а за іх розподіл між менеджментом КЕМу.
Таким чином, акції, що викуповувалися за гроші акціонерів товариства безоплатно перейшли у власність менеджменту цього ВАТ. Пакет Холдингу зменшився з контрольного до 26%. Як і в попередніх випадках зменшення пакету Холдингу відбулося при особистій участі представників Холдингу у Наглядовій раді, та на зборах акціонерів.

ВАТ “ДБК- №4”

Якщо у випадку з ВАТ “Київміськбуд –3”, менеджмент і представники Холдингу намагалися дотримуватися пристойності і створили “пустишку” з голосною назвою, то при додатковій емісії на ВАТ “ДБК- №4”не було зроблено навіть цього. За схемою, що стала вже традиційною серед аматорів безкоштовного придбання держвласності, була проведена додаткова емісія акцій ВАТ “ДБК- №4” .

Вже й не дивує, що додаткова емісія, яка збільшила статутний ВАТ в два рази, була оплачена “сміттєвими” акціями; дивно те, що представники Холдингу на зборах акціонерів голосували за безкоштовну передачу державних корпоративних прав у руки пана Шилюка - Голови правління ВАТ “ДБК- №4”, який і викупив додаткову емісію.

А минулого тижня на зборах акціонерів була реалізована чергова схема
"приватизації" підприємства в інтерсах менеджменту, що не відрізняється оригінальністю.Знову ж таки, новоспечене товариство з обмеженою відповідльністю з надутим до 15 млн. грн. статутним фондом приєдналося до ДБК-№4, внаслідок чого статутний фонд останнього збільшився вдвічі, а випущені акції пішли в обмін на частки учасників ТОВ. Відповідно зменшивши пакети всіх існуючих акціонерів та Холдингу (держави).

При цьому правління ДБК так поспішало провести ці збори, що навіть відмовилося виконати вимогу державного виконавця про заборону на їх проведення,заявивши про це з трибуни. Про відмову складено відповідний акт.

Можна відзначити й інші недоліки корпоративного управління підприємствами Холдингу:
- порушення прав акціонерів на підприємствах Холдингу відбуваються систематично, а нещодавно і сама Холдингова компанія, що на 80% відсотків належить місту (вважай державі), ініціювала безпрецедентні судові ухвали, які позбавили акціонерів ( в даному випадку від групи "Тект") практично всіх конституційних прав власника. За позовом ХК "Київміськбуд" до якоїсь фізичної особи, суддя Голосіївського районного суду Нєсветова Н.М., 1 квітня цього року винесла ухвалу забезпечення, яка заборонила акціонерам "реалізацію прав та обов"язків, що надаються іменними цінними паперами, в тому числі: брати участь в управлінні справами Холдингової компанії, одержувати інформацію про діяльність ХК "Київміськбуд", вчиняти будь-які дії спрямовані на реалізацію прав акціонера" і т. д. (додається).

- Існує й чимало інших фактів порушень закону та прав акціонерів менеджментом Холдингової компаніі і підприємств членів Холдингу. Про все це ми детально повідомляли Генеральну прокуратуру України (додається).


Ми, як акціонери, що придбали значні пакети акцій в ключових підприємствах Холдингу, надзвичайно зацікавлені в налагодженні чіткого управлінського контролю та розвитку "Київміськбуду". Адже лише за цієї умови будуть виплачуватися гідні дивіденди на акції або зростатиме капіталізація підприємств. І в цьому наші інтереси повністю співпадають з інтересами держави та міста Києва.


Тож, виходячи з вищевикладеного, просимо розібратися з проблемами найбільшого будівельного Холдингу України та причинами завдання збитків інтересам держави й акціонерів.

З цією метою пропонуємо створити спеціальну комісію, яка розслідує всі викладені факти та запропонує заходи щодо усунення виявлених порушень. За умови проведення справжнього розслідування миможемо надати багато додаткової інформації щодо зловживань та порушень на підприємствах Холдингу та в самій ХК "Київміськбуд" окрім наведених вище.


З повагою,
Генеральний директор Компанії
з управління активами "Тект" Вадим Гриб

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1114691835.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua