Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 29-04-2005
Андрій Шуляк: Чи буде закон “Про народний контроль”?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1114805523.html

Після минулих ста днів президентства Віктора Ющенко, хотілося би пригадати деякі передвиборні тези ,та навіть тоді вже опубліковані проекти указів ще кандидата на пост Президента України , а зараз вже підтриманого більшістю голосів Президента України.

Перед першим туром, опубліковані на сайті тодішньої опозиції проекти указів Віктора Ющенко стали новим як для нашої країни, способом агітації, що додало певну кількість голосів нинішньому Президенту.

Зрозуміло, що кожній з верств населення було запропонована приваблива пропозиція, тобто пенсіонерам – підвищені пенсії, майбутнім батькам – нечувана до цього грошова допомога, підприємцям було обіцяно зниження податків, і т.ін., але серед інших обіцянок, майбутнім Президентом була обіцяна поява закону “Про народний контроль”, що передбачало б можливість контролю влади громадськими організаціями, які б відповідали вимогам цього закону, наприклад серед вимог якого - наявність певної кількості фахівців в цій організації з вищою юридичною чи економічною освітою.

Окрім силових структур та прокуратури, до яких в населення навіть і зараз немає довіри (Луценко ж він в Києві, а на місцях правди не знайдеш тому, що на місцях докорінно нічого не змінилося) ,населення отримало би структуру,яка б могла контролювати дії чиновників силами громадських організацій, довіра до яких в нашому суспільстві висока , але реально ніяких важелів впливу на чиновників в них немає.

Прийняття цього закону дозволило би громадянам приймати участь у підготовці та прийнятті бюджетів територіальних громад, здійснювати контроль за тим, як і на які цілі використовуються кошти місцевих бюджетів. Також, були б надані можливості громадянам відслідковувати як впливають акти, що приймаються місцевими органами влади та місцевого самоврядування на права, свободи, інтереси громадян, на ефективність та прозорість діяльності цих органів. Не є секретом , що дуже багато нормативних актів які порушують соціальні та економічні права громадян ,прийняті саме органами місцевої влади та місцевого самоврядування, але мешканці всередині міст та сіл ,за звичкою згадують недобрим словом президента та прем’єр – міністра ,що зашкоджує просуненню державної політики на місцевому рівні та зменшує довіру до влади взагалі.

На початку жовтня 2004 року , в Верховну Раду народними депутатами Раханським та Шаровим ,був внесений подібний проект закону, який мав назву “Про громадський контроль”,але подальша його доля невідома.

Напевно окрім схожої назви , ці закони об’єднує надання функцій контролю громадянам в особі об’єднань громадян, і насамперед можливість реального доступу до керуванням державою, контроль коштів громадян як платників податків,можливісь контролю місцевих бюджетів..

Зараз чомусь не згадується наявність цієї передвиборчої обіцянки Президента , хоча вигідно прийняття цього закону повинно бути насамперед діючий владі, так як на місцях влада залишається закритою , та в деяких випадках чиновники навіть намагаються саботувати проведення змін .

Взагалі, якщо передвиборні обіцянки президента не будуть виконані , поступово може початися зневіра у передвиборчі гасла і програмні заклики кандидатів в президенти чи політичних партій.

Якщо ж закон стосовно народного чи громадського контролю не будуть прийняті найближчим часом, розмови про створення громадянського суспільства та про розвиток громадського руху взагалі,так і залишаться розмовами, а суспільство втратить один із суттевіших механізмів впливу на владу.

Андрій Шуляк
Інститут “Республіка”, м.Дніпропетровськ.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1114805523.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua