Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 06-05-2005
Ігор Черчатий: Автомобілі — для ветеранів, а не для їхніх онуків
„Полтавська думка-2000”, 6 травня 2005 року.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1115374377.html

Минулого тижня в Полтаві відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів під головуванням народного депутата Петра Цибенка.

Волонтери ветеранам лагодять паркани

Полтавщина — не перший і не останній регіон, в якому відбувається виїзне засідання профільного комітету, адже 2005 рік оголошено в Україні роком Ветеранів. На засіданні було розглянуто питання “Про організацію обслуговування одиноких громадян та інвалідів територіальними центрами”. На Полтавщині такі центри діють в усіх містах та районах, загалом їх 33. На обліку в них значиться понад 50 тисяч одиноких громадян та інвалідів, які отримують майже чотири десятки видів соціальних послуг. Соціальні працівники не чекають вказівок, а самі знаходять людей, яким треба допомогти в оформленні субсидії, проведення телефону... Територіальним центрам допомагають волонтери, які ветеранам можуть і хату побілити, й паркан полагодити...

Волонтери самотужки виявили 1838 одиноких людей, котрі потребують допомоги. Та інколи обслуговування одиноких громадян та ветеранів дещо пробуксовує, бо територіальні центри фінансуються на 63% від потреби, будинки-інтернати — на 72%, путівки на санаторно-курортне лікування забезпечують лише 39% від потреби.

Телефон — кожному ветерану на Полтавщині

Навіть за умов неповного фінансування, говорив Віктор Дяченко, заступник міністра соціальної політики і праці, можна розв’язати багато проблем. У деяких регіонах України на цей шлях стали ще п’ять років тому, коли почали створювати координаційні ради, які в комплексі вирішують проблеми одиноких громадян і ветеранів. Ці координаційні ради проводять свої виїзні засідання в усіх районах за участі усіх зацікавлених сторін. У цьому випадку, коли гуртом починають шукати найкращі варіанти, одразу ж знаходиться те, про що й не підозрювали, а також можна знайти і те, що взагалі не передбачено бюджетом. На думку заступника міністра, на Полтавщині вже треба усіх учасників війни забезпечити телефонами.

Набагато складніше становище із забезпечення інвалідів автомобілями. В Україні 45 тис. інвалідів чекають автомобілів. Як повідомив В.Дяченко, міністерство вирішило в першу чергу забезпечувати тих інвалідів, які можуть ще самостійно керувати транспортом. Щоб напряму автомобіль діставався заслуженим ветеранам, а не, вибачте, їхнім онукам. А поки автомобілізація ще не дійшла до свого максимуму, треба уводити транспортні послуги. Щоб інвалід міг зателефонувати, замовити машину, з’їздити із свого села в районний чи обласний центр. Для таких послуг треба створювати спецгаражі і, за словами В.Дяченка, Мінпраці буде розширювати ці послуги, щоб у кожному районі, для початку, був принаймні один такий спецрейсовий ветеранський автомобіль.

Військових лихоманить диспропорція

Багато соціальних проблем хвилює й військових. Про ці проблеми розповів під час виїзного засідання Комітету Верховної Ради в Полтаві представник Міністерства оборони України Олександр Сасько. На його думку, Збройні Сили переживають не найкращі часи з цілого комплексу питань. Найболючіша точка — скорочення у 2005 році 40 тисяч військовослужбовців та обслуговуючого персоналу частин (серед них — 10 тисяч офіцерів). А тих вояків, які вже перебувають на пенсії, лихоманить диспропорція пенсійного забезпечення: за однакове звання виплати можуть бути одним у п’ять разів більшими, ніж іншим, залежно від періоду виходу на пенсію. Це питання стоїть на контролі Міністерства оборони і за два роки має бути вирішене. А поки що Міноборони, як повідомив О.Сасько, збирає кошти для виплати військовим пенсіонерам, на користь яких уже прийнято 90 тисяч судових рішень у межах всієї України.

А як бути з 31 госпіталем, 10 санаторіями та багатьма Будинками офіцерів за умов значного скорочення армії, поки що невідомо. Чи потрібні вони? — на це запитання існують різні відповіді. Також представник Міноборони повідомив, що не існує проблем встановлення статусу інваліда війни для тих, хто був учасником бойових дій — хто воював, той має право на статус інваліда війни.

Без тендера й віника не купиш

Існують нарікання ветеранів та інвалідів війни, які проходять курс лікування у миргородському санаторії “Слава”. Один з його корпусів перебуває в аварійному стані. Головний лікар санаторію Микола Глушко запитав: “Що робити: закрити його чи ремонтувати?” Для ремонту потрібно 560 тис. гривень. Таких санаторіїв небагато в Україні. Кожен з них відчуває фінансову скруту. М.Глушко порадив представникам міністерства діяти за іншим принципом: на цей рік, наприклад, кинути усі кошти на миргородський санаторій, а наступного року — на трускавецький і т.д. За таких умов можна буде вирішити багато проблем одним махом, а потім декілька років не згадувати про них. Усі біди від того, що ремонти за бюджетні кошти заборонені.

Нарікання ветеранів — справедливі. А як ще може бути, коли санаторію “Слава” у першому півріччі виділили 25% від фінансової потреби, а путівок на лікування наштампували на 100%. Зате на 4-й квартал (наприкінці року) профінансують на 150%. Гроші можна економити й раціонально витрачати, але цьому не сприяє система тендерів. Без тендерів, говорив М.Глушко, ми не можемо купити ні цибулини, ні віника.

“У тендері криється мафія”, — наголосив І.Лантух, голова Полтавської обласної організації інвалідів війни. У нього була нагода домовитися про постачання продуктів прямо з поля для військового госпіталю за значно нижчими цінами, але цей конвеєр не спрацював через тендерні зобов’язання. Як повідомив Лантух, 2004 року на Полтавщині померло 54 тисячі ветеранів війни, а 2005 року, за його словами, помре тисяч 60. Чи будуть серед них ті, хто не встигне отримати належні їм копійки?

Ігор ЧЕРЧАТИЙ, голова Полтавської міської організації Української народної партії.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1115374377.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua