Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 10-05-2005
catko: Перший і єдиний указ незадоволеного урядом пересічного громадянина

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1115734419.html

В рамках проекту "Альянс Майдан" останні три тижні проводилося опитування на тему "Громадянський контроль".

Дане опитування було викликане необхідністю визначити, за якими критеріями варто підходити до формування принципів системи впливу з боку суспільства на дії влади. За "піддослідного кролика" було обрано новостворений уряд. Не є таємницею, що цей уряд викликає досить суперечлуву реакцію як своїми діями, так і певними особистостями, що там присутні. Це й зумовило постановку наступного питання:

Ви незадоволені діями уряду. Президент дає вам можливість видати один указ на цю тему. Про що б він був?

Фактично передбачалось, що ефективність принципів громадянського контролю над урядом можна визначити методом вивчення того, яким способом саме суспільство хотіло б мати можливість впливати на владу. З іншого боку відповіді в любому випадку зумовлені довірою саме до цієї нової влади, що теж цікаво. (Будемо вважати, що визначаємо бажані способи впливу саме на цей уряд, а не взагалі на будь-який).

Станом на 10.05.2005 в опитуванні прийняло участь 961 читачі сайту "Майдан".
http://alliance.maidanua.org/node/294

Дві найрадикальніші відповіді , як видно, не були сприйняті більшісттю громади як достатньо адекватні способи змінити ситуацію в уряді:

Про відставку всього уряду ……….. 9% (86 голосів)
Про відставку прем'єр-міністра …… 6% (54 голоси)

Крім того, очевидно, що поки що авторитет прем’єр-міністра та підібраної ним спільно з Президентом команди в цілому, ще користується достатнім авторитетом. Хоча, якщо порівняти цю довіру з голосуванням у Верховній Раді за призначення Юлі Тимошенко рівно три місяці тому (а проти неї не голосував ніхто, 3 утрималось і 10 не голосувало з 386 присутніх), то співвідношення недовіри виглядає приблизно як 3% тоді і 15% зараз. Це погані новини для уряду, і я впевнений що в першу чергу це викликано славнозвісними змінами до “Бюджету-2005” (які, як відомо, практично поховали малий і середній бізнес) та неадекватною кадровою політикою на місцях в другу чергу.


Але результати голосування за менш радикальний варіант :


Про відставку одного або кількох міністрів ………. 31% (297 голосів)


чітко свідчать про те, що кадрова проблема в самому уряді не просто неадекватна – вона катастрофічна. Думаю неостанню роль тут зіграли скандали з “новим проФФесором” Романом Зваричем. Ще й до цього додались історії про непрофесійність “співучої куми” Оксани Білозір, чутки навколо “рятівника революції” Євгена Червоненка, амбітні плани “великого зодчого з адмінресурсу” Романа Безсмертного, незрозумілі “розборки” у відомстві Олександра Турчинова. І це все на фоні абсолютної інформаційної відсутності всіх інших міністрів (Миколу Томенка не рахуємо – він що міністром, що не міністром – все одно всюди встигав. Ну і Анатолій Кінах свою УСПП піарить). Якби не Юрій Луценко, то в нас кабмін би в пресі виглядав як цирк якийсь…

З і ншого боку більша половина майданівців зміни в роботі уряду бачить в більш стратегічному плані - за принципом "тут всю систему міняти треба" . І тому вважає, що всі проблеми саме в “закритості відкритої влади”, хоча тут думки розділились порівну між двома способами впливати на її дії.

Про попереднє обговорення майбутніх дій уряду в ЗМІ ……. 27% (263 голосів)
Про введення представників громадськості в уряд ………… 27% (261 голосів)


З цих відповідей випливає також те, що, погоджуючись з тезою обовязковості участі громадськості в попередньому обговоренні дій уряду, сам механізм цієї участі досить невизначений.

Фактично це означає, що широке публічне обговорення урядових проектів і наявність незаангажованих у бізнесі лоббістів громадських інтересів у виконавчій владі - не заміняють один одного, а доповнюють. А от якщо ще до цього додати можливість громадськості відправляти окремих урядовців у відставку, то взагалі було б чудово.

Тільки як це реалізувати практично?

catko

P.S.
Хочу висловитись про опитування на сайті “Майдан” взагалі. Їх можна цілком порівняти з таємним опитуванням депутатів в кулуарах: тут всі в курсі всього, що стосується політики, і всі тою політикою активно займаються. Тому ці опитування, на мою думку, достатньо об’єктивні і репрезентативні. Принаймні, вони на порядок ближчі до істини, ніж опитування “стандартної вибірки перших-попавших” громадян на вулиці.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1115734419.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua