Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 11-05-2005
Юрій Діденко: Хто візьме відповідальність за можливу екологічну катастрофу на Миколаївщині і стане її Геростратом?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1115806337.html

Одне із завдань влади - вміння слухати свою громаду і розуміти її.
Події навколо будівництва Ташлицької ГАЕС мають давню історію. Її "будівництво триває вже 25 років і має бути завершено у грудні 2005 р.", - так підбив підсумки засідання штабу з добудови Ташлицької ГАЕС 25.03.05 р. заступник міністра палива й енергетики України М.Штейнберг.
Учасники засідання відвідали основні майданчики об'єкта, серед яких приміщення ГАЕС, де будуть розташовані шість насосів-турбін загальною встановленою потужністю 906 МВт, напірні підвідні тунелі, водоприймальник заввишки 32 м тощо. Результати огляду викликали ряд зауважень та занепокоєння, оскільки будівельні та будівельно-монтажні роботи, які проводилися на Південно-Українському енергетичному комплексі, не були систематизовані.

Таким чином може завершитися протистояння, яке тривало багато років, між противниками будівництва - громадскістю та його прихильниками - атомним лобі. А почалося це у 1989 році, коли у Москві на вимогу громадскості було виконано першу державну екологічну експертизу і за її висновками Рада Міністрів СРСР вирішила:

• припинити будівництво 4-го реактора ЮУ АЕС, греблі Костянтинівського водосховища і
Костянтинівської ГЕС-ГАЕС;
• переробити проект ТГАЕС з 10 на 3 агрегати та завершити будівництво Олександрівської ГЕС;
• подальшу долю Олександрівського водосховища передати на вирішення Миколаївській області;
• підняти питання про створення заказника республіканського значення «Гранітно-степове Побужжя»;
• завершити будівництво об’єктів соціально-побутового призначення у повному обсязі.

Після прийнятих рішень посилився тиск і на місцеві органи влади. Це змусило їх дослухатись до думки наукової громадськості. Миколаївська облрада і обласна держадміністрація вдаються (вперше в Україні) до застосування норми Закону України «Про екологічну експертизу» при проведенні громадських слухань щодо «Уточненого проекту ТГАЕС».Таких слухань відбулося три.

У них взяли участь представники державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, депутатського корпусу обласної та місцевих рад, представники партій, рухів, ЗМІ, робітники ПУ АЕС, тодішні голова Миколаївської облради В.Чайка і голова держадміністрації Миколаївської області М.Круглов, експерти, серед яких знані в Україні фахівці — доктори і кандидати наук. У підсумковому документі слухань органи влади Миколаївської області підтвердили свою негативну позицію стосовно «Уточненого проекту ТГАЕС» і заповнення Олександрівського водосховища

Проти розбудови ТГАЕС і Олександрівського водосховища виступили Українське товариство охорони пам’яток історії та культури, Українська спілка краєзнавців, Українське козацтво, II Всесвітній форум українців, Патріарх УПЦКП Філарет, близько двозсот народних депутатів.

У зверненні до Президента України 41 депутата Верховної Ради України, котре підписав і В’ячеслав Чорновіл, багатьох відомих діячів науки і культури, представників громадськості наголошується:

..".Затоплення козацьких святинь наприкінці XX ст. поставить під сумнів наявність спільних культурних цінностей у громадян нашої держави від Сяну до Дону і від Києва до Миколаєва... Знищення запорозьких святинь дошкульно вдарить і по міжнародному престижеві України, бо саме на прикладі Запорозької Січі, козацької держави в Україні ХVI - ХVIII ст., українські політики доводять усюди в світі наявність традицій волелюбства, демократизму, державотворення в українців протягом останнього півтисячоліття. Сьогодні варварське знищення останніх козацьких святинь покаже нашим сусідам, що вищі владні структури в Україні не визнають ці святині за свої, а, отже, відкидають тяглість історичного розвитку на півдні нашої держави, ставлять під сумнівучасть українців в освоєнні над чорноморського краю, а з нею — й історичні права України на землі Причорномор’я.»

Однак у 1997 році з п’ятої спроби (чотири попередні висновки, направлені до Мінекобезпеки і уряду України протягом 1995-96 рр. були негативні!) Держводгосп України знімає свої претензії до «Уточненого проекту ТГАЕС» щодо порушення Водного кодексу України. Будівельники отримують добро від Мінекобезпеки України на експериментальний пусковий комплекс ТГАЕС без зв’язку нижнього басейну ГАЕС з річкою Південний Буг.

Нині Іван Плачков, міністр палива та енергетики говорить:

- Сьогодні найбільша проблема в тому, наскільки готове до експлуатації обладнання, яке простояло двадцять років без роботи, і як воно працюватиме з новим.

Проти будівництва виступають екологи. Вони вважають, що запускати в експлуатацію Ташлицьку ГАЕС не можна. Річ у тому, що через пуск станції частину земель в гирлі річки Південний Буг треба буде затопити. Назавжди зникнуть унікальні пам'ятки природи, історії та рідкісні рослини, які ростуть тільки тут.

Тепер щодо майбутноьї Ташлицької гідроакумулюючої електростанції. Вона працюватиме приблизно так: вдень, коли споживання електроенергії максимальне, вода з Ташлицького водосховища зливатиметься вниз у річку Південний Буг. У такому режимі Ташлицька ГАЕС працюватиме як звичайна гідроелектростанція. Проте вночі, коли споживання мінімальне, воду закачуватимуть назад у водосховище. І так щодня.

Фактично ми в Миколаєві отримаємо стоки з Ташлицького водоймища, що охолоджує 3 реактори ПУ АЕС, і дуже сумнівно, що ті кошти, що планується витратити на природоохоронні заходи, - 172,1 млн. грн. (9,2%), на розвиток соціальної сфери - 187,5 млн. грн. (10%) зможуть компенсувати екологічну шкоду, що завдасть добудова ГАЕС.

Загальна вартість будівництва – невідома, на добудову планується 1867,8 млн.грн. (загальна вартість проекту). Нині з потрібних 450 млн.грн. у спеціальному фонді Держбюджету передбачено лише 250 млн.грн. Інші кошти потрібно вишукати у кишенях платників, у нас з вами, бо фінансування практично повністю відбувається за рахунок цільової надбавки до тарифу НАЕК - 0,21 коп/кВт-г.

Проблема будівництва пройшла значну еволюцію від заборони до відновлення будівництва, але залишається одна проблема: хто візьме відповідальність за майбутні наслідки пуску ГАЕС? Адже розлом, на якому стоїть ІІ енергоблок ПУ АЕС, ніякими паперовими маніпуляціями нікуди не дінеш. І невідомо, як він себе поведе під час роботи 6 агрегатів, а не 3-х, як запропонувала ще Рада Міністрів СРСР, і вченим тоді було, що втрачати. Відомо, якщо дуже захотіти, а таке бажання останім часом у декого з прихильників будівництва все сильніше, то будь-що можна розламати. Нині наступає відповідальний момент, бо одна справа- кошти "осваивать", і зовсім інша - показати результат "освоєнія" і потім за нього відповісти. Навіть не фахівці і ті можуть зрозуміти, ефективність від роботи обладнання, що пролежало 15 років, умовно кажучи, на складі у смутні часи перехідного періоду, не будемо ж апелювати до власника автомобіля 20-річної давнини.. Про якість обєкта, через який дехто нажив непогані статки, годі й говорити. Те, що місцева влада протягом багатьох років не вирішила позитивно питань, що дозволи б добудувати ГАЕС, показує рівень її відповідальності за свої рішення не тільки перед собою, але й перед майбутніми поколіннями. І це незважаючи на тиск, який чиниться з боку різних лобістських структур. І те, що сьогодні питання знову пустили по кругу через сесії районних рад, підтверджує істину небажання стати крайнім у можливій екологічній катастрофі у рідному краї. Бо які б блага нам не обіцяли, хоча де воно обіцяне багато разів, та мати замість річки Південний Буг стічну канаву навіть з Південно-Української АЕС, мало кого приваблює, адже не останній день живемо.

Про шкідливість цього будівництва стільки сказано, що стає сумно від того, що ніхто не хоче дослухатись до власної совісті та думки громади. Адже наслідком необдуманих дій та рішень може стати реальна, а не обіцяна екологічна катастрофа. Про її наслідки ми можемо потім лише шкодувати, розказуючи своїм онукам….

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1115806337.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua