Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 14-05-2005
Стефан Станевич: ВАЮ готує революцію соціальних фондів
Вільний Форум Майдану

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1116085585.html

Чутки про реорганізацію фондів державного cоціального страхування ходять уже декілька років. В парламенті розглядалося до десятка законопроектів,. але ні один з них "не пройшов". З-проекти або відправлялись на чергову доробку, або зовсім знімались з розгляду.

Так було при старій владі, ми пам"ятаємо, що деякі непогані ідеї блукали по кабінетах Уряду та ВР роками, та так і не знайшли свого реального втілення в життя.

Нова влада, як видно, більш енергійно береться до розгляду вузлових питань (податкові механізми, ПДВ,єдиний податок та ін).

Дойшла черга і до соціальних фондів.

На нинішний день, їх чотири:
1.Пенсійний Фонд(ПФУ)
2.Фондд соцстрахування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України(ФСНВ)
3.Фондд соцстрахування від тимчасової втрати працездатності(ФСТВП)
4.Фондд соцстрахування від безробіття.
(Є ще 5-й Фондд соцстрахування(медичний)- він існує тільки теоретично,
бо декілька законопроектів були відхилені ВР).

14.04.2005 народний депутат Хомутиннік В.Ю. вніс Проект Закону №7357 "Про єдину систему збору та обліку внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
http://www.rada.gov.ua:8080/pls/zweb/webproc34?id=&pf3511=24310&pf35401=69687

Проектом передбачено:
1.передачу функцій реєстрації страхувальників, збору страхових внесків, здачу звітності, контролю за правильностю сплати внесків Єдиному органу реєстрації по принципу "єдиного вікна".

Ідея ця не нова.Вона витає в ВР та КМУ уже декілька років.

Аналогічний проект був зареєстрований в ВР раніше.В чому ж різниця старого з-проекту і нового? Лише в тому, що в старому Єдиний орган реєстрації і збору страхових внесків не був конкретизований, якому відомству він буде належати.В новому з-проекті це уже чітко зазначено- орган податкової інспекції.

Маючи п"ятирічний досвід роботи в цій сфері(ФСНВ), можу сказати:

1.Передача функцій реєстрації податковій інспекції має свої плюси і мінуси-
+контроль за сплатою страхових внесків буде дещо ефективнішим по відношенню до частини фізосіб-СПД,єдиноподатників, які працюють без банківських рахунків, готівкою і ігнорують реєстрацію в соцфондах.
-(мінус)штат прцівників податкової служби значно збільшиться, а у них і так дуже велика служба.На прикладі Суворовського р-ну м.Одеси(250 тис.населення):
-штат податкової приблизно- 160 чол.
-штат ПФУ - 130 чол
-штат ФСНВ - 13 чол.

Так що, якому відомству передавати функції Єдиної реєстрації платників
соцфондів, буде, напевно, предметом спорів у ВР.

одне ясно-ця служба повинна бути підконтрольна Мінфіну, як і Податкова служба.Хоча страхові внески не мають назви "податок"-вони фактично є різновидом податку.

Для платника внесків абсолютно не важно, як вони називаються-смисл в тому, що їх треба заплатити обов"язково,- і за несплату до платника будуть примінені штрафні санкції.

2.+.В з-пректі розширена база нарахування внесків.На с.д. страхові внески в соцфонди не сплачують атестовані службовці ЗС, МВС, СБУ, МЧС та деяких інших відомств.

Після прийняття з-проекту всі громадяни України будуть на рівних правах.

А то доходило, інколи до абсурду:

Пів року назад звернувся за консультацією молодий чоловік.П"ять років
відслужив в МВС, офіцер.Пфд час служби захворів легенями.Признали профзахворювання.Втрата професійної працездатності 20%.Групу інвалідності не призначили.Оранта виплатила одноразову компенсацію десь біля 2000грн. І все.Виплата щомісячної компенсації втрати працездатності в МВС не передбачено, як взагалі в Україні,згідно Закону: "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництвіта професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 1105-XIV від 23 вересня 1999 року

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1105%2D14&p=1115149320935310
Тепер і Президент підключився до вирішення цього непростого питання:

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про лібералізацію підприємницької діяльності та державну підтримку підприємництва

З метою забезпечення реалізації конституційного права громадян на підприємницьку діяльність, створення більш сприятливих умов для розвитку підприємництва на засадах непорушності права приватної власності, підтримання добросовісної конкуренції і обмеження монополізму постановляю:
...
2. Кабінету Міністрів України:

1) вжити до 1 червня 2005 року заходів для прийняття законів:
про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва;
про основні засади здійснення контролю за діяльністю суб'єктів підприємництва;
...
3) до 1 жовтня 2005 року:
внести на розгляд Верховної Ради України проекти законів:
про єдиний соціальний внесок, передбачивши об'єднання фондів соціального страхування та уніфікації їх процедур;
...
4. Державному комітету України з питань регуляторної політики і підприємництва внести пропозиції щодо запровадження механізму публічного контролю за виконанням цього Указу.

Президент України В.ЮЩЕНКО
12 травня 2005 року

***
Хочеться додати, що питання реформування механізму роботи Фондів соціального страхування, напевно, дозріли.

Але треба пам"ятати, що це дуже тонкі механізми, які мають дотик до мільйонів громадян нашої держави.З цими механізмами і інструментами
необхідно поводитися дуже обережно.Без консультацій професіоналів тут можна наломати таких дров.

Особливо хочеться зазначити Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.Тут окрема специфіка,-крім збору страхових внесків та виплат постраждалим, на ФСНВ лежить функція профілактики нещасниз випадків, обслідування підпрємств,а також розслідув ання нещасних випадків.

Якщо функції спеціалістів по збору страхових внесків в соціальних фондах досить близькі(хоча і тут своя специфіка-бо страхові тарифи визначаються для кожного підприємства індивідуально),то специфічні функції по профілактиці нещасних випадків, розслідування нещасних випадків, лікування, реабілітація
потерпілих-окрема головна функція ФСНВ, і таких спеціалістів не готує ні один ВУЗ України, всіх свої спеціалістів ФСНВ готує сам.
***

17 травня 2005р. в 15-00 ВР планує слухання на тему "Соціальне страхування та соціальне забезпечення в Україні: сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку" доповідач депутат Василь Хара.

Хотілось би почути думки спеціалістів, юристів,підприємців з цього питання.

Стефан Станевич. Одеса.

Суворовське відділення ФСНВ в м.Олесі.
www.fsnvsuvor.cjb.net
e-mail: fsnvsuvor@mail.ru

Обговорити у форумі
http://www2.maidan.org.ua/n/free/1116056920

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1116085585.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua