Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 16-05-2005
Ю.А. Тимощук: Політична провокація в Севастополі

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1116236243.html

У місто Севастополь з дружнім візитом до своїх бойових колег – військових моряків України 6 травня цього року завітали два німецькі фрегати і танкер – заправник. В засобах масової інформації ця подія майже не знайшла висвітлення. Хіба що про це сухо сповістили радіотелецентр Військово-Морських Сил України "Бриз" та нашвидку 5-й канал на рухомій стрічці чесних новин.
Звичайно, автори цих матеріалів знали, як насправді пройшли ці відвідини. І про влаштовану провокацію були в курсі, але чомусь не відважились повідомити про це громадянам України, як це зробило російське телебачення.
А між тим для каналу, який задекларував себе носієм чесних новин все-такі належало донести своїм глядачам всю правду про те що відбулось під час візиту, якщо його таким можна назвати.
А правда полягає у тому, що важливий міждержавний захід був зганьблений з ініціативи місцевої влади Севастополя. Бо голова Севастопольської міської держадміністрації бувший генерал сімферопольської міліції Сергій Іванов таку акцію готував заздалегідь. Для цього під час одного прямого виступу на каналі місцевого телебачення він звернувся до ветеранів за "порадою": чи етично буде саме 9 травня в день Перемоги приймати не просто натовські, а німецькі бойові кораблі та ще з гуманітарною допомогою для севастопольців.
Питання, в якому вбачався скритий заклик не допустити цього візиту, значна частина ветеранів сприйняла, як сигнал для активних дій. І вони почались за довго до візиту, з мітингів, пікетів та протестів. Під час їх проведення засуджувались Нато, Німеччина, кораблі котрої, на їх думку, своєю появою у Севастополі нанесуть не візит а образу місту-герою та його мешканцям, принизять їх гідність. Мета першого етапу провокації була досягнута бо коли виконуючий обов`язки Головнокомандувача Військово-Морських сил України офіційно звернувся до мера міста Севастополя Сергія Іванова з проханням забезпечити 9 травня дружній візит військових кораблів з Німеччини, той, посилаючись на вже підготовлені думку громад кості та протести ветеранів, запропонував перенести дату візиту, вже узгоджену на міждержавному рівні. Довелось змінити. Кораблі зайшли у Севастополь не 9-го а 6-го травня. Одначе їх все рівно зустріли як ворогів, з пікетами, наметами і розлюченим натовпом.
Щоб не допустити неконтрольованої ситуації були виставлені наряди міліції, в тому числі і "Беркуту". А головні ворота морського вокзалу, до причалу котрого пришвартувались лагом два фрегати, закрили на замок і виставили наряд з військового патруля і міліції із собаками.
І можна собі лише уявити, як німецькі моряки, особливо курсанти, почували себе, зустрівши таку оскаженілу "гостинність". На берег вони майже не сходили. Не відбулися і заплановані відвідини кораблів місцевими жителями. Лише перед відходом, 7-го травня, про людське око та для протоколу німецькі моряки півтори години приймали відвідувачів, серед яких були головним чином відібрані особи.
Привезену гуманітарну допомогу для мешканців міста в тому числі і коштовне обладнання для госпіталя ВМС України під охороною міліції з фрегатів перевантажили і на тентованих камазах вивезли за призначенням. А в цей час по місту гасали зграї автомобілів с прапорами громадського о`бєднання "Держава". Через гучномовці вони закликали севастопольців не допустити окупації України натовцями.
Найганебнішими стали хвилини відходу німецьких кораблів від причалу у надвечір`я 7-го травня. Пікетники оскаженіло кидались на огорожу, стріляли холостими патронами, шпурляли в сторону кораблів пляшки та каміння. Люди з перекошеними обличчями у осатаніло у гучномовці волали: "Гитлер капут!", "Смерть немецким фашистам!". Справа дійшла до бійки між пікетниками-хуліганами та міліцією, котра стримувала агресивний і вміло організований та невипадково зібраний натовп.
Ми навідувались на площу Нахімова 6 і 7 травня в надії потрапити на німецькі фрегати і принести морякам пробачення. Та морський вокзал в цей час був оточений міліцією. На його територію нікого не пропускали. Проте вільний був доступ до розгорнутих поруч наметів, на яких виднілись таблички, які засвідчували що намети належать представникам з Вінниці, Житомира, Полтави, Чернігівщини та інших міст. На наше здивування не було наметів від Севастополя, Сімферополя, Донецька, Луганська, які були учасниками пікетів. Чи не дивно? Саме так. Адже в наметах розпов-сюджувалась друкована продукція, доставлена саме з цих регіонів.
Так, листівки за підписом голови політичної партії "Держава" бувшого Генпрокурора України Генадія Васильєва та народного артиста України, члена об`єднання "Держава" Володимира Талашко містили обурення тим, що міністр оборони Гриценко заявив про свій намір провести перерегістрацію ветеранів війни на державному рівні а також здійснити інвентаризацію черги на житло для військовослужбовців.
Автори листівки Васильєв і Талашко взяли на себе зобов`язання захистити ветеранів від таких дій нової влади, котрі, як вони стверджують, є принизливими.
В наметах настирливо пропонували і газети "Народная опозиция" -органа партії Наталії Вітренко. На останній сторінці цього видання поміщена знущальна принизлива і нахабна карикатура на Президента Віктора Ющенко, зображеного на фоні Гітлера. Дивує (а можливо не варто дивуватись) повна бездіяльність Служба Безпеки Севастополя та Криму, місцевої прокуратури при такому злісному і відкритому шельмуванні першої посадової особи держави – Президента України. Це вже слід кваліфікувати не як прояви демократії, а цілеспрямовану антидержавну діяльність.
З метою вияснити хто є хто ми видали себе за членів партії Вітренко у Полтаві і вступили у бесіду з мешканцем намету з позначкою "Полтава". Перш за все поцікавились: коли, хто і кого делегував від партії до Севастополя і чому наш комітет про це нічого не знає. В наметі стушувались, принишкли і нічого зрозумілого не пояснили. Було цілком ясно що в наметі мешканці не Полтави, а - Севастополя. На другий день всі вивіски зникли. Можливо крім нас з подібними питаннями до господарів наметів ще хтось звертався. І це їх насторожило.
Маскарад з позначенням українських міст повинен був переконати не лише візитерів а також і гостей міста у тому, що ця провокація вчинена не севастопольцями, а українцями з інших регіонів, а ми, севастопольці, такі пухнастенькі і демократичні, що ніяк не можемо заборонити людям з інших регіонів висловити своє ставлення до візиту німецьких кораблів.
На жаль де хто клюнув. І не виключено, що німецькі моряки, серед яких було 240 курсантів, повірили і будуть у себе в дома розповідати про ту ганьбу і приниження, які довелось їм відчути в українському порту Севастополь.
Після того як причал полишили німецькі кораблі, того ж дня, 7 травня, надвечір зайшов і теж з візитом до військових моряків України американський бойовий корабель. Тому ті ж учасники безпорядків почали пікетувати і його під гаслами, що Нато - гірше Гестапо і могила для України,а вони, пікетники, не дозволять натовцям окопувати Україну.
У знайомого міліцейського офіцера поцікавився, хто замовив пікети і розгортання наметового ряду, той відповів що про учасників нічого не знає, але запевнив, що все робиться з дозволу адміністрації. У цьому у нас не було жодних сумнівів.
Примітна деталь 5 травня президент України Віктор Ющенко представив місту Севастополя голову його Держадміністрації - Сергія Іванова. Тоді мер всіляко підкреслював свою відданість новій владі і особисту готовність проводити в життя політику Президента.
А вже в наступний день він на ділі продемонстрував чию волю і політику здійснює, заграваючи з проросійські налаштованими мешканцями Севастополя, а котрих - значна більшість. Тому і намагається догоджати і нашим, і вашим. Тільки ще нікому не вдалось всидіти на двох стільцях не порвавши штанів конкретний приклад по зриву візиту свідчить, що політика місцевих органів в Севастопольської влади спрямована проти Україні і її уряду.
Те, що були підготовлені та розгорнуті намети не лише з відома, але і з участю місцевої влади – не викликає сумнівів. Судячи по тому, що плакати і транспаранти пікетників були виготовлені не на ватмані а на листах штурманських картах Середземного моря, неважко припуститись думки про участь у цих провокаційних акціях і представників російського Чорноморського флоту. Але це лише припущення, бо все робилось під личиною заїзджих політичних гастролерів. Та неспростовним залишається той факт, що під час візитів тих же німецьких, американських, італійських, французьких та інших натовських кораблів до російського чорноморського флоту в Севастополі, їх ніколи ніхто не пікетував і не ображав. а на цей раз вони нанесли візит військовим морякам України. І саме ця обставина викликала у росіян Севастополя таке шалене роздратування та неприязнь до візитерів.
І якщо вникнути в анатомію травневих провокацій у Севастополі, заглибитись у їх внутрішній "кровообіг" і визначити генеральну мету, неважко розгледіти не лише чітку відпрацьованість та зкоординованість у діях всіх ланок та окремих учасників, а насамперед стають примітними агресивна зневага до України, паталогічне несприйняття її державності. Ну при чому, скажімо візит військових кораблів, до принизливих карикатур на Президента України та окремих урядовців? Звичайно ніякого прямого зв`язку тут не існує. Адже в Москві на параді Перемоги на Красній площі були присутні сам канцлер Німеччини, а з ним двісті ветеранів-учасників минулої війни. Проте ніхто на них не кидався, не виставляв пікетів. Але як показує досвід антиукраїнців, при бажанні завжди можна знайти зачіпку та організувати гучну політичну акцію, як це було на морському причалі.
Відвідини кораблями із дружніх до України держав ортодоксальні антиукраїнці перетворили в масштабну, принизливу і агресивну щодо України політичну акцію. І ні при чому тут Нато, Німеччина, Сполучені Штати Америки. Просто державникам в Києві де хто дає зрозуміти, що в Криму (до речі, депутати від Кримської автономії також приймали участь на стороні пікетувальників) і в Севастополі є організовані сили, з якими їм не впоратись, а тому треба рахуватись.
Ці небезпечні насторої в місті Севастополі не послабились і з приходом нових мерів міста і районів, які мало чим відрізняються від своїх попередників, якщо не сказати більше.
Ось така анатомія травневої політичної антиукраїнської провокації, яка у місті-герої Севастополі, відчутно зганьбила добре ім`я нашої держави перед іншим народами. І цього не можна замовчувати. Бо при такому потуранні антиукраїнським акціям, відсутності належної відсічі їм з боку держави варто вести річ не про засади демократії, а про можливість повторення таких акцій, більш масштабно, гостро і загрозливо для незалежності, безпеки та цілісності нашої України.

Голова Севастопольської організації
Спілки офіцерів України
Капітан 1 рангу запасу Ю.А. ТИМОЩУК
м. Севастополь

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1116236243.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua