Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 25-05-2005
Олександр Малицький: Хабар за знищену природу та смутне майбутнє
Миколаїв

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1117026573.html

Після півторадесятилітньої успішної боротьби громадськості Миколаївщини, підтриманої сусідніми областями – Одесою і Херсоном, Кримом і Кіровоградом проти грандіозних „строєк вєка” колишнього СРСР, сталося непередбачуване – земляків зрадив А. Кінах, який на той момент став Прем’єр-міністром. А.Кінах дозволив добудову забороненої Ташлицької ГАЕС, чим розв’язав руки атомникам з будівництва нових таких же заборонених – 4-го і наступних реакторів ЮУ АЕС.

Як не дивно, загострилося протистояння патріотичних сил, після їхньої перемоги, новій владі, яка спокусилась на майже два мільярди гривень з держбюджету на добудову ТГАЕС. Адже за умовами фінансування будівництва 1/10 цієї суми становив хабар області, щоб вона погодилась на цю аферу.

Населення через день обриває телефонні дроти: що там на Южноукраїнській АЕС, бо від червоного дощу пече шкіра, а розсада погинула, бо всі ходять як сонні мухи, бо голова розколюється, бо серце стає, бо, бо, бо... Тому ні за які „блага” воно не погоджується на розширення ЮУ АЕС (а це саме для неї будується Ташлицька ГАЕС). Не погоджується воно і на перетворення свого годівника Південний Буг у технічний став-охолоджувач АЕС. Поведінку атомників місцевий поет М. Сльозко влучно вклав у гасло:

„Губімо природу і пиймо горілку,
залишим онукам від бублика дірку!”.


Безвихідь? Аж ніяк! Маючи такі шалені гроші і вічно голодних депутатів і чиновників, атомники елементарно все вирішили. Але для формальної імітації погодження вони замовили фарс зі зверненням сільських Рад через районні сесії до облради, яка лише підтримає їх з невинного питання: розширення заповідника „Гранітно-степове Побужжя” на 1,5 тис. га і нікому не повідомляють про одночасне вилучення кількох сотень га, які будуть затоплені тим створеним з річки отруєним ставом. Не повідомляють вони і про прогнозовані катастрофічні для області і України економічні і екологічні наслідки. Тому й нема досі позитивної екологічної експертизи проекту будівництва ТГАЕС.

Спішать атомники і спішить віддана їм місцева влада. Ще б пак! Вони усвідомлюють, що від Національного парку „Гранітно-степове Побужжя”, документи про створення якого лежать на підпису у Президента, їм не вдасться відкусити. Тому такі „надзвичайні” сесії, на яких керівники ЮУ АЕС щедро роздають векселя, проходять мало не щоденно.

Та - яка прикрість! - не всі депутати продаються. Так, після виступу „зелених”, лише 4 депутата Вознесенської райради підтримали абсурдну ідею атомників. Тому на Новоодеську сесію райради ні „зелених”, ні журналістів (!), ні навіть помічників-консультантів народних депутатів просто не пустили.

Виїздне засідання президії облради представники Народного Руху України і „Зеленого Руху”, Інституту екології і „Зеленого світу”, науковці і журналісти вже не пропустили. Але й не втримали (див. „Український Південь” №18, ст. „Не вір очам і вухам своїм”). Тому на засіданні комісії з екології облради (на жаль, голова комісії І. Вишняков був у відпустці) вже було прямо заявлено, що ЮУ АЕС чинить беззаконня, а управління екоресурсів і інші чиновники лобіюють їхні інтереси.

Схоже, вплинуло: представники громадскості і ЗМІ нарахували 3 (три) голоса за рішення про передачу атомникам річки для технічних потреб АЕС, хоч апарат облради запевняє, що проголосували всі 7 присутніх членів комісії. Може їх потім „допереконали”?

Не бажаючи брати на себе всю повноту відповідальності за незаконне рішення, облрада запропонувала Миколаївській міськраді прийняти „звернення” до сесії облради про необхідність „зміни меж” заповідника. За це атомники пообіцяли хабар у 2,5 млн грн на потреби „Миколаївводоканалу”. Та й депутатам би дещиця перепала.

Сесію міськради довелося розтягти на 2 дні, бо в перший день „зелені” роздали депутатам матеріали і звернулися з трибуни із закликом не бруднитися незаконним рішенням.

На другий день очікувалася „важка артилерія” від атомників, але, схоже, понадіявшись на попередні домовленості, вони, звиклі до слухняності обласних депутатів, не врахували норов міської ради. Прибулі головний технолог проекту ТГАЕС В. Солов’йов, начальник земельного управління Янчук та начальник управління екоресурсів Є. Седлецький виявилися не того калібру, щоб „нагнути” депутатів. Особливо після виступу представників зеленої громадскості В. Григоренка (чому державні кошти на соцкульбут розподіляють атомники? Хто придумав цей абсурд і з якою метою? Чим це не корупція?), о. Малицького (атомники наполягають, що у них незаконно вилучили землю, але чомусь звертаються не до суду, а до депутатів), А. Галкіна (чому у атомників ніколи нема коштів на заходи безпеки АЕС і населення, але шалені кошти вкладаються у незаконні проекти, на які нема позитивної експертизи?).

До честі міськради, депутати не спокусилися на іудині срібняки, хоч вони й складали 2,5 млн на цей рік і 4-5 млн на наступний. Голова міськради поінформував, що одержав листа від РНБОУ про заборону передачі земельних ділянок, особливо заповідних, і про лист з СБУ (невідомого змісту). А депутати міськради С. Литвак, Г. Каспер, Т. Кирієнко, Г. Омельченко, О. Колечко, В. Євдокимов, В. Поштаренко і ще багато депутатів висловили своє обурення намаганням „підставити” їх неморальним і незаконним рішенням.

Обговоривши кілька варіантів рішення з цього питання, поіменним голосуванням депутати благополучно „поховали” всі варіанти.

А вже через день у Вознесенську відбувся екологічний мітінг, організований заступником голови районної організації „Зеленого світу” Сергієм Колесніковим, у якому взяли участь і політичні партії (Народний Рух, УНП, УРП „Собор”, „Батьківщина”, „Союз”, СПУ та ін.), і представники Миколаєва, Одеси, сусідніх районів.

Одностайно прийнята резолюція мітингу містила вже не лише вимогу припинити незаконне будівництво і притягти винних до відповідальності, а й вимогу відставки чиновників, які лобіюють антидержавні інтереси атомників – А. Кінаха, О. Садикова, М. Москаленка, Бурдіна, Федорова, Ю. Гержова.

Співчутливо сприйняли доповнення до резелюції:

- водопостачання м. Южноукраїнська здійснювати водою з Південного Бугу, взятої не вище, а нижче водовипуску з Ташлицького водосховища;

- вдвічі знизити тариф на електроенергію мешканцям так званої 30-ти километрової зони ЮУ АЕС.

Але голосуванням пройшла лише попередня резолюція.

Учасники мітингу прийняли рішення приїхати до Миколаєва і пікетувати сесію облради, яка відбудеться у п’ятницю 27 травня, з 9-00 і аж до закінчення, щоб депутати глянули в очі своїм виборцям.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1117026573.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua