Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 29-05-2005
Богдан Червак: Прем'єр в облозі

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1117356295.html

За результатами соціологічного опитування, проведеного громадською організацією “Українське демократичне коло” 50% респондентів позитивно оцінюють діяльність уряду Юлії Тимошенко. Тих, хто не задоволений роботою нового Кабміну – 23%. Вагаються з відповіддю – 27. Зауважимо, що опитування здійснювалося у середині травня, тобто у розпал “бензинової кризи” та поширення чуток про ймовірну відставку Тимошенко з посади глави уряду.

Очевидно, що можна по-різному трактувати соцопитування, але усі погодяться з тим, що вони ілюструють один незаперечний факт: уряд користується достатнім рівнем підтримки населення, а Юлія Тимошенко залишається одним із найвпливовіших українських політиків.

Про це варто нагадати хоча б тому, що саме керівник уряду опинилися в епіцентрі першого серйозного політичного протистояння, спричиненого “бензиновою кризою”. Тотальна критика на адресу Тимошенко лунала не стільки з уст опозиції, як чільних представників влади. Прем’єр-міністр опиналася у справжній облозі. Президент України Віктор Ющенко, перший віце-прем’єр Анатолій Кінах, секретар РНБО Петро Порошенко – це лише “важковаговики”, які у той чи інший спосіб критикували уряд та його голову.
“Бензинова криза” позаду. Але чи знято облогу?

Зі слів Прем’єра виглядає, що відповідь може бути позитивною. ”Ми мали прекрасну розмову з Президентом! Ми зняли 99% питань і спланували нашу спільну роботу так, щоб зняти всі дисгармонійні явища в новій владі” - такий підсумок зробила Тимошенко. Про суперечності із Прем’єром вже не згадують Порошенко і Кінах. Відповідно втихомирилися інші “челядники”.

Проте було б перебільшенням стверджувати про “злагоду у сімействі”. “Бензинова криза” засвітла не стільки амбіції членів однієї команди як принципову різницю у поглядах щодо соціально-економічного розвитку країни. Вже сьогодні зрозуміло, діяльність уряду Тимошенко базується на принципово відмінних засадах управління державою, аніж це було до цих пір. Цього не приховують конфліктуючі сторони. У даному випадку “каменем спотикання” стали так звані “ручні” методи управління економікою. Саме у цьому “гріху” звинувачується Прем’єр та економічний блок уряду. На перший погляд, звинувачення слушне, адже саме директивними важелями уряд спробував регулювати цінову політику на паливо, а раніше - м’ясопродукти. Однак перші сто днів діяльності Кабінету Міністрів дають підстави стверджувати, що регулювання цін, це лише складова тактики діяльності уряду, який має свою стратегічну ціль.

Юлію Тимошенко важко запідозрити в антипатіях до ринкової економіки. Навпаки, саме добре знання її законів дозволило Тимошенко стати успішним бізнесменом, а згодом відомим політиком і державним діячем. І не тільки їй. Значна частина тих, кого сьогодні називають олігархами теж добре опанувала ринкові механізми. Результат відомий: великий відсоток тіньової економіки, низькі соціальні стандарти для більшості населення та жирування невеликої частини, тих, хто сьогодні вперше за довгі роки незалежності України опинився в опалі.

Вже тоді, коли парламент затверджував програму уряду “Назустріч людям” та зміни до Закону “Про державний бюджет” було зрозуміло, що Тимошенко вибудовує діяльність уряду за принципом жорсткого протистояння тим, хто сьогодні реально контролює грошові потоки та найприбутковіші галузі економіки. Мета – зробити державу реальним конкурентом олігархічним структурам, нав’язати їм свої правила поведінки.

Що це так, фактично підтвердив російський радник Президента Ющенка Борис Нємцов, який критикуючи Юлію Тимошенко визнав, що її популярність росте на сході і півдні України, через те, що вона “не любить багатих”. А це, мовляв, завжди імпонує злидарям. Нємцов не зробив одного суттєвого уточнення. Українські “багаті”, це, як повалило, люди, які своєю Батьківщиною вважають Росію, а тому не можуть любити свій народ. За що народ має любити їх?

У цьому плані повчальною є незавершена історія з так званим “списком Кінаха”. Перший віце-прем’єр, який уклав перелік підприємств, що можуть бути реприватизовані розійшовся з Юлією Тимошенко в одному: він вважає, що “війну” з олігархами треба завершувати, вона готова боротися з ними усіма й до переможного кінця.

Про безкомпромісність Тимошенко також свідчить інцидент із вибаченням Кінаха, яке той зробив у Москві перед російськими підприємцями, читай – олігархами за дії уряду щодо врегулювання ціни на бензин. Український прем’єр відреагувала блискавично: “Дотримання національних інтересів не потребує ніяких вибачень”. Цей урок запам’ятає не лише Кінах, а й російські олігархи, які, можливо, вперше опинилися під серйозним тиском української влади.

Хто сьогодні реальний союзник Тимошенко? Хто виведе її з облоги? Реальних союзників годі шукати в українському політикумі, який здебільшого сформований за тим самим принципом, що й олігархічні угрупування. Не виключення партія “Батьківщина”, якою керує Прем’єр. Це одним із перших зрозумів Степан Хмара, який покинув лави партії, оскільки відчув, що вона не має шансів стати політичною силою, що обстоює принципи, а не людей без принципів.

І все ж союзники у Тимошенко є. З квітня уряд України почав виплачувати підвищену мінімальну пенсію, що складає 332 гривні за місяць. Крім цього, пенсіонери протягом квітня, травня, червня отримають по 37 гривень перерахунку за перші три місяці року. Станом на 8 квітня проведено перерахунки пенсій для 12,3 млн. пенсіонерів. За два місяці середній її розмір збільшився до 383 гривень проти 316, станом на 1 січня 2005 року. Саме пенсіонери, найбільш упосліджена й найбільш організована верства – ось реальний союзник Юлії Тимошенко сьогодні.

“Ми руйнуємо колосальні корупційні метастази, корупційні спайки. І ви хочете, щоб нас не критикували”? З таким запитанням звернулася Юлія Тимошенко до журналістів на одній із прес-конференцій. Це було не риторичне запитання. Воно означає, що облогу не знято.

Богдан Червак

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1117356295.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua