Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 01-06-2005
Галина Левицька: Політична гойдалка

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1117611832.html

Саме так багатьма як експертами так і не байдужими до політики „рядовими” громадянами було оцінено висловлювання Президента Україна, які прозвучали під час його візиту в Казахстан. Там, Глава української держави висловив найбільше, за час свого президентства, компліментів в сторону Єдиного економічного простору. Вершиною тих компромісів була констатація, що в майбутньому частину державних функцій можна буде передати наднаціональному органу ЄЕП.

На догоду Президенту двостаночник Ігор Гринів, який поєднує крісло народного депутата і директора Інституту стратегічних досліджень на громадських засадах (такого „феномену” у нашій історії ще не було) виправдовував слова Глави держави тим, що від входження України в Європейський союз буде більше втрачено суверенітету, бо ще більше потрібно буде передавати повноважень. За словами І. Гриніва, нічого особливого не станеться від делегування повноважень до наднаціонального органу, бо мова йде про економічні стосунки. Звичайно, що таке „оправдання” тільки посилює здивування, бо відомо, що саме від „згуртованості” навколо економічних стосунків починалася „конфедеративна держава” під назвою СРСР, а що залишилося від економіки у цій „конфедерації” більшість з нас відчула на собі.

Хтось може сказати, що від того часу багато що змінилося. Проте, не змінився менталітет росіян, які претендують на роль старшого брата у наднаціональному орані. А з другого боку, нині ми бачимо, що члени ЄС усе активніше кажуть ні делегуванню національного суверенітету євросоюзним бюрократам. Тому розмови про делегування повноважень до ЄС є нині перебільшеними. У справі казахських висловлювань Президента України про наднаціональний орган дивує не тільки замочування паном Гринівом історії та посилання на досвід ЄС.

Виявляється, що нинішнє керівництво держави в особі Віктора Ющенка забуло як його фракція і він особисто як керівник „Нашої України” активно виступав проти вступу держави в ЄЕП і особливо критикував створення наднаціонального органу. Народний депутат і голова фракції Віктор Ющенко заявляв з парламентської трибуни, що ЄЕП суперечить європейському напряму України. Нині „диск” почав крутитися в інший бік. Чому? Частина аналітиків переконані, що такі метаморфози Президента України пов’язані з тим, що президентське оточення нашіптує йому про необхідність працювати на виборця, бо вже досить близько парламентські вибори.

А рейтинг Президента не зростає, а вже починає падає. Інше пояснення внутрішніх причин „нового бачення” наднаціонального органу, з боку Президента України, досить важко знайти. Є і зовнішні причини — втома від бюрократичної паузи чиновників ЄС щодо європейських очікувань України. У команди Віктора Ющенка вже розпочався процес деякого невдоволення від того, що представники ЄС багато чого вимагають від керівництва української держави. Як сам Президент так і його команда сподівалася, що помаранчева революція автоматично забезпечить просування в європейському напряму, проте реальність виявилася досить песимістичною.

І тут відразу в пригоді стає ЄЕП. Іншими словами розпочинається політична гойдалка. Проте, як довго будуть розгойдуватися українські керманичі не відомо. На Заході також схочуть довідатися щодо заяви Президента України, куди він веде країну. І є ще одна складова цієї проблеми. Хочу нагадати, що передній президент України Леонід Кучма основні свої заяви також робив поза межами держави. І таку практику вирішив продовжити і нинішній Глава держави. Тут навіть на гадку приходить порівняння, яке Віктор Ющенко свого часу зробив, називаючи себе „сином” тодішнього президента. Як виявляється — у ментальному плані він є сином бюрократії, яка виростила Леоніда Кучми. Тому треба бути готовим до того, що Віктор Ющенко може виявитися гідним „сином” Леоніда Кучми і у плані інтеграції до Євразії.

Оскільки, як прийнято казати „схід — справа делікатна”, то є ще одне пояснення причини казахської заяви Віктора Ющенка. Відомо, що президент Казахстану має великий досвід переконування до своїх рацій. Відомо, що саме президент Казахстану був найбільшим прихильником щодо створення в рамках ЄЕП наднаціонального органу. А Президент України, будучи залежним від поки що не диверсифікованих джерел поставок нафти в Україну, не мав інших аргументів як заявити, що наднаціональний орган не такий страшний, як він свого часу його малював. Не виключено, що Президент України зробив реверанс в бік казахського лідера щодо наднаціонального органу тому, що йому дуже хотілося отримати запевнення щодо нафти, твердять деякі аналітики.

Ще одним тиском на Україну щодо ЄЕП є Російська Федерація. Нинішня українська влада, будучи у ментальному плані дітьми системи епохи Леоніда Кучми, займає досить пасивну позицію щодо російських політиків. Нині російські політичні діячі все більш нахабніше на території нашої держави заявляють про територіальні претензії. У Верховній Раді навіть зареєстровано постанову „Про позбавлення громадянина Російської Федерації Алксніса В.І. права в’їзду на територію України” В постанові зазначено, у зв’язку з заявами депутата Державної Думи Російської Федерації Алксніса В.І. щодо зміни територіальної цілісності України, які були висловлені ним 18 квітня 2005 року на мітингу в м. Сімферополі АР Крим, та враховуючи, що подібні висловлювання розпалюють міжнаціональну ворожнечу та загрожують національній безпеці України, позбавити громадянина Російської Федерації Алксніса В.І. права в’їзду на територію України безстроково.

А Генеральній прокуратурі та Службі безпеки України необхідно перевірити у публічних висловлюваннях громадянина РФ Алксніса наявність складу злочину. До речі, МЗС так і не оголосило Алксніса персоною, яка є не бажаною в Україні. Чому— це вже інша пробрала? Проте, є ряд проблем, які від їх не розв’язування тільки посилюються. І якщо не зупинити політично гойдалки українського керівництва, то може наступити такий період, що можна випасти з неї. А це буде досить болючим не тільки тих, хто сидить у гойдалці, але й тим хто посадив людину у гойдалку… Тому у цій та подібних справах мовчати не можна.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1117611832.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua