Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 02-06-2005
Вікторія РОМАН: Речовина «Премікс», якою фірма «Озон» забруднювала Закарпаття, небезпечна для здоров’я

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1117726400.html

Речовина «Премікс», якою фірма «Озон» забруднювала Закарпаття, дуже небезпечна для здоров’я


У березні прокурор Закарпатської області Юрій БЕНЦА порушив кримінальну справу за фактами забруднень земель та атмосферного повітря речовинами та промисловими відходами, шкідливими для життя та здоров’я людей і довкілля (ч.1 ст. 239 та ч.1 ст. 241 КК України). Досудове слідство по справі доручено проводити Берегівському міжрайонному прокурору.

Справа набула широкого резонансу не лише в області, але й за її межами. Не було достовірних і остаточних даних щодо міри шкідливості цієї речовини. За попередніми висновками Інституту гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзеєва, ці промислові відходи не можна розміщувати на територіях будь-яких промислових майданчиків, крім хімічних підприємств та виробництв гумово-технічних виробів. Причому мінімальні розміри санітарно-захисної зони для такого виду виробництв встановлені на рівні не менше 300 м.

Нагадаємо, що п’ять років поспіль приватне підприємство «ОЗОН» співпрацюючи з дебреценською фірмою «ELTEX» завозило на територію України, зокрема, і до Берегівського району, промислові відходи, оформлюючи їх на митниці, як теплостійкий наповнювач «Премікс».
У країну було завезено понад 4 тисяч тонн шкідливих промислових відходів, що зберігалися у мішках типу «Біг-бег». Сусіди-угорці не хотіли забруднювати своє навколишнє середовище цією порошкоподібною речовиною, яка за попередніми даними одержана шляхом змішування різних мінеральних речовин з добавкою ряду органічних та неорганічних сполук (згідно сертифікату - 35 видів речовин).
Службові особи ПП «Озон» в порушення санітарних правил утримання територій населених пунктів, не маючи власного складського приміщення для зберігання хімічних речовин, умисно ввели в оману керівників кількох берегівських підприємств. Запевнивши останніх у нешкідливості даних речовин, не пед’явивши будь-яких підтверджуючих документів, позвозили промислові відходи на відкриті майданчики цих підприємств. Таким чином у Берегівський район було завезено не менше 500 тонн недосліджених хімічних речовин.
При обстеженні стану зберігання речовини «Премікс» на території Закарпаття встановлено, що мішки, які зберігаються ще з 2001 року, вже серйозно пошкоджені. Сировина, яка в них зберігалася, розсіювалася по навколишній території, змивалася дощами та розносилася вітрами, що призвело до забруднення навколишніх земель та атмосферного повітря і створило небезпеку для життя та здоров’я людей та довкілля.
Найбільше прокурорів вразило не те, що дані речовини зберігалися на відкритій території меблевого комбінату та кам’яного кар’єру, а те, що природоохоронними прокурорами їх виявлено навіть на нині діючому Берегівському комбінаті хлібопродуктів.
Днями прокуратура одержала результати наукового висновку інституту гігієни та медичної екології ім. Марзеєва АМН України, згідно з яким ввезена сировина є відходами хімічної промислової і відноситься до 1 класу небезпеки. За цим висновком у складі відходів містяться оксиди багатьох металів, у т.ч. і важких, які впливають на людей, особливо дітей, осіб похилого віку, вагітних жінок та довкілля. Найнебезпечніше є те, що ці сполуки, за висновком фахівців, повільно виводяться з організму, і їх негативна дія може виявитися через 5-10 років.
Прокуратурою області направлено відповідного листа в Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, щодо негайної утилізації цих небезпечних відходів.Вікторія РОМАН

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1117726400.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua