Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 08-06-2005
експертна група "Майдану": Судоустрій: короткий план змін

Версія до друку // Відповісти // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1118231060.html

Мета цього проекту - донести до якнайбільшої кількості людей ідеї щодо того, як реформувати судоустрій не заради процесу реформування, а щоб у нас з"явилась працююча, незалежна судова гілка влади, Насправді, хоч загалом це непросте питання, але його можна сформулювати так, щоб було зрозуміло всім бажаючим.


Короткий план змін (те що можна зробити негайно та потрібно зробити першочергово - виділено чорним). Детальне пояснення щодо кожного пункту буде з"являтися поступово.

###
І. ПРОЗОРІСТЬ

1. Проста конструкція судової системи (3 - рівнева). В тому числі, реорганізація порядку утворення ВРЮ.

2. Максимальна прозорість в доборі кадрів, на всіх рівнях. Наприклад, під час рекомендацій у ВРЮ повинно подаватися 2-3 альтернативних кандидатури. Екзамени для того, щоби стати кандидатом в судді (комп"ютерні тести)

3. максимальний можливий доступ до інформації: рішення, розклади, офіційні повідомлення повинні швидко публікуватись в Інтернеті

4. державна підтримка освіти на тему верховенства права та захисту прав людини, можливо навіть відповідні шкільні та ВНЗ-курси

ІІ. НЕЗАЛЕЖНІСТЬ

1. Обмеження прав судових адміністраторів. Скорочення адмін-посад до одної позиції - голови суду(без заступників). Головне - виборність голів суду суддями, на невеликий строк (2 або 3 роки), з забороною обиратися на два строки поспіль. Виборність - це реалізація суддівського самоврядування. Без неї не може бути незалежності.

2. Фінансова незалежність суддів: унормування порядку оплати роботи суддів через закон, з ліквідацією різноманітних надбавок (що за їх допомогою на суддів можна впливати). Оплата - фіксована, і складається з трьох частин (оклад+надбавка за вислугу+надбавка за кваліфікацію)

3. Організаційна та кадрова незалежність: Розведення функцій кваліфікаційних органів (комісій) від органів що накладають дисциплінарну відповідальність. Це повинно бути два окремих, незалежних органа, що вибираються за процедурами суддівського самоврядування. Дисциплінарні трибунали найкраще обирати з суддів у відставці, які вже не від кого не залежать.

4. Фінансова незалежність судів: Кожен суд іде окремою строкою в додатках до зведеного бюджету(прозорий бюджет). Дуже важливо - Державна судова адміністрація повинна бути виведена з підпорядкування виконавчої влади, натомість вона повинна підпорядковуватись лише органам суддівського самоврядування.

5. адміністративна незалежність - суди повинні бути створені таким чином, щоб територіальна юрисдикція не залежала від адміністративного розподілу. (меньше вплив адміністрацій, структура не змінюються навіть якщо відбувається адміністративна реформа)

6. "Незалежне тіло" в системі судоустрою - запровадження суду присяжних

7 ГОЛОВНЕ: Виборність суддів усіх рівнів
Технологічно більшість з цих пропозицій були запропоновані Віктором Шишкіним в законопроекті ще в 1997 році

###

Постійна сторінка проекту, де накопичуються лінки на всі матеріали, знаходиться за адресою: http://maidan.org.ua/n/draft/1118232828

Версія до друку // Відповісти // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1118231060.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua