Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 14-06-2005
Галина Левицька: З приводу деяких маразматичних метаморфоз секретаря РНБО

Версія до друку // Відповісти // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1118733921.html

„Тут потрібно мати гостре око”, саме ці слова львівського поета Романа Лубківського приходять мені на думку, коли оцінюю дії нинішньої влади. І не лише моє око, але й багатьох колег запримітило, що секретар РНБО і за сумісництвом голова бюджетного комітету Верховної Ради Петро Порошенко відчує явний дискомфорт у ролі владного мужа. І саме цей дискомфорт є причиною, що він вже від довшого часу робить багато кроків, які по-народному називаються маразмами. І саме так днями у телефонних дзвінках до радіо „Ера” говорили мешканці з Донецька з приводу проблеми статусу російської мови в Україні.

Адже ж досить важко було пояснити маразми Петра Порошенка, які були пов’язані з його заявами про відкриття нових російських шкіл в Україні, нового російського каналу і російських груп у вищих навчальних закладах. Проте, попередні його заяви були лише „квітками”, а справжньою маразматичною „ягідкою”, яка пролунала з уст секретаря РНБО і яку почула вся Україна про можливість розміщення в Криму резиденції російського президента.

Можна допустити, що кумівство з Президентом надає Петру Порошенку право пускати політичні півні, за які у країнах з високим рівнем національної самоповаги вже давно попросили б з коридорів влади. А може це не вплив кумівства, а якихось чорних космічних сил. Тоді тим паче не повинно бути місця людям, які підпадають під вплив таких сил у рядах влади, яка називає себе прозорою.

У нікого з нормальних людей не викликає сумнівів, що Президент України може запросити будь-кого із глав іноземних держав на відпочинок чи то в Карпати, чи в Крим. Це загальна практика. Але як можна додуматися, щоб пропонувати і то назавжди, як випливає з заяви Порошенка, віддавати територію і розміщені на ній будинки для глав інших держав. З одного боку, відповідно до чинного законодавство юрисдикція президента держави розповсюджується лише на територію держави, яку він очолює. Отже, щоб російській президент міг легітимно керувати з Криму Росією його резиденція мала б стати російською територією. А що це означає у перекладі на мову українського права?

Це заклики до порушення територіальної цілісності держави, що тягне за собою кримінальну відповідальність. Було б логічно, коли б цими висловлюваннями секретаря РНБО зайнялася прокуратура. Крім цього, сам Президент міг би позбутися зі свого оточення людини, яка з одного боку провокує ситуацію, а з другого — демонструє неграмотність.
Виникає запитання: Невже ж ми нині вже такі багаті, що можемо тримати політиків, які засвідчують неграмотність і провокують ситуацію? Відповідь на це запитання поки що належить до риторичних. Хоч тема порошенкової резиденції для російського президента не залишилася поза увагою преси на черговому брифінгу в секретаріаті Президента, але відповідь на це, кардинальне питання так і не прозвучала.

Відразу виникли правові питання щодо того як можна розмістити резиденцію глави іншої держави, хто буде вирішувати це питання? Звичайно, що заступник державного секретаря Маркіян Лубківський не був готовий до цього питання, Але зі стоїчною напористістю намагався дати відповідь. У дещо завуальованому вигляді він сказав: „Ми вітатиме розміщення не лише резиденції президента РФ, але й усіх інших глав держав, які побажають розміститися чи то в Карпатах, чи то Криму. Я думаю розміщення резиденцій, присутність у відпочинковий період глав інших держав може сприятливо позначитися на всьому комплексі вирішення питань. Бо завжди є можливість у такій неформальний і без краваток спосіб вирішувати питання”. А про те, що резидентна пропозиція Порошенка є де-юре закликом до творення іноземних держав на нашій території і є публічним закликом до порушення територіальної цілісності пройшло поза увагою заступника державного секретаря.

І тут варто зауважити, що будучи в опозиції лідер „Нашої України” Віктор Ющенко критикував вирішення питань без краваток нині вже екс-президентом Леонідом Кучмою з президентом РФ. Тепер секретаріат Президента знову повертається до теми без краваток. Вже нині можна зробити висновок, що через певний відрізок часу всі питання будуть вирішуватися кулуарно і президентська команда забуде про задекларовану прозорість і відкритість.

Тому частина політологів у тому числі й ті, які за старої влади вважалися прихильними до опозиції, зазначає, що нова влада не має стратегічного бачення розвитку держави. В діях влади, наголошують політологи, зокрема, команди Президента проявляється тільки бажання дещо підремонтувати в старому механізмі. Аналітики зазначають, що в діяльності нової влади не має системності і допускаються систематичні помилки.

Окрім бажання, щоб російський президент розмістив в Криму свою резиденцію, секретаріат Президента ще переймається темою антисемітизму в Україні. За словами заступника державного секретаря Маркіяна Лубківського, антисемітизм в нашій державі набирає особливого поширення. „Є, на жаль, недалекоглядні політики, які щоразу порушують це питання і підбурюють антисемітські настрої”, — озвучив М. Лубківський. Він висловив позицію секретаріату Президента щодо листа, який був направлений Главі держави і підписаний 100 громадськими і політичними діячами. „По своїй суті цей лист є провокативним і спрямований на розпалювання антисемістських настроїв. Ми глибоко засуджуємо ті прояви антисемітизму, які штучно і недалекоглядно розпалює Міжрегіональна академія управління персоналом. Нещодавно в цьому закладі було проведено конференцію „Діалог цивілізацій. Сіонізм найбільша загроза світовій цивілізації”. Виступи деяких діячів на цій конференції йдуть в розріз з намірами і політикою держави та всього світового співтовариства”, констатував заступник державного секретаря. За словами М. Лубківського, буде звернено увагу правоохоронних органів для того, щоб вони реагували адекватно.

Що розуміти під адекватним реагуванням правоохоронних органів? Чи усі хто працює в Міжрегіональні академії управління персоналом будуть без суду і слідства ізолюватися від суспільства? Спробувала я вияснити у М. Лубківського.

„Ні, мова про це не йде, — констатував заступник державного секретаря, — процес надзвичайно складний і складніший, ніж ви його подаєте. Насправді повинна бути відповідна оцінка і на основі цієї оцінки мають проводитися відповідні слідчі дії. Тобто мова не йде про те, щоб закрити МАУП чи всіх посадити до буцигарні. Мова йде про те, що держава і її правоохоронні органи мають дати адекватну оцінку тим заявам, що звучать і приймати рішення відповідно до чинного законодавства”.

Якщо у випадку із МАУП чиновники кажуть, що потрібно діяти у відповідності до чинного законодавства, то чому секретар РНБО хоче віддати українську територію під резиденцію російського президента без врахування чинного законодавства? Але чи у випадку безпосередніх дій Петро Порошенко буде відповідати за чинним законодавством? — відповіді так і не почули. І це змушує піднімати питання чому щодо дій одних осіб лунають заклики реагувати адекватно, а дій інших — не бачать. Хоч маразм у політиці з точки зору національних інтересів є значно більше небезпечним явищем від того, що говориться у стінах МАУП…

Галина Левицька,
власний кореспондент «ЗВУ» у Києві

Версія до друку // Відповісти // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1118733921.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua