Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 19-06-2005
Богдан Червак: Чи стане Ющенко депутатом?

Версія до друку // Відповісти // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1119209607.html

Тричі голосуючи на виборах Президента України за кандидатуру Віктора Ющенка, його прихильники і не думали, що фактично через рік вони знову матимуть таку нагоду. Правда, цього разу доведеться голосувати за Ющенка як кандидата у депутати Верховної Ради.

Це не політологічна містика. Це “тверезий” і “виважений” підхід окремих пропрезидентських сил, які вважають що саме Президент Ющенко має очолити провладний виборчий блок на виборах до парламенту, які заплановані на березень наступного року.

Вперше офіційно таку думку висловив віце-прем’єр-міністр України, голова політичної ради “Народного Союзу “Наша Україна” Роман Безсмертний. При цьому чільний діяч Уряду й НСНУ запевнив, що особисто переговорив з Ющенком і той на пропозицію взяти участь у парламентських виборах відповів: “Якщо це треба для спільних інтересів, я – не відмовлюся”.

Пояснення Безсмертного щодо необхідності участі Ющенка у боротьбі за депутатський мандат просте: так, мовляв, хотів Майдан, який начебто вимагав створення єдиної провладної політичної сили на чолі Ющенком.

Про майбутню участь Ющенка у наступних виборах уже подбали юристи НСНУ. Зокрема керівник юридичного управління Центрального виконкому партії Олег Бойко роз’яснив, що правовий статус Президента України у виборчому процесі регламентований Конституцією України, зокрема, ст. 102 – 103 розділу V, частково Законами “Про державну службу України”, “Про вибори народних депутатів України”, “Про політичні партії в Україні” та іншими нормативними актами. „Вони не містять положень, які б забороняли Президенту брати участь у парламентських виборах, тому картина правового обґрунтування можливості очолити Президентом виборчий список базується на положеннях Основного закону та логіці вищезазначених нормативних актів”, – вважає Бойко. Він, зокрема, наголосив, що у статті 103 розділу V Конституції України сказано, що Президент України не може мати іншого представницького мандата, обіймати посаду в органах державної влади або в об’єднаннях громадян. „З точки зору українського законодавства політичні партії підпадають під визначення “об’єднання громадян” але обіймати посаду і долучатися до справ партії – різні, з точки зору Конституції, види діяльності. Відповідно, Президент має право на громадсько-політичну діяльність і може бути членом партії”, – вважає Бойко.
За його словами, у законодавстві відсутні вказівки на те, що Главі держави забороняється бути кандидатом у народні депутати. Зокрема, стаття 42 Закону “Про вибори народних депутатів України” передбачає, що громадянин України має право бути обраним депутатом, може дати згоду балотуватися кандидатом у депутати від партії (блоку). „Отже, не існує нормативних перешкод для того, щоб Президент України очолив партійний виборчий список як Почесний голова партії”, – наголошує головний юрист НСНУ.

Очевидно, що юридичний аспект є надзвичайно важливим для забезпечення легітимної участі Президента у виборчій кампанії. Проте він не може бути визначальним. Існують також політичний та моральний фактори, які також на має права ігнорувати Президент.

Як білий день зрозуміло, що намагання залучити Ющенка до наступних виборів пов’язане з бажанням провладної команди здобути переконливу перемогу, зокрема деякі лідери НСНУ не виключають, що у майбутньому складі парламенту пропрезидентські сили матимуть конституційну більшість депутатських мандатів. Власне з цією метою вони й прагнуть створити передвиборчий блок на чолі з Ющенком до якого наполегливо тягнуть Блок Юлії Тимошенко та Народну партію Володимира Литвина. Але чи є така політична конфігурація запорукою перемоги? Скажімо, народний депутат Олександр Волков, який має великий досвід організації виборчих кампаній і на відміну від деяких радників Ющенка може похвалитися успіхами стверджує, що блок НСНУ, БЮТ та НПУ, це нова “Єда”, а тому “вони не наберуть і 40%”. Натомість “окреме плавання”, на переконання Волкова, дозволить НСНУ набрати близько 25%, БЮТ – 20%, НПУ – 7-9%. У результаті в новому парламенті буде більше 50% потенційних прихильників чинного Президента. При цьому прогноз Волкова не залежить від участі чи не участі у виборах Ющенка.

Не можна не брати до уваги й те, що намагання за будь-яку ціну “поставити під удар” Ющенка свідчитиме про слабкість передусім НСНУ та ймовірного блоку у складі якого буде головна провладна партія. Виборців вкотре буде зорієнтовано на особу, а не програму чи ідею. Це лише посилить думку, що команда Ющенка нічого не варта без самого Ющенка.

Врешті, на виборах не завжди збуваються прогнози оптимістів. Здебільшого мають рацію песимісти. І саме вони сьогодні запитують: що буде коли політична сила на чолі з Президентом Ющенком отримає менше голосів виборців, аніж сам Ющенко у грудні минулого року? Хто відповість за такий підрив авторитету Президента?

Слід також прислухатися до віце-прем’єр-міністра Миколи Томенка, який закликає задуматися над тим у яке становище буде поставлений Президент України, який у разі його обрання депутатом писатиме заяву про складання із себе обов’язків Глави держави? Адже без такої заяви Ющенка не зареєструє ЦВК. Хто відповість за моральну дискредитацію інституту Президента України?

Насамкінець про волю Майдану. Не пригадую, щоб Майдан вимагав, аби Ющенко очолив партію, або неодмінно балотувався на виборах до парламенту. Але добре пам’ятаю, що усі, хто стояв на Майдані, хотіли, щоб Ющенко став справді народним Президентом для якого інтереси нації дорожчі за партійну суєту.


Богдан Червак

Версія до друку // Відповісти // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1119209607.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua