Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 23-06-2005
Ростислав Паранько: Львівський Високий Замок знову штурмували

Версія до друку // Відповісти // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1119537142.html

Майдан уже розповідав своїм читачам про незаконне рішення Львівського міськвиконкому щодо будівництва на території парку Високий Замок - улюбленого місця відпочинку львів'ян - так званого "замку", а насправді - розважального комплексу з громадськими туалетами. До оборони Високого Замку від вандалів, які намагаються зруйнувати окрасу міста, заробивши пару електоральних балів, встали всі небайдужі - Товариство Шанувальників Львова, ВГО "Пора!", ГР "Спротив" і багато інших об'єднань громадян.

І ось нарешті прийшов день, коли це питання вже не можна було відкладати: у міській раді вирішували, чи скасовувати рішення міськвиконкому. Один із організаторів руху на захист Замку, Ростислав Паранько, побував там.


Нині під Ратушею відбулася акція проти будівництва "Високого Замку", який організовувала "ПОРА!". Було виставлено стенди з фотографіями тих історичних пам"яток Львова, що перебувають у жалюгідному стані, гасла "Ні забудові Високого Замку!", а також "чорні дошки", де всі охочі могли записатися в неприхильники будівництва (як відомо, міський голова Любомир Буняк заявив, що спонсорів відбудови буде увічнено на мармурових, бронзових та срібних дошках, а супротивників - на чорних); перехожим і цікавим роздавали інформаційні листівки щодо історичної, культурної, екологічної та фінансової недоцільності "відбудови Високого Замку".

Тим часом я з президентом благочинного фонду Збереження історико-архітектурної спадщини Львова Андрієм Салюком пройшов до сесійної зали, де першим пунктом порядку денного розглядали "Інформацію про рішення міськвиконкому про відбудову та відновлення історико-архітектурного комплексу Високий Замок". Виступив головний архітектор п. Каменщик, який слово в слово повторив свій виступ на містобудівній раді, що його вже було опубліковано в газеті "Ратуша". Він намагався навести аргументи на користь відбудови, апелюючи до патріотизму і картаючи "псевдонауковців", "зайд", "яничарів" або просто "несвідомих", які проти. Характер аргументів видно хоча б із такого пасажу (цитую з пам"яті): "От в Росії відновили і Спаську вежу, і собори ... це вирішили правителі, бо це потрібно народові. А бувало, що правителі йшли й попереду народу, бо на те вони правителі".

Далі в чергу вишикувалися народні депутати, які своїми репліками і питаннями об"єктивно розмазали п. Каменщика по стіні, однак він відповідав у стилі "рішення міськвиконкому буде виконано законно, а якщо воно не відповідає законам, то треба міняти закони". Далі депутати майже одноголосно надали слово одному із "псевдонауковців" - львівському вченому-історикові зі світовим іменем академіку Ярославові Дашкевичу. Пан Дашкевич вкотре повторив історичні факти про те, що замок, який планують "відбудувати", був не руським, а польським, а тому, у випадку відбудови, буде стверджувати польський історичний міф, що саме польські королі, а не руські князі були засновниками Львова.

За одностайною згодою депутатів виступив також Андрій Салюк, який детально перелічив ті пам"яткоохоронні, екологічні і фінансові закони й норми, які порушує ухвала міськвиконкому, а також знову наголосив на злочинності нищення археологічного і паркового комплексу - а таке знищення неминуче потягне за собою будова. Врешті, пан Салюк спростував твердження про "потрібність" відбудованого Замку львівським патріотам. На доказ його слів, я продемонстрував гарно виготовлену "чорну таблицю", де (за їхньою згодою) було вписано імена знаних у Львові науковців, ректорів ВНЗ, митців, письменників, підприємців, які виступають проти псевдовідбудови.

Було ще кілька виступів науковців та депутатів; далі були репліки депутатів. Всі (за винятком однієї-двох осіб) в той чи інший спосіб засуджували рішення міськвиконкому. Не допомогла навіть апологетична промова міського голови, де він висловив нерозуміння, чому його завжди хвалили за те, що він будував (йдеться про будівництво нафтопроводу Одеса-Броди і Одеського нафтотерміналу), а тут, у Львові, тільки ганять - мовляв, будувати - це завжди благородна справа. Реготом зустріли його апелювання до "підручника (sic!) Зіморовича", де стверджується, що кам"яний Високий Замок збудував руський князь Лев (історик XVII ст. Бартоломей Зіморович і справді, у стилі письменства доби бароко, наводить цю барвисту, але жодним чином не підтверджену легенду).

Перепало від мера на горіхи і "активістам з чорними таблицями" (тобто мені), які створюють "політичний шелест", не розуміючи історичної значущості його прожектів. Між іншим, заявив п. Буняк, відбудова ВЗ була пунктом його передвиборчої програми, відтак львів"яни схвалили ідею, вибравши його міським головою. На це один із депутатів продемонстрував газету, де було опубліковано виборчу програму п. Буняка, але під згаданим пунктом там йшлося про щось зовсім інше. Міський голова відповів, що "газет не читає" і що там "пишуть всяку нісенітницю"; не переконав його й продемонстрований йому передвиборчий агітбуклет, де також не було жодного слова про Замок. Скидається на те, що в п. Буняка було дві передвиборчі програми - "для друку" і "для внутрішнього вжитку".

Дискусія дедалі розгорялася, її супроводжували то аплодисменти, то регіт (безглуздість ідей та аргументів міського голови і його наближених осіб була очевидною всім), але пан Буняк нікого не спиняв і всім дозволяв говорити. Ситуація змінилася, коли депутати внесли проект ухвали про скасування рішення міськвиконкому. Мер відразу заявив, що проект належно не оформлено, бо відсутній підпис голів профільних комітетів, зокрема, того ж п. Каменщика, який так пафосно виступає за будівництво. Депутати заявили, що регламент передбачає голосування всіх пропозицій, поданих у письмовій формі, які не було відкликано, незалежно від того, хто їх підписував. Тоді з"явилася нова перешкода (в принципі, законна): голосування з цього питання не включено до порядку денного (оскільки там фігурувала лише "Інформація..."). Проголосувати за включення не становило проблем, але тут пан Буняк, як кажуть, почав "грати дурника": сказав, що час оголошувати обідню перерву. Проголосоване рішення депутатів не йти на перерву, доки не буде розв"язано питання по ВЗ, проігнорував, а пропозицію голосувати за скасування будівництва ВЗ поіменно - перекрутив так, що депутати проголосували за поіменне голосування взагалі всіх рішень того сесійного дня. Відразу після цього таки було оголошено перерву на годину.

Дуже правдоподібно, що за цю годину він "нагне" так чи інакше залежних від нього депутатів, і ті не проголосують за скасування, або й взагалі не поставлять цього на голосування.

Які я можу зробити висновки? Я наочно побачив, що правдою є все те, що кажуть про Буняка: що він фактично одноосібно узурпував владу в міськраді, відверто маніпулюючи під час засідань і спираючись на "кишеньковий" міськвиконком; що він - цинічна особа, яка каже в живі очі, що чорне - це біле, а коли йому намагаються заперечити чи прийняти невигідне для нього рішення - просто це рішення "забалакує" або провалює, підтасовуючи процедурні норми; тепер жодні апологети Буняка ні на йоту не переконають мене в "демократичності" і "порядності" нашого мера і що причина його поганого іміджу - це підступи наклепників. Щодо ВЗ, то мені остаточно стало зрозуміло, що за цим "проектом" стоять немалі гроші, бо тільки це може бути причиною такого нахабного ігнорування численних голосів як поважаних у Львівській громаді людей, так і простих львів"ян (не кажу вже про більшість їніх обранців - депутатів міськради).

P.S. На момент публікації репортажу стало відомо, що сесія міської ради таки закінчилась нічим - Любомир Буняк не дав депутатам скасувати рішення міськвиконкому. Боротьба триває.

Версія до друку // Відповісти // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1119537142.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua