першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

: Михайло СВИСТОВИЧ: "НЕЗАЛЕЖНІСТЬ СХОВАЮТЬ ПІД ЗЕМЛЮ".

додано: 07-06-2001 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/991916745.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Це місце було улюбленим для багатьох киян та гостей столиці. Охайна площа з двох боків Хрещатика зі своїми знаменитими фонтанами, біля яких любили проводити вільний час і замріяні студенти, і сивочолі ветерани, і мами з маленькими дітьми. Тут можна було спокійно посидіти з пивом чи морозивом, не поспішаючи поговорити про життя, покататись на роликах та скейтах. Саме сюди прямували любителі української літератури та музики, бо саме тут було єдине місце, де українське панувало безроздільно. Бо лише тут можна було без труднощів знайти потрібний запис чи раритетне видання.
Врешті решт з цим місцем пов’язана вся невлика ще історія незалежної України, бо й назву цьому колишньому Козиному болоту дали бунтівні студенти, назвавши поміж себе центральну площу Києва майданом Незалежності, ще не знаючи, що менше ніж через рік ця назва стане офіційною, бо Україна здобуде таки омріяну століттями волю.
Тут вирували мітинги, тут колись був Гайд-парк для політично небайдужих громадян, тут проходили грандіозні концерти, тут ставили найбільшу в Україні новорічну ялинку.
На жаль, це все у минулому і навіть саму назву вже можна списувати в архів. Бо скоро від майдан зникне, перетворившись на суцільну скляну забудову. Так вирішила містобудівна рада, який чомусь до душі найбільше припав проект колектива архітекторів, очолюваного Олександром Комаровським.
За цим проектом фонтани будуть безжально знищені, а замість них поставлять скляну піраміду з оглядовими майданчиками, куди можна буде піднятися на ліфті, але з яких нічого не буде можливо оглянути, бо це скляне одоробло планується зробити... нижчим від будинків, що стіною оточують майдан. Над Лядськими воротами, які зараз відкопують і які, як твердять вчені, знаходяться не зовсім тут, нависне скляна півкуля. Вільного простору залишиться аж... два тротуари, біля одного з яких як нагадування про миле серцю минуле збудують маленький фонтанчик. Фонтанчиками також оточать скляний купол посередині площі.
Там, де підлітки здійснювали карколомні трюки на скейтах, розкинеться пам’ятник незалежності, що як дві краплі води подібний на монумент в центрі Будапешту. За пам’ятником розташуються скляний амфітеатр та зала засідань, автостоянка на 500 машин, а перед ним заллють... льодову ковзанку.
Натомість під колишнім майданом розбудують справжнє підземне місто з кав’ярнями, піцеріями, галереями, куди й спробують загнати відпочиваючих для полегшення їхніх кишень. От тільки, що робити тим, в кого грошей на відвідини подібних закладів немає, столичне начальство не подумало. Якщо раніше тут можна було з п’ятьма гривнями провести цілий день, то скоро без двадцятки навіть не поткнешся, та й то, якщо не засиджуватись. А просто так вештатись по вулиці, на думку “батьків міста”, нема чого.
Найцікавішим в цій історії є те, що план спотворення майдану Незалежності якимось дивним чином співпав з появою в центрі Києва наметів акції “Україна без Кучми!” І якщо обнесення “парканом Омельченка” лівої частини Хрещатика ще якось мотивувалось заздалегідь спланованим будівництвом пам’ятника, то праву частину почали обносити в той самий день, коли намети перенеслись туди. І пояснити, для чого потрібний другий паркан (до того ж суцільний, в якому не було не те що брами для проїзду техніки, але й хвіртки для проходу робітників), нам не могли більше тижня. Всі пам’ятають, що там не велось жодних робіт на протязі тривалого часу, і лише потім влада вигадала для обгрунтування витіснення протестуючих з центру свій план перебудови. План, покликаний покінчити з протестами в центрі Києва назавжди.
Так, після такої реконструкції, звичайно, будь-які акції на майдані Незалежності стануть неможливими. Але хто спитав у мільйонів киян, чи хочуть вони бачити площу такою, як її задумали чиновники? А як бути з історією і врешті решт з незалежністю, яку так полюбляють славословити державні мужі, що й пальцем не поворухнули для її здобуття? Вони, знищивши пам’ять про визвольні змагання кінця 80-х – початку 90-х, розповідатимуть про свої “героїчні” неіснуючи подвиги того часу так, як цьому вчить їх Президент Кучма, що був відсутній у Верховній Раді (і навіть пізніше, на відміну від більшості відсутніх тоді депутатів, не попросив письмово долучити його голос за цей доленосний документ) не голосував за Декларацію про державний суверенітет України, а через десять років розповідав з екранів телевізорів на всю країну про душевне тремтіння під час натискання депутатської кнопки.
24 серпня ми відзначимо десяту річницю української незалежності. Та що нагадуватиме нащадкам про здобуття свободи? Невже я буду водити дітей в туалет підземної кав’ярні і, тикаючи пальцем у стелю, розповідати: ось тут над нами стояв мій намет під час студентського голодування в жовтні 1990-го року. А якщо туалет виявиться жіночим?
Напевно, не даремно я знову через десять років вийшов на майдан з протестом. Україна має бути без Кучми, бо, якщо заради цього непомітного чоловічка, дехто здатний розтрощити все святе, це вже є явні ознаки манії величі, викликаної комплексом неповноцінності. Звідси один крок до диктатури. Зауважте, всі диктатори, з вусиками і без, лисі та не дуже, зовні були кволими та непомітними. І головною їхньою метою завжди була влада. Абсолютна і неподільна. Заради якої вони готові зарити під землю навіть незалежність, поставивши ні її символічній могилі скляний пам’ятник як символ перемоги абсурду над здоровим глуздом.

Михайло СВИСТОВИЧ,
учасник студентського голодування 1990-го року,
учасник акції “Україна без Кучми!” з 15 грудня 2000-го року.

додано: 07-06-2001 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/991916745.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua