першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

: Олександр ГАВРОШ "СЕЗОН ПОЛЮВАННЯ НА ГУБЕРНАТОРІВ ВІДКРИТО" ("СТ

додано: 09-06-2001 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/992110193.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Ще у вiвторок Вiктор Балога давав iнтерв’ю, присвячене другiй рiчницi свого губернаторства на Закарпаттi. Згадуючи досягнення за цей перiод (а вони справдi є), про неминучiсть вiдставки не йшлося. Хоча чутки про змiну голови облдержадмiнiстрацiї пiсля вiдставки уряду Вiктора Ющенка ставали дедалi настiйливiшими. Першим дзвiнком стала iнформацiя мiсцевої преси про те, що на нараду губернаторiв захiдних областей в Адмiнiстрацiю Президента Вiктора Балогу навiть не запросили.

Це сталося на другий день пiсля призначення Анатолiя Кiнаха Прем’єр-мiнiстром. Отже полiтичне рiшення про голову Закарпатської облдержадмiнiстрацiї було прийнято вiдразу, чи не миттєво пiсля того, як у вакантне крiсло прем’єра сiв новий господар. I нi в кого немає сумнiву, що “питання закарпатського губернатора” входило у “джентельменський” пакет домовленостей певних полiтичних сил пiд час голосування у Верховнiй Радi за кандидатуру нового прем’єра. А то б чого було Анатолiю Кiнаху звiльняти керiвника областi, яка демонструє успiшнi екномiчнi показники, i з котрим вiн так i не встиг нормально познайомитися?

Але що винен — вiддати повинен. Хоча прем’єр-мiнiстр i заявив, що пiд час парламентських торгiв про посади голiв облдержадмiнiстрацiй не мовилося, закарпатцi це сприйняли з великою долею недовiри. Особливо пiсля того, як СДПУ(о) стала чи не головним лобiстом проштовхування А.Кiнаха на посаду прем’єра. А у Вiктора Балоги з есдеками свої рахунки, до того ж — непримиреннi.
Свого часу вiн сам був членом СДПУ(о), яка, кажуть, i допомогла йому посiсти крiсло керiвника Закарпатської областi. Але через деякий час партiйнi манжети соцiал-демократiв стали затiсними для Вiктора Балога, i вiн демонстративно покинув партiю та ще й провiв небачену доти на Українi департизацiю влади. Мовляв, iнтереси партiї — це одне, а iнтереси держави — зовсiм iнше. Тому, панове чиновники, визначайтеся. А оскiлька за iронiчними повiдомленнями преси, на роботу в облдержамiнiстрацiю не приймали без партiйного квитка навiть прибиральниць, це призвело до повального виходу можновладцiв з недавно так палко коханої “керiвної i спрямовуючої сили”.
СДПУ(о), яка почувалася на Закарпаттi, як у себе вдома, раптом опинилася в ролi небажаної гостi. Партiя перейшла в жорстку опозицiю до керiвництва областi, що вилилося у кiлькамiсячне публiчне протистояння в середовищi самої влади. Вiктор Медведчук заявив, що призначення В.Балоги — це “його помилка. I вiн її виправить”. Голова обласної органiзацiї СДПУ(о) назвав дiї департизаторiв “курсом полiтичного бандитизму”. Але Леонiд Кучма пiсля довгого вичiкування зайняв сторону Вiктора Балоги.

Подейкують, що велику роль вiдiграла тут позицiя Вiктора Ющенка, якому також виявилося не по дорозi з олiгархами. Беззастережна пiдтримка глави уряду закiнчилася для СДПУ(о) полiтичною поразкою на Закарпаттi. Балога вистояв, здавалося б, у завiдомо програшному двобою з однiєю з найсильнiших промислово-полiтичних груп у державi. З цього моменту почався кiнець на Закарпаттi мiфу про всесильнiсть СДПУ(о), i можна стверджувати, що колишнього авторитету i сили у цьому краю вона навряд чи здобуде.

Звичайно, що такого соцiал-демократи нiкому не вибачають. Тим паче колишньому однопартiйцю. Однiєю з умов голосування за довiр’я уряду Ющенка Вiктор Медведчук прилюдно називає не мiнiстерськi портфелi, а посади двох голiв облдержадмiнiстрацiй. Першою серед них є крiсло закарпатського губернатора. Тут уже важать навiть не полiтичнi розрахунки, тут справа принципу: наказати “вiдступникiв”, аби iнших не кортiло.

Але Вiктор Ющенко не здає свого пiдлеглого, з яким у нього склалися чудовi стосунки. Як далi розгортались подiї — вiдомо. Уряд йде у вiдставку, мiсяць триває “прем’єрiада”. Область очiкує: переможе олiгархiя чи Президент все-таки вiдстоїть i збереже своїх людей на мiсцях для балансу сил? Для простого закарпатця це питання формулювалося так: пiде чи не пiде Балога?

Розв’язка не заставила себе довго чекати. Голова закарпатського губернатора полетiла першою. На прощальнiй прес-конференцiї було заявлено, що у вiдставку йде не тiльки Вiктор Балога, а й його заступники присутні на прес-конференції, i голова секретарiату. Цiкаво, що один з них — Iван Гецянин — був призначений тiльки за два тижнi до цього. Закарпаття вперше спостерiгає такий цивiлiзований пiдхiд до змiни влади, коли одна команда повнiстю поступається мiсцем iншiй. Власне, великим плюсом губернатора було те, що вiн, на вiдмiну вiд попередникiв, її мав.

Помiченим залишився й той факт, що рiшення про свою вiдставку Вiктор Балога приймав у Києвi на особистiй аудiєнцiї у верхах, i формулювання “за власним бажанням” залишає багато ходiв на майбутнє. Погодьтеся, це набагато краще, нiж почути про своє звiльнення по радiо, що приписують попередньому губернатору.

Очевидно, активний i наполегливий прагматик, якому нема ще сорока рокiв, але за плечима котрого вже є посада мера, губернатора i вiдомого бiзнесмена, зможе вибудувати своє полiтичне майбутнє. Цiлком ймовiрно, що Президент не захоче втрачати перспективну молодь, а просто вивiльнив її з патової ситуацiї для того, аби надати їй нового досвiду. Вже зараз подейкують про призначення В.Балоги послом у ближчi країни. Прецеденти є: Сергiй Устич, колишнiй голова Закарпатської облдержадмiнiстрацiї, очолює Посольство України у Чехiї.

Розвиток ситуацiї залежатиме вiд наступника Вiктора Балоги та його команди. Поки що вiдомо, що ним призначено начальника УМВС у Днiпропетровськiй областi Геннадiя Москаля. Цього генерала закарпатцi добре знають, бо свого часу вiн очолював i закарпатську мiлiцiю. Але головне, чого очiкують в Ужгородi, чи є це призначення перемогою олiгархiв, чи Президент укрiплює свої позицiї. Якщо перше, то область очiкує жорстке зведення рахункiв, що переросте у справжню публiчну вiйну. Якщо друге, то виступивши третейським суддею, незаангажований генерал зможе утримувати баланс сил в областi.

Судячи з призначень нового Кабмiну, Президент не тiльки не дав нiчого на вiдкуп полiтичним кланам, але й ще бiльше утвердив власну силу. Тому так тяжко виборюване змiщення В.Балоги може й не принести СДПУ(о) прорахованих полiтичних i економiчних дивiдендiв, а головне — позбавить її давноочiкуваної солодкої помсти. Що, а головне хто стоїть за призначенням нового закарпатського губернатора — покажуть вже його першi кроки.

додано: 09-06-2001 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/992110193.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua