першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

: Ольга Швець, Валерій Воротник: "Їх вінчали не в церкві, їх вінча

додано: 04-07-2001 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/994254337.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Руслан Зайченко та його п’ятнадцять однопартійців, що опинились в СІЗО за безглуздим політичним звинуваченням, знають: йти на Київ, щоб перемогти - це не в шахи грати. Але тоді вони ще були наївними, вірячи, що влада все ж таки не втратила останні крихти честі. За декілька днів до свого арешту Руслан сказав таку фразу: “Ми не сподівались на легку перемогу, але ми не
знали, що ворог настільки підлий...” “Хто мріє в’їхати в Київ на білому “мерсі”, а хто - на білому БТРІ”, - це були останні слова, сказані Русланом на волі. Влада здригнулася від цих слів і заарештувала Зайченка. Влада боїться не тих, хто роками волає про “антинародний режим”. Вона боїться тих, хто не відступить від своїх переконань навіть перед вістрями багнетів.

Руслан не впевнений, що скоро вийде на волю. Але він переконаний, що, якби не склалася його доля, поряд завжди будуть вірні унсовці, діти і та єдина, що чекала його з барикад і чекає його з тюрми. Там він і вирішив повінчатися з Вірою. Можливо, на волі на це не було часу.

...Віра дуже хвилювалася, коли їхала на вінчання. Підбирала весільні строї, але все ж таки зупинилася на українському національному вбранні. Чоловікові теж везла вишиванку, яку подарували черкаські митці. Русланова сорочка висіла б на ньому як на лозині, бо за кілька місяців ув’язнення він втратив майже двадцять кіло.

Незвичний для стін СІЗО обряд відбувся вранці 3 липня. Слідчі СБУ помітно нервували, бо за їхнім статутом до камери можна пустити лише кількох найближчих родичів або священика. А за каноном Православної церкви на вінчанні повинні бути ще батьки та свідки. Юрба під СІЗО СБУ зібралась чимала. Але марно люди намагались добровільно потрапити за грати. В СБУ - кам’яне серце. Лише діти, мати Руслана та весільний батько, яким став Микола Кривоніс, пройшли крізь кордони чекістів. Обряд здійснював отець Назарій Кучерявий (УАПЦ) в присутності єпископа Захарія. Гостями були тюремна охорона та слідчі.

...Їх вінчали не в церкві, їх вінчали в СІЗО. “Я беру собі тебе, Віру, за дружину і обіцяю тобі вірність і чесність супружу і не залишу тебе аж до самої смерті. В цьому хай мені поможе Бог в Тройці Святій Єдиній і всі святі.
Амінь!”

Слідчий пильно наставляв вухо, коли духовні особи в своїх промовах чомусь згадували політв’язнів та демократію. Він морщив лоба, пригадуючи, а чи є ті рядки у Біблії. Якщо він, звісно, її колись тримав в руках. Мабуть, отця Назарія все ж таки більше не пустять до політв’язнів. Молитва в нас
теж цензурується, а слідчий, схоже, таки втямив, що батюшка дещо імпровізує.

Коли ж почалося таїнство причастя і молодятам треба було зробити кілька ковтків червленого церковного вина, це вже викликало обурення слідчого. Ще хвилина, і він би зарепетував: “Приносити і розпивати спиртні напої заборонено! Ви ж в СІЗО, а не на курорті!” А може, той чекіст просто образився, що йому не налили? Як би там не було, через кілька секунд пляшка вина спорожніла до денця: Руслан на радощах причастився і значно повеселішав. Сурми не заграли,
хори не заспівали. Руслан міцно поцілував дружину, взяв дві ікони і знов попрямував до камери. Супроводжував його туди мало не сам начальник СІЗО, що прийшов привітати одного із своїх знаних політв’язнІв. ЗрозумІло, що цю шлюбну ніч Руслан і Віра провели окремо. Але й цього слідчим здалось замало. Подружжю вони приготували ще один “подарунок”: заборонили їм побачення у цьому місяці. Бо, бачте, поводили вони себе не так як треба. Можливо, слідчого розлютило, що всі були веселі і ніхто не плакав. І поводили себе молоді не як переможені, а як переможці.

...Біля стін СІЗО Віру вітали друзі, мама ув’язненого лідера УНА-УНСО Андрія Шкіля, журналісти. А Руслана в цей час вітав лише співкамерник. Можливо, ввечері вони перехилять мисочки з тюремною баландою. А що робити? Таке воно, життя.

Фото з вінчання дивіться у фото архіві сайту “Майдан”.

додано: 04-07-2001 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/994254337.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua