першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Михайло СВИСТОВИЧ: АНТИПРЕЗИДЕНТСЬКА ОПОЗИЦІЯ ЙДЕ НА ВИБОРИ ДВОМА БЛОКАМИ

додано: 09-07-2001 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/994695558.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Ті, хто пророкував розкол опозиції напередодні парламентських виборів, мали рацію. Але вони прорахувалися. Як виявилося, опозиція навчилася домовлятися, хай навіть ці домовленості і не є найкращим варіантом, та, з огляду на безліч чинників, які тягнули антипрезидентські сили в різні боки (розбіжність в ідеологіях, амбіції лідерів, прагнення здобути політичні дивіденди з протистояння режиму саме своїй партії, хай, навіть, і на шкоду іншим партнерам), прийняте сьогодні рішення є оптимальним.

Розуміючи, що внутрішньо опозиційна конкуренція рано чи пізно переросте у взаємопоборювання, опозиційні “вожді” визнали за краще домовитись і поділити славу та виборців. Тому сьогоднішньому засіданні передували тривалі кулуарні переговори та, дивлячись правді в очі, торги. Напевно, саме тому сьогодні засідання Ради Форуму було як ніколи велелюдним: з’явилися всі, окрім ув’язненого Андрія Шкіля, хворого Володимира Олійника та Сергія Головатого, який перебуває у відрядженні до Ради Європи. Відсутнього через відрядження Левка Лук’яненка замінив його повноважний представник, заступник голови Української республіканської партії Богдан Кавулич.

Наявність двох неформальних лідерів опозиції ставала дедалі очевиднішою, і, якби на цих місцях були менш розумні люди, ніж Олександр Мороз та Юлія Тимошенко, можливо, опозиція б розкололась. Вирішення питання полегшувало існування кількох опозиційних утворень, які за рейтингом відомості та популярності серед народу можна розташувати в такому порядку: “Україна без Кучми!”, Форум національного порятунку, “За Правду!” З них лише два перших більш-менш відомі по всій Україні.

Оформлена сьогодні офіційно домовленість звучить так:

1. Форум національного порятунку схвалив ініціативу створення партнерських передвиборчих блоків, які відмовляються від взаємного поборювання.

2. Створюється правоцентристський передвиборчий блок “Форум національного порятунку – демократична опозиція”, який очолює Юлія Тимошенко.

3. У Верховній Раді на основі депутатів-членів Форуму національного порятунку створюється міжфракційне депутатське об’єднання демократичної опозиції з лівих та правих.

4. Створити в майбутньому парламенті коаліцію з депутатів обох блоків: правоцентристського та лівоцентристського.

Отже, виборчий блок, очолюваний Юлією Тимошенко, тепер має право на ексклюзивне право використання бренду ФНП на виборах, що звучить значно потужніше, ніж партія “Батьківщина” чи Центральний штаб референдуму. Олександру Морозу дістається більш розкручений та популярний бренд “Україна без Кучми!”. Однак він не може використати його в назві блоку, очолюваного Соціалістичною партією, проте в агітаційних матеріалах участь соціалістів та їхніх партнерів в акції УбК згадуватиметься постійно, чого не робитимуть партії блоку ФНП. Тобто, поділилися приблизно порівну: одні беруть менш розкручений бренд і використовують його в назві та агітації, другим дістається більш розкручений бренд, але використовують вони його лише в агітації.

Коментуючи прийняте рішення, народний депутат Тарас Стецьків зазначив, що краще було б, звичайно, утворити спільний опозиційний блок, але, якщо вже вирішили йти на вибори окремо, то такий варіант є кращим, ніж розкол та конкуренція. На пропозицію народного депутата Тараса Стецьківа були прийняті засади “взаємонепоборювання”. Це означає не агітувати один проти одного, а на запитання, наприклад, правоцентристу “А що ж Мороз?” відповідати: “Він теж достойний кандидат, і якщо ви не бажаєте голосувати за нас, голосуйте за нього”. Аналогічно мають відповідати соціалісти на питання щодо Тимошенко, Матвієнка, Лук’яненка. Також Тарас Стецьків окреслив і головну небезпеку, яку приховує в собі рішення про створення блоку ФНП: якщо цей блок набере, скажімо, п’ять відсотків, це дасть пропрезидентським силам формальну підставу

До речі, виборчий блок ФНП і Форум національного порятунку – це різні речі. Форум залишається діяти в якості координуючого центру всіх опозиційних сил, і перед ним стоїть ще одне важке завдання: розділити між право центристами та лівоцентристами мажоритарні округи, щоб опозиційні кандидати не конкурували один з одним, та організувати роботу осередків всіх опозиційних сил на місцях на єдиного кандидата, незалежно від ідеологічних розбіжностей.

Звичайно, пересічний громадянин сприйматиме ФНП та виборчий блок ФНП-ДО як одне ціле, і це додасть ваги цьому бренду: робота лівих у Форумі національного порятунку піде на користь правим. Та іншого шляху немає – інакше програють всі. І добре, що всі це розуміють. Якщо досягнута домовленість витілиться в життя – це буде вперше в історії України. Хоча, завжди хочеться більшого.

Умовно кажучи, відбувся прецедент, коли правило “два українці – три гетьмани” не спрацювало. Досягнута домовленість, що “два українці - два гетьмани” (правий і лівий як аналогія до правобережного та лівобережного). Колись, можливо, буде і один гетьман. Але це вже післявиборча перспектива, бо й прийняття принципу 2 на 2 пройшло не без ревнощів, до того ж залишився маленький підводний камінчик: не узгоджена назва ліво-правого міжфракційного об'єднання, яке повинно утворитись у Верховній Раді ще до парламентських виборів. Спочатку вона планувалася як "Форум національного порятунку - демократична опозиція", але, на вимогу О. Мороза слова Форум національного порятунку з назви були виключені. Залишилась "Демократична опозиція", та потім цю назву заговорили і вирішили, що сьогодні просто задекларують утворення міжфракційного об'єднання <B>демократичної опозиції</B>, а назву вигадають пізніше. Як би ця назва не стала ложкою дьогтю в сьогоднішній бочці меду.

Взагалі, про кількість партнерських блоків не йшлося, хоча всім зрозуміло, що їх буде два. Навряд чи хтось з учасників акції “Україна без Кучми!” захоче чи зможе використати назви ФНП та УбК в своїх інтересах, окремо від цих двох блоків. Всі основні “політзірки” вже погодились діяти спільно, тому, якщо хтось і виокремиться, то зможе використати ці назви лише для себе особисто, а не для партії, балотуючись по мажоритарному округу.

Про блок, очолюваний Віктором Ющенком, третю силу, яка здатна внести корективи у передвиборчу стратегію антипрезидентської опозиції, ніхто не сказав ні слова. Хоча його незрима присутність відчувалася всюди. І в кулуарах розмови про нього теж виникали. Адже в блоці з Ющенком з членів Форуму національного порятунку не збиралися йти лише ліві. Всі ж праві сили з ФНП (і “Батьківщина”, і “Собор”, і УРП) і досі бачать себе в коаліції з Віктором Андрійовичем. Але його довга мовчанка та відомості, що просочуються з оточення екс-прем’єра, свідчать, що до себе в блок він нікого з антипрезидентської опозиції він не візьме.

В зв’язку з цим в неоднозначну ситуацію потрапляють ті члени ФНП, які одночасно є членами партій (і входять в цих партіях до керівних органів), що не увійдуть до виборчого блоку ФНП, створюючи власні блоки з Ющенком чи без нього. З членів Ради Форуму це Євген Жовтяк (Український народний рух), Тарас Стецьків, Володимир Філенко і Тарас Чорновіл (партія “Реформи і порядок”). Якщо вони увійдуть до виборчого блоку ФНП, їх, очевидно, “попросять” вийти зі своїх партій. Навіть, якщо вони йтимуть не за списком, а по мажоритарному округу (найбільші шанси виграти мажоритарні вибори має Тарас Чорновіл). Адже не можна бути одночасно в двох парламентських фракціях.

Можемо констатувати, що і на цих виборах націонал-демократичним силам об’єднатися не вдалося. Два Рухи, ПРП та КУН (з Ющенком чи без нього) опиняються в одному блоці, “Собор”, УКРП, УРП, УХДП – в іншому. Цей розклад може змінити лише Віктор Ющенко, якщо вирішить створити широку коаліцію, де б знайшлося місце Рухам, ПРП, КУНу, “Батьківщині”, “Собору”, УКРП, УРП, УХДП та решті партій. Хоча, чим далі, тим таке рішення стає все менш імовірним.

Тому й на цих виборах виникає проблема взаємопоборювання націонал-демократами один одного. І Тарас Стецьків, який “розривається” між ФНП та ПРП, пропонує розповсюдити принцип непоборювання ще й на блок Ющенка, якщо там не переважатимуть олігархічні та антиукраїнські сили. Але про це потрібно ще домовлятися. Хоча б про непоборювання між ФНП та блоком Ющенка. А ще краще між ФНП, блоком Ющенка та блоком Мороза. І тут домовитись буде проблематично: якщо Мороз готовий не зачіпати Ющенка, то як змусити рухівців не критикувати соціалістів?

додано: 09-07-2001 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/994695558.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua