першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

: The Time: "Кому належить Бруно Шульц?"

додано: 10-07-2001 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/994781921.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Дрогобич – містечко, розташоване неподалік від україно-польської границі, - оточує характерний для Західної України пасторальний ландшафт. У різні часи місто було австро-угорським, польським, а зараз тут задають тон радикальні націоналісти-католики. Дрогобич розташований в епіцентрі конфлікту, що розгорівся через ймовірну крадіжку останніх творів польсько-єврейського художника і письменника Бруно Шульца. Примітно, що головним обвинувачуваним виступає "Яд Вашем" – ізраїльський меморіал Голокосту.

Шульц, автор чудових картин і ліричної прози, - найбільш знаменитий син Дрогобича. Він викладав у місцевій середній школі, і вже до 1937 року його оповідання завоювали міжнародне визнання. Під час німецько-фашистської окупації Шульца змусив працювати на себе голова гестапо Дрогобича Фелікс Ландау, а наприкінці 1942 року письменник був застрелений помічником Ландау. Предметом суперечки є п'ять фрагментів фресок на сюжети, ймовірно навіяні казками братів Гримм, створені Шульцем на внутрішніх стінах будинку Ландау для двох дітей начальника гестапо. Протягом шістдесятьох років фрески вважалися загубленими.

І тільки в лютому цього року 37-річний німецький режисер Бенджамин Гайслер знайшов фрески під шаром фарби в будинку на вулиці Тарнавського, все ще відомого серед городян як вілла Ландау. Історія плаща й кинджала, що пішла за виявленням фресок " гідна пера Ле Карре.

Дах вілли Ландау нависає над балконом, з якого нацист практикувався у влучній стрільбі, обравши своєю мішенню чергового єврея. Зараз у цьому будинку п'ять квартир. Фрески знайшли на стінах апартаментів колишнього голови Комуністичної партії Дрогобича Миколи Калюжного. Гайслер відшукав настінні малюнки в коморі, де господарка будинку зберігала цибулю й картоплю. Незважаючи на те, що режисер переконливо просив господарів не розповідати про знахідку, незабаром новина про його удачу просочилася назовні.

У березні новоспечений ізраїльтянин Марк Шраберман приїхав у Дрогобич як представника "Яд Вашема". За словами представників місцевої адміністрації, пан Шраберман представився як дослідник історії міста часів Другої світової війни. Але за три травневих дні під чуйним керівництвом пана Шрабермана фрагменти фресок було вилучено зі стін і таємно вивезено з України. І тільки 25-го травня Гайслеру стало відомо, що фрески зникли. Офіційні представники "Яд Вашема" не заперечують, що фрески було вивезено з їхньої ініціативи, однак підкреслюють, що в них є "моральне право" на ці твори мистецтва, оскільки вони будуть реставровані і виставлені в музейній композиції, що зараз створюється.

Микола Калюжний заявляє, що фрески належать йому, оскільки вони були виявлені в межах його власності. За словами Гайслера, до того, як приїхали ізраїльтяни, в листі до нього Калюжний згадав про те, що він відмовився від 3 000 доларів, запропонованих йому за малюнки. Зараз Калюжний стверджує, що він просто віддав твори мистецтва "Яд Вашем". А два тижні тому озброєна проржавілим серпом Надія Калюжна й на поріг не пустила журналіста, що приїхав подивитися на те, що залишилося від фресок. Однак дочка Калюжних Лариса Єремченкова була винятком: вона з задоволенням спілкувалася – не безплатно, звичайно, - з журналістами. На питання, яким чином ізраїльтянам удалося вивезти фрески з міста, не говорячи вже про перетинання кордону, без відома – а, можливо, й за участю – української влади, вона відповіла: "Коли євреям щось треба, вони знають, як одержати своє". Потім вона запропонувала приватну екскурсію до фресок, що залишилися, "усього за сто доларів".

А тим часом Гайслер "уражений" тим, що він називає "грабіжництвом з великої дороги". "Я не проти того, що "Яд Вашем" вивіз ці твори, - говорить він, - однак не в такий спосіб: незаконно, нишком. Шульц відносив себе відразу до кількох націй. Він міг би відііграти важливу роль у справі об'єднання трьох народів". Гайслер звернувся до городян із закликом перетворити віллу Ландау на міжнародний центр вивчення і відновлення спадщини минулого. Однак, можливо, що саме перспектива перетворення їхнього будинку на музей і послужила головною причиною того, що Калюжні вирішили продати фрески "Яд Вашем". За фактом зникнення фресок у Дрогобичі порушено кримінальну справу.

250-ти дрогобицьким євреям доведеться втихомирити свій гнів, викликаний діями ізраїльського музею. Альфред Шрейер, що сам пережив Бухенвальд і батьків якого розстріляли фашисти, - єдиний представник єврейської громади, що проживав у місті під час окупації. Шульц був його вчителем малювання й праці. Шрейер не може повірити в те, що до цієї трагедії причетний "Яд Вашем". Місцеві поляки теж розлютовані. "Шульц – один із класиків польського живопису, - говорить експерт із Краківського університету. – Ми говоримо тут не стільки про знищення фресок, скільки про те, що думкою дрогобицьких євреїв ніхто так і не поцікавився, і, що найгірше, в самому зародку було знищено ідею про перетворення вілли на центр вивчення і збереження минулого – як єврейського, так і українського, польського і навіть німецького".
Справа про фрески Шульца демонструє, наскільки близько до поверхні залягає темне минуле в місцевості, що постраждала і від нацистів, і від Радянської армії. Ми чітко бачимо, як зненацька може повернутися минуле для того, щоб переслідувати тих, хто його забуває. Як сказала клопітлива дружина колишнього партробітника Надія Калюжна: "Нам було відомо про історію цього будинку і про те, що гестапівський вилупок розстрілював людей з цього балкона, але хто б міг подумати, що нас позбавлять спокою через якусь мазанину на стінах?". Рідка і їдка іронія – Шульц зміг би оцінити її по достоїнству.

додано: 10-07-2001 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/994781921.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua