першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

: Ростислав ЯСЕН: "Смертні гріхи Лукашенка. У Білорусі починається

додано: 23-07-2001 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/995904855.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Гончарик, якого оглядачі вважають одним із потенційних конкурентів Лукашенка на президентських виборах цієї осені, поширив серед журналістів копію рапорту начальника головного управління кримінальної міліції МВС Білорусі Миколи Лопатика, що його той ще в листопаді минулого року надіслав шефу МВС Володимирові Наумову під грифом “Суворо секретно”.

У цьому рапорті йдеться про нинішнього генпрокурора країни Віктора Шеймана, який до листопада 2000 року був секретарем ради безпеки, а також про двох екс-міністрів внутрішніх справ: Юрія Захаренка, який зник безвісти у травні 1999 року, і Юрія Сівакова, який сьогодні є заступником глави президентської адміністрації. У рапорті Миколи Лопатика стверджується, що Віктор Шейман дав особисту вказівку командирові одного зі спецзагонів мінської міліції Дмитрові Павлюченку про фізичне знищення Захаренка, а також екс-віце-прем’єра Віктора Гончара і бізнесмена Анатолія Красовського. Пістолет, яким нібито були застрелені ці люди, Павлюченкові передав тодішній міністр внутрішніх справ Сіваков. У рапорті також вказано місце захоронення тіл застрелених, що, безумовно, може значно підсилити звинувачення Віктора Гончарика, якщо білоруська опозиція виявиться спроможною провести ексгумацію тіл і подальшу їх ідентифікацію.


Гончарик переконаний, що вбивства і зникнення в країні зумовлені особистим розпорядженням президента Олександра Лукашенка, який, зокрема, видав секретний указ про створення т. зв. “ескадронів смерті”. Він навіть називає точний номер і дату підписання цього указу – № 19 від 12.01.1998 р.

КОМЕНТАР

Любко ПЕТРЕНКО
Тема функціонування в Білорусі “ескадронів смерті” не раз висвітлювалася на сторінках європейської преси та, зокрема, “Поступу” (чит. “Поступ” за 30 червня 2001 р.). Але раніше, наводячи факти, журналісти могли опиратися лише на заяви двох колишніх слідчих білоруської прокуратури, які домагалися політичного притулку в Сполучених Штатах. І хоча посади, які ще недавно займали Дмитро Петрушкевич і Олег Случак, нібито й гарантували достовірність того, що вони інкримінували президентові Олександрові Лукашенку, та голослівність заяв і непевність їхнього мігрантського становища все ж кидали на всю цю історію тінь сумніву.

Але після заяви лідера профспілок білорусі Володимира Гончарика й оприлюднення ним відповідного документа скандал навколо лукашенківського “ескадрону смерті” виходить на якісно новий рівень. Тепер і самому президентові, і міністрові внутрішніх справ на запитання про “загін державних головорізів” не вдасться лише знизувати плечима. Нагадаємо, що спершу цей спецзагін білоруської міліції виник як угруповання, що спеціалізувалося на боротьбі з тероризмом і організованою злочинністю. Але коли босів білоруської мафії (очевидно, тих із них, що не входили до кола наближених до владної еліти) було знешкоджено, загін, аби добро не марнувалося, було кинуто на іншу важливу ділянку захисту державної безпеки – винищення лідерів опозиції.

Очевидно, що, як і в Україні з оприлюдненням легендарних записів майора Мельниченка, в Білорусі заява Гончарика має спровокувати пожвавлення опозиційних рухів. Може, це навіть призведе до вуличної революції на кшталт наметового табору в Києві. Утім, сподіватися на те, що у більшості білорусів усі ці скандали похитнуть віру в свого “бацьку” і що результати президентських виборів зможуть чимось здивувати міжнародну громадськість, можуть лише невиправні оптимісти.

додано: 23-07-2001 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/995904855.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua