першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

: СБУ знову погрожує Олександру Горобцю.

додано: 31-07-2001 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/996581704.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

ЗАЯВА ДЛЯ ПРЕСИ

Близько вісімнадцятої години вечора у понеділок, 30 липня ц.р., у мене дома задзвонив телефон. Людина представилася працівником Служби Безпеки України Івановим. Уточнивши мої офіційні дані, вона запропонувала мені наступного дня з’явитися в СБУ. “Перепустка для вас уже виписана”…

Я попрохав уточнити в якості кого мене викликають на Володимирську і чому це роблять у вигляді телефонного дзвінка. Далі: звідкіля мені може бути відомо, що телефонують із спецслужби, а не, приміром, просто розігрують. І ще – я не збираюся бігати на кожен телефонний виклик, не знаючи на скільки він достовірний.

Офіцер Іванов розсердився і заявив, що якщо я не прибуду добровільно, то мене доставлять силою. Мені нічого не залишалося іншого як пояснити, що для цього треба викликати кілька телевізійних камер, нехай би таке побачило побільше людей. Тим паче, що закон у таких випадках чітко передбачає - направляти повістки. Тому я вимагаю викликати мене саме так, через повістку, в якій чітко вказати: в якій справі мене викликають та в якості кого – підозрюваного чи свідка.

Коли Іванов сказав, що їх цікавить мій, як не дивно, період перебування в СІЗО, який припадає на частину місяців 1998-1999 років, коли я вважаю, мене протиправно, як тодішнього головного редактора опозиційної газети “Правда України” кинули до в’язниці, аби розгромити видання, розмовляти було ні про що. Я поклав телефонну трубку. Бо в період мого перебування в слідчому ізоляторі не відбулося жодної, скільки-небудь цікавої події в казематному житті централу. Не було ні заворушень, ні втеч з-під варти, що могло б зацікавити СБУ.

Але через кілька хвилин телефон обізвався знову. Цього разу турбував майор, прізвище його, на жаль, я не запам’ятав, а ось звати його, як сам заявив мій “телефонний гість” - Олег Євгенович. Начальник якогось там відділу СБУ. Що ж це ви, мовляв, сказав він, відмовляєтесь прийти на виклик до нас?

Я знову пояснив, що цю процедуру чітко врегульовано законодавством України. В таких випадках я повинен отримати повістку, де має бути вказано чому, з якого приводу ким і в якості кого я викликаюся. Одержавши документ я повинен визначитися - чи наймати мені адвоката, чи йти самому на виклик.

Мій телефонний опонент зауважив, що він готовий мені продиктувати номер свого телефону і я зможу передзвонити й пересвідчитись, що телефонують дійсно з СБУ. Майор виявив готовність навіть дати для зв’язку телефон свого начальника управління. Але вимога одна – не треба повісток, аби я сам приїхав у СБУ.

Я був непохитний, наче гість Якубовича у “полі чудес” – повістку і тільки повістку. “Вчиняйте, - я просив, - виключно по закону”.

Майор пообіцяв, що рівно о 10.00 у вівторок, 31 липня 2001 року я отримаю повістку з викликом СБУ.

Тема розмови? – запитав я.

Про це по телефону сказати не можу, - відповів Олег Євгенович.

Які ж можуть бути мотиви такого екстреного виклику в СБУ?

Їх, на моє переконання, може бути два.

Перший. Нещодавно, 12 липня 2001 року, вийшов переший номер газети “Резюме”, в якій засновник, видавець і редактор – я. В ньому багато із того, що я думаю про владу і тих, хто править нашою державою. Мабуть, же зачепив чийсь болючий мозоль. Владі треба закрити це видання.

Друге. Здається, на весні минулого року в Україну приїхали адвокати Павла Лазаренка. Розшукали мене. Попросили розповісти про те, в яких умовах утримуються люди в наших слідчих ізоляторах. Тієї правди б нікому не знати. Але я, журналіст, свідок того, в яких умовах до суду, ще не признані злочинцями, утримуються люди за гратами. Як з ними поводяться. Про це й розповів. Бо що тут, власне, було скривати. Думаю, навпаки правда про нашу багатостраждальну дійсність дасть змогу поліпшити справу й тут. Колись же й тут треба виправляти ситуацію. Це, як запевнили мене адвокати, вельми цікавить американську сторону.

Адвокати мене попередили, що, можливо, американський суд забажає вислухати мої пояснення, тому чи не проти я з’їздити в США, виступити на слуханнях. Я відповів згодою.

Коли з’явилися знамениті розшифровки розмов у кабінеті президента України, записані майором СБУ М.Мельниченком, я звернув увагу на один епізод. Колишній глава СБУ Л.Деркач начебто доповідав Л.Кучмі, що, мовляв, там група адвокатів збирається їхати на суд до Лазаренка. “Ми зробимо все, щоб вони не поїхали” – заявив Л.Деркач. Їм – читаємо далі за текстом розшифровки – “підкинуть щось на митниці”.

До речі, час указаний майором Мельниченком збігався з запланованою поїздкою про яку мене попереджували – травень 2000 року. Правда, з якихось вона не відбулася.
Цими днями преса зарясніла повідомленнями про те, що десь у Штатах мають начебто судити Лазаренка. Вказується, що на той процес нібито запрошують і п’ятеро чоловік з України. От я й думаю, що дії СБУ, можливо, пов’язані саме із цим – зробити мене невиїзним. Бо які ж іще гріхи я міг допустити, знаходячись в СІЗО, де, до речі, тільки під моєю, камерою №332, знаходився додатковий пост? Щоб бува яка інформація не пролетіла – туди-звідти.

Хоча, допускаю, можуть бути вигадані і якісь інші обставини, але вони так чи інакше пов’язані з моєю громадянською позицією і діяльністю по випуску опозиційного видання.

Це спроба залякати мене.

Олександр ГОРОБЕЦЬ,
Редактор опозиційної газети “Резюме”, колишній головний редактор опозиційної газети “Правда України”, колишній в’язень Лук”янівського СІЗО.
Телефон – 277-51-60.

додано: 31-07-2001 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/996581704.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua