першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

: Анатолій ІВАНЮЧЕНКО: "Політ над гніздом зозулі - 3"

додано: 05-09-2001 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/999704946.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Коли малюки українського дитсадка № 0 з нагоди свята заспівали моєї улюбленої коломийки “I love this game, I love this city”, я так розчулився, що заплакав. Бігме, умився сльозами радощів – як файнесенько відзначає мій рідний Миколаїв 10-річчя Незалежності України. Ще трошки, років зо десять, і все буде так пафосно, як на святі “ВОСРи” – 7 листопада.

Але і нині стільки святкових заходів зорганізовано облдержадмінстрацією на чолі з Олексієм Гаркушею та міськвиконкомом під проводом Володимира Чайки, що ветерани ОУН-УПА не встигають їх відвідати. Мабуть, тому їх нікуди і не запрошують, на відміну від “угорців”, “чехів”, “афганців”, “таджиків”, “чеченців”, нагороджених до ювілею. За нашу Україну треба було добряче попрасувати танками іхніх моджахедів. На зустрічі ветеранів з О. Гаркушею та В. Чайкою, присвяченій 10-літтю Незалежності України, молодим “афганцям” було вручено медалі “Захисник Вітчизни”. Овва! Виявляється, українські землі простягаються не “від Сяну до Дону”, а від Сяну до Афгану. На цьому ж міжсобойчику обласний козацький отаманчик Ракуленко, котрий цурається партизанів УПА, присвоїв О. Гаркуші звання генерал – хорунжого, а козацького полковника В. Чайку нагородив “Лицарською відзнакою аж ІІІ ступеню”.

Тієї ж передсвяткової днини обладмінстрація відзначилась науково-практичною конференцією “10 років незалежності”. Всі доповідачі, окрім голови місцевої філії ДемПУ - депутата міськради В. Євдокимова, до гекачухні чудово почувались в лавах КПРС. Саме тому на конференції не було ні науки, ані практики. Кандидат сільгоспнаук, виноградар та помідоровод О. Гаркуша заявив, що самостійність дісталась нам задурно, ніхто за неї кров не проливав. Він не визнає петлюрівців, бандерівців, політв’язнів борцями за незалежність України. Тому, приміром, видатного миколаївця, ветерана УПА, реабілітованого в’язня сумління з 28-річним табірним стажем, побратима В. Романюка, А. Марченка, В. Чорновола, В. Стуса - Петра Степановича Саранчука влада не вважає за потрібне навіть привітати (про встановлення телефону він може лише мріяти). Конференція визнала досвід чеських, польських, балтійських революційних перетворень 1989-99 років неприйнятним для України. Важко переоцінити практичне значення “наукових” висновків для молоді. Адже учасники збіговиська – колишні викладачі наукового комунізму на аналогічних засадах навчають миколаївських студентів.

Наступного дня частина дійових осіб заходу з першого поверху обладміністрації – місця проведення конференції вирушила на третій, де відбувся “круглий стіл” з представниками політичних партій та рухів. Тема – без змін. Виступи також. За винятком слів голови місцевого РУХу Ю. Діденка, щойно прибулого зі світового форуму українців. Рухівець частково не погодився зі святковим звітом голови обладміністрації. Він нагадав, що протягом 10-річчя обсяг україномовної преси в області зменшився з 28 % до 4 %; газета облради після появи серед її засновників обладмінстрації з україномовної перетворилась на двомовну; з радіоефіру вилучено українські “Промінь”, “Радіо Люкс”; на Миколаївщині не лише не демонтуються старі символи СРСР, а й з’являються нові; рішення місцевих судів на користь селян в Миколаївській області не виконуються протягом років.

Інші партії, судячи з мовчазної реакції, цілком влаштовує все, що відбувається в регіоні. Навіть урочисте проходження ніби-то українськими козаками разом з аналогічними партіями 24. 08. 01 вулиць Радянської (колишня Соборна), Леніна (Херсонська) до майдану Леніна (Соборна площа). Там будь-хто може накласти квітів головному українському самостійнику – товаришу Леніну. Його бронзове тіло бовваніє між обладміністрацією та міськвиконкомом на ленінській площі. Ніхто з патріотів не бажає псувати стосунки з мерією та обладмінстрацією. Адже незабаром – вибори. Всі сподіваються на бодай шматочок адмінресурсу. А святкування Незалежності партійці намагаються використати для агітації за себе. Старший обласний есдек М. Єропунов запросив земляків на фінал футбольноого кубку обкому СДПУ (О) та святковий концерт. Голова МОО пинзениківської “РІПи” О. Бойко-Бойчук в органі міськради “Вечерний Николаев” від 23. 08. 01 російською мовою просто привітав краян з ювілеєм і порадив “воздєливать свой сад”. Азарівські вітання надруковані українською. Вгадайте, хто з гратулянтів належить до рухівсько-кунівського політичного блоку?

Передвиборча забава набирає обертів. Проте, дрібні піаринки партосередків губляться на тлі потужної кампанії, розпочатої нинішнім позапартійним миколаївським головою В. Чайкою. Поки його майбутні суперники в боротьбі за міську булаву – заступник голови облдержадміністрації М. Рихальський (колишній голова Заводського райвиконкому Миколаєва) та О. Крисенко (голова депутатської фракції “Моє місто” в міськраді) лише починають пошук фінансових ресурсів та формування команд, Чайка намагається щодня по кілька разів з’являтись в газетах, телестудіях, підприємствах та навчальних закладах. Ця агітація йому не коштує ані копійки. І святкування 10 - ї річниці Незалежності для миколаївського муніципалітету є лише черговою іміджевою акцією на шляху переобрання міського голови в березні 2002 року.

Саме тому виконком з міськрадою навіть до Дня Незалежності не повернули жодній вулиці обласного центру первісної назви; з коштів платників податків фінансуються цілодобова охорона та комунальне забезпечення монументів Ленінові. Зазначену позицію міського голови В. Чайки неодноразово публічно поділяли і народний демократ А. Кінах, і аграрій О. Гаркуша, і навіть рухівець Ю. Ключковський. Заступник голови НРУ в останньому інтерв’ю газеті “Український південь” 09. 08. 01 заявив: “В. Чайка - енергійний голова, вважаю, миколаївський РУХ повинен його підтримати”. Енергія Чайки всуціль спрямована на саморекламу 10 – ти добрих справ, виконаних його командою до 10 – ліття української держави. Чому до 10 - річчя треба 10 - ть корисних справ, а до 9 - ліття не потрібно жодної? Не знаю. Спитайте в авторів цього гасла з вулиці Банківської.

Знайти реальні добрі справи дуже важко. Тому меру доводиться зараховувати до “особливих справ” функціональні обов’язки підлеглих. Наприклад, до святої десятки заслуг місьвиконкому В. Чайка включив ремонт двох доріг обласного центру. Отже, якби не свято, їх не ремонтували б ще 10 - ть років. Добрими справами з цього ж рекламного переліку є часткове освітлення деяких вулиць в центрі Миколаєва, добудова двох житлових будинків для власних працівників заводом “Зоря” та початок ремонту Варварівського мосту.

Окреме місце серед міської чудо-десятки посідає відкритий 22. 08. 01 після ремонту кінопалац “Юність” з американською системою “долбі” та російською вивіскою “кино”. Для прем’єрного показу було обрано “Парк юрського періоду – 3”, як символ боротьби олігархів за незалежність України.

Але і динозавряче кіно, і дві чисті вулиці з посеред десятків брудних та розбитих тмяніють в порівнянні з головним подарунком від мера Миколаєва – землякам. Десятою, най-най-грандіознішою справою В. Чайки виявся подвиг Бетмена. Іміджмейкери з іміджмаркерами порадили Чайці політати над обласним центром. І він вперше в житті стрибанув з парашутом, присвятивши власний політ саме 10-річчю Незалежності України. Газета міської ради написала про цю посвяту 23. 08. 01 в матеріалі: “Мер, которий пригнул”.

Миколаїв з погляду парашутиста - місто неймовірної краси. З високості не видно непрацюючих підприємств, відсутніх кришок на каналізаційних люках, сотень бродячиз псів, десятків стихійних сміттєзвалищ, абсолютної відсутності протягом травня – листопада гарячої води в усіх житлових будинках, неопалення деяких мікрорайонів протягом 5 років, тисяч незалежних миколаївців, котрі покинули рідне гніздо в пошуках кращої долі. Для них це гніздо посеред Бугу та Інгулу стало зозулиним.

Жаль, не всі земляки можуть вилетіти звідси або “спригнуть”. Для них давно написана пісня: “Летять ніби чайки і дні, і ночі в синю даль. А серце мені шепоче: “Кинь печаль”.

додано: 05-09-2001 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/999704946.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua