першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

: Оксана МИХАЙЛЕНКО: "“Наша Україна”: чотири запитання про Віктора

додано: 07-09-2001 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/999842396.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Чому Ющенка так люблять і так не люблять? В липні, коли пожвавішав процес утворення передвиборчих блоків, стала очевидною тенденція: конкуренти екс-прем’єра обговорюють його шанси на успіх на всі заставки. Як свідчить соціологія, якби президентські вибори відбулися у липні, 32,4 відсотка громадян підтримали б кандидатуру Віктора Ющенка. У травні ця цифра була приблизно така сама. Опоненти Ющенка з належною увагою ставляться до його харизматичних чеснот. Звідси й нелюбов. З любов’ю складніше.

Справді, чому ж така величезна кількість громадян симпатизує обережному, не дуже рішучому, не дуже досвідченому політику? Деякі психологи припускають, що секрет успіху Ющенка – саме в його м’якості та неналаштованості на конфлікт.

Хіба можна звинувачувати наш народ в бажанні жити без конфліктів? Народ хоче бачити над собою “батька”, але “доброго батька”.

Чому Ющенко почав діяти так пізно?

Запитання, про те, чому Віктор Ющенко зважився оголосити про створення блоку “Наша Україна” лише 15 липня, піднявшись на Говерлу, себто через 80 днів після своєї відставки, найчастіше ставиться тими, хто має прихильність до Віктора Андрійовича.

Багато хто з симпатиків екс-прем’єра щиро журиться, що втрачено дорогоцінний час, що популярність Віктора Андрійовича в регіонах падає, що проголошувати принципи об’єднання тільки у вересні – це вже буде пізно, катастрофічно пізно!

По-перше, цариця виборів – соціологія – не фіксує аномальних змін у ставленні народу до Ющенка.

По-друге, хто ж прислухається до тих принципів, якщо вони будуть оголошені вже нині, коли дві третини країни, пораючись на дачах, ані газет не читають, ані телевізора не дивляться?

Зрештою, питання часу – споконвіку філософське. Віктор Медведчук, наприклад, вважає, що Ющенко навіть квапиться. “На мою думку, – каже Віктор Володимирович в інтерв'ю УНІАН, – блок “Наша Україна” не можна назвати передвиборчим. Розцінювати його так можна буде лише за 170 днів до виборів, тобто після офіційного початку передвиборчої компанії.

До заявленого блоку багато претензій із найнесподіваниших боків. Анекдотично виглядає критика “Нашої України” з уст Валерія Пустовойтенка. Безбарвний політик і безбарвний прем’єр, він, здається, кожен успіх Віктора Андрійовича сприймає як власну образу. На думку Валерія Павловича, у блоці “Наша Україна” відсутня організаційна структура, в той час як ця структура “є і працює в кожній партії” (йшлося про організації, що блокуються з НДП).

З іншого боку підходить політолог Володимир Полохало. Він вважає “Нашу Україну” – не багато, не мало – проектом Леоніда Кучми. Незадоволений і Михайло Сирота, якому здається, що “заява Ющенка про створення блоку не несе жодної конкретики, крім загальних фраз – нічого”. На закиди, буцім-то новонароджена організація змагатиметься за місця в парламенті “під патронатом Президента” сам Віктор Андрійович відповів: “Я не є троянським конем у національно-демократичному русі”.

За словами Сергія Соболєва, постать Ющенка “електорально ширша” за будь-яку опозицію. Ющенко повинен збирати під своє ім’я і популярність стількох партій і організацій, допоки їхній спільний конгломерат не сягне позначки в славнозвісну третину голосів. Тоді реально можна буде позмагатися на виборах за 27-30 відсотків.

Що ж до троянського коня… Політологи, як висувають такі теорії, – не дуже гарні психологи. Досить простежити за мімікою Леоніда Кучми, коли він говорить про Ющенка, щоб усе зрозуміти.

Партії та організації, які об’єднуються під дахом “Нашої України” поки-що поіменно невідомі. Це дає привід для вимог “оголосити весь список”. Під час штурму Говерли довкола Віктора Андрійовича були помічені обличчя відомих рухівців… і тільки рухівців!

Хоча Ющенко й пояснив, що не розглядав сходження на найвищу вершину України як політичну акцію і не ставив за мету зібрати під хмарами всіх майбутніх учасників блоку, йому не дуже повірили ті, хто звик розцінювати будь-яку фізичну активність політика як прояв піарної ініціативи. Об’єктивно, звісно, Говерла послужила цілям розкрутки. Однак з учасниками блоку все не так просто.

Екс-прем’єр називає два етапи найближчої діяльності “Нашої України”.

Перший – консультативний – уже закінчився, другий полягатиме в підготовці політичної декларації, яку у вересні мають затвердити партійні з’їзди.

Пан Ющенко не хоче передчасно називати всіх фігурантів блоку, бо тоді між ними існуватиме поділ на “батьків” і “пасинків”. Це буде не об’єднання всіх довкола реформаторської ідеї, а приєднання новачків до тих, хто вже об’єднався раніше. За цим міркуванням така собі новітня норма політичного “етикету”: “наші потенційні партнери мають увійти у відчинені двері”.

Микола Томенко припускає, що до “Нашої України” увійдуть правоцентристські і центристські партії, популярні регіональні лідери. Можлива участь “Солідарності” Петра Порошенка і певної частини Аграрної партії. Таким чином, мрія Івана Плюща про “центристську” коаліцію може здійснитися бодай наполовину.

Навряд чи вдасться залучити до ющенківського кола лівоцентристів.

По-перше, вони вже розібрані Юлією Тимошенко та Олександром Морозом.

По-друге, які в Україні лівоцентристи? Хіба можна пригадати Івана Чижа з його “Справедливістю”. Але якщо навіть він висловить бажання блокуватися, це буде для “Нашої України” не бозна-який набуток…

додано: 07-09-2001 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/999842396.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua