першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

“З іменем і з прапором, з ідеологією, яку ініціював Мороз почалася боротьба проти Кучми”.

05-04-2005 16:36 Харків // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1112708181.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Не вщухають пристрасті навколо недавнього інтерв’ю Олександра Мороза газеті “Сільські вісті”. (Текст інтерв’ю можна переглянути тут: http://president.com.ua/modules.php?name=News&file=article&sid=2973)
Назвавши декілька прізвищ відомих українських чиновників в якості фігурантів записів Мельниченка, лідер соціалістів наразився на численні звинувачення хіба що не у всіх смертних гріхах. Хоча насправді Мороз усього лише нагадав українському політикуму, що Феміда завжди із заплющеними очима, а помаранчева хустинка на мітингу не звільняє від відповідальності перед суспільством.
За коментарями ми звернулися до народного депутата України Степана Гавриша, який також взяв активну участь в обговоренні “проблеми Мельниченка” та справи Гонгадзе. 21 березня Степан Богданович був гостем харківського клубу “Остання барикада”.

Розмову веде Володимир ТАРАСОВ.

Корр.: Степане Богдановичу, ви досить дивно прокоментували відоме інтерв’ю Олександра Мороза газеті “Сільські вісті”. Зокрема, ви сказали про те, що на шляху до розкриття справи Гонгадзе Мороз “не буде жаліти ані ворогів, ані друзів”. Не буду сперечатися по суті, але чи не наділили ви лідера соціалістів певними “робесп’єрівськими” рисами, які насправді йому не притаманні?
С.Г.: Найбільш знаковий проект Мороза у політиці, окрім прийняття Конституції – це справа Гонгадзе. Він сколихнув не тільки Україну, але й весь світ увагою до проблеми, яку в Україні намагалися не показувати. Проблеми, власне, самої суті демократії, де свобода слова, де позиція однією людини – вона якби дорівнює позиції самої держави. Тобто він підняв людину до проблеми самої державності... І якщо це і не коментують в такому плані, то лише по одній причині, що ніхто не розуміє так справу Гонгадзе, як розуміє її сам Мороз.
Корр.: Чому ви називаєте справу Гонгадзе “проектом”?
С.Г.: Чому проект? Тому що, Мороз веде його як певний проект демократії для України. В цьому відношенні це, без сумніву, проект. І він нанизує на справу Гонгадзе величезну кількість проблем, які мають надзвичайно глибоке значення для національного розвитку, особливо в умовах так званої перехідної демократії, перехідної моделі національного розвитку. Він таким чином прискорює адаптацію України до демократичних процесів, тому що справа Гонгадзе стала певним відправним важелем, який формує світоглядні позиції сучасної еліти. Скажімо, з іменем і з прапором, з ідеологією, яку ініціював Мороз почалася боротьба проти Кучми, проти його політичного режиму і саме таким чином цей режим був перетворений на певний синдром зла в українській державі, і саме тому він не витримав, розсипався.
Чи є проблема Гонгадзе проблемою кожного з нас? Без сумніву, Мороз каже, що є. Бо він, не дивлячись на спроби інших використати цю ситуацію в політичній боротьбі постійно вертається до неї в плані своєї особистої честі. Для нього отже, це і є проектом власної честі. Я так розцінюю і тому з особливою повагою відношуся до того, що він не зійшов з цієї лінії. Багато хто пробує сказати, що це є просто технологія, проте, мені здається, що суто в моральному плані, Мороз не здатен на такі технології. Його можна обманути. Але заставити його бути продуктом чужої волі не можливо.
Корр.: Вам вдавалося його обманути?
С.Г.: В мене склалися довірливі стосунки з Морозом на досить короткій політичній дистанції саме в контексті політичної реформи. І оскільки ми були відначально однодумцями, ми лише доповнювали позиції один одного і потреби думати про будь-яку фальш не виникало. Навіть якщо б це виникло, знаючи його біографію, його особисту позицію, читаючи вірші, які він мені подарував, я думаю, мені б було б соромно про це думати.

05-04-2005 16:36 Харків // URL: http://maidan.org.ua/static/news/1112708181.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua