першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Ющенко-Тимошенко: електоральний феномен

12-08-2005 08:03 Україна // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1123823005.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Зараз усі займаються передвиборчими прогнозами. Чому б і мені як пересічному виборцю не поміркувати на цю тему? Це особливо приємно робити з огляду на те, що ніхто мене про це не питає. Мені не щастить навіть із нудними соціологічними опитуваннями – не взяла участі в жодному. А якби й опитали? „Так”, „Ні”, „Не знаю”, „Не замислювався”. Ні, це не для мене. Особливо останнє: я завжди розмірковую над питаннями, які мала б залишити на розсуд фахівців. Але така вже натура: „Що ви, мамко, не кажіть...” А, може, я не така вже поодинока у своєму бажанні мати на все власну думку?

Мені цілком байдуже, яким чином перетасується передвиборча колода, які там будуть блЯ та блЮ. Мене абсолютно не цікавлять партійні списки – все одно якась сволота пролізе. Мене не хвилює, хто піде під першим номером і хто очолить передвиборчу кампанію – Ющенко чи Тимошенко. Найбільше, що мене непокоїть, – це те, чи залишаться вони разом. Я цим переймаюсь навіть більше, ніж тим, коли в нашій сім’ї перестане бути святковою їжею звичайний український борщ (звикли на свою біду, щоб був він із свинячими реберцями). І коли я це усвідомила, то дійшла висновку: феномен заслуговує не аналіз.

Чому ж так тішать електоральне серце постаті Ющенка і Тимошенко? Кожен із них – втілення американізованої української мрії: хлопець із села, що став банкіром і Президентом та скромна інженерка (вітчизняний символ крайньої міри жебрацтва), що зуміла заробити великі гроші, а тоді стати Прем’єр-міністром. Ці дві постаті в рівній мірі гріють душу і простому люду, і інтелігенції, чоловікам, і жінкам, молоді і людям старшого віку, що мріють про майбутнє своїх дітей та онуків. Лише це великою мірою є запорукою електоральних симпатій.

Але цього було б замало. У свідомості багатьох українців закарбувався стоп-кадр: на фоні революційного Майдану дві мужні постаті – чоловіка і жінки. ВІН, скалічений ворогами, і ВОНА, втілення жіночості, що була йому підтримкою в усіх битвах. ШРАМИ і ШАРМ... Голлівудський хеппі-енд, що тягне на всі Оскари, разом узяті. ПЕРЕМОЖЦІ... І не хочеться думати, що це не останні кадри фільму, а лише кінець однієї із серій безкінечної мильної опери, де хтось ще втратить пам’ять (про обіцяне), хтось скотиться із східців (владної драбини), хтось невинно (а хтось і за діло!) потрапить до в’язниці, хтось буде викритий за підлі інтриги. Союзи розпадатимуться, і створюватимуться нові; ще будуть зрада, раптові і не передбачувані повороти сюжету; ще можуть взяти гору вороги, а глядача охоплять сумніви, чи вдасться дожити до останньої серії із щасливою кінцівкою... Але зараз Ющенко і Тимошенко все ще сприймаються разом. Хоча більшість по-різному оцінюють у цьому об’єднанні роль кожного з них.

Ющенко і Тимошенко – батько нації та її мати... Символ традиційної патріархальної сім’ї, де голова сім’ї виступає як духовний лідер, вихователь дітей, а його вірна половина вміло хазяйнує в хаті та слідкує, щоб усі були нагодовані і доглянуті. І байдуже, чи Ющенко дружньо поплескує Тимошенко по руці, чи вичитує їй якісь прорахунки. Чого в сім’ї не буває – і труднощі, і дрібні сварки, це не привід до розриву. Коли час від часу лідери клянуться у вірності один одному – мир і спокій оселяється у душах тих українців, для яких традиційна сім’я, – це символ стабільності і світлого майбутнього.

Але ті, кого більше приваблюють партнерські стосунки в сім’ї, бачать своє – тандем рівних партнерів, кожен із яких вносить свою частку у розбудову світлого майбутнього. Ті ж, хто більш схильний до традиційно українського „чоловік – голова, жінка – шия”, бачать саме цей варіант. Навіть феміністкам, які тішаться із успіхів Тимошенко, спокійніше, коли вони знають, що її завжди є кому захистити і створити умови для примноження своїх перемог. Ще більш близький гендерно рівний тандем Ющенко-Тимошенко нашій молоді, що вихована на голлівудських бойовиках: адже біля героя-чоловіка обов’язково має бути не менш героїчна подруга, яка в критичний момент бійки із Головним Ворогом вчасно зуміє дати тому по голові.

Тандем Ющенко-Тимошенко - це той гвіздочок, що міцно застряг у свідомості багатьох українців, і на який кожен чіпляє свою картинку. І якщо цей гвіздок вийняти, українському електорату загрожує повна дезорієнтація.

Ющенко-Тимошенко – це унікальний політичний проект, і байдуже хто є його режисером – Господь Бог, політтехнологи чи український народ. Цей проект ніколи не матиме аналогів, хіба що у фарсовому варіанті на кшталт Янукович-Вітренко.

Чи розуміють Ющенко і Тимошенко, наскільки приречені на об’єднання? Напевне. Можна, звичайно, поміркувати, хто кому більш потрібний. Але безсумнівно одне – успіх, який гарантований їм обом, не йде ні у яке порівняння до того, що вони могли б досягнути кожен окремо.

І що цікаво – мої роздуми не призвели до того, що я тверезіше стала дивитися на майбутні вибори. Мені так само все одно, яку передвиборчу назву матиме партія, блок чи об’єднання, які вдвох очолять ці два лідери (хай цілком символічно). Мені так само байдуже, хто буде в партійних списках. Варто мені буде побачити передвиборчий плакат, на якому Ющенко і Тимошенко будуть зображені разом, - я піду голосувати саме за них. І в цей момент я не думатиму про оточення Ющенка і прорахунки Тимошенко, про забутий смак борщу із свинячими реберцями і не зварене варення... Я навіть не думатиму про те, чи не є я жертвою вдалих політтехнологій...

<i>Марічка КАРАСЬ
(Думки проти вітру)</i>

12-08-2005 08:03 Україна // URL: http://maidan.org.ua/static/news/1123823005.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua