першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Заява патріотичних сил Сумщини

07-06-2006 19:38 // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1149698317.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Патріотична громадськість Сумщини стурбована тим фактом, що в ряді східних областей України антидержавними силами було ініційоване надання російській мові привілейованого статусу. Депутатом Сумської облради від Блоку Наталії Вітренко Л. Вороною 25 травня 2006 року було внесено на розгляд сесії ради проект рішення «Про надання російській мові статусу регіональної мови».
Українська мова зазнала протягом кількох століть шаленого тиску і спроб асиміляції з боку російських великодержавних кіл. Російські шовіністи віддавали накази спалювати українські книжки, українська мова під тиском витіснялася з різних сфер життя. Укази міністра внутрішніх справ Російської імперії Валуєва від 1863 року, Емський указ царя Алєксандра ІІ 1876 року забороняли вживання української мови. Не відставали у переслідуванні української культури і більшовицькі продовжувачі російського імперіалізму. Діячі української культури масово знищувалися у концтаборах. Злочинна комуністична партія встановила курс на асиміляцію української мови і злиття її з російською. У 1980-х роках вчителі російської мови отримували вищу заробітню платню аніж викладачі української. Шовіністична політика призвела до того, що, зокрема у Сумах, на який час не стало жодної української школи.
З проголошенням Україною незалежності намітилися шляхи відродження рідної мови й культури. Проте, цей процес відбувається досить поволі. У східних і південних регіонах України майже відсутня україномовна преса. Тяжка доля спіткає тут українські школи, відкриття яких наражається на неприхований спротив російських шовіністів. У той час російська мова й масова культура ширяться відкрито і швидкими темпами (телебачення, кіно, преса, література, театр). Місцева проросійська влада за підтримки проросійських організацій робить все, щоб задушити відродження української культури. Бути україномовною людиною в ряді східних областей – значить зіштовхнутися з ворожістю російського шовіністичного чиновництва і широких антиукраїнських кіл.
Ми свідомі того, що відродження української культури в нашій державі викликає шалену лють у кремлівських владних колах. Росія ніяк не хоче змиритися з тим, що Україна – суверенна держава. Для того, щоб внести розкол в Україну, Москва здійснює фінансову й моральну підтримку антиукраїнських організацій і партій в нашій країні. Діяльність цих проросійських структур полягає у паплюженні всього українського, намаганнях розколоти суспільство. Черговою спробою внести конфлікт в Україну стало антизаконне надання російській мові статусу регіональної в ряді регіонів Півдня держави та антинатовська істерія в Криму. Політичні сили, що культивують конфлікт довкола вказаних питань свідомі того, що це завдає удару міжнародному престижу Україні. Такий стан речей цілком вигідний Росії, яка мріє повернути Україну в свої «обійми». Прикриваючись «Європейською хартією регіональних мов», російські шовіністи намагаються витіснити українську мову з усіх сфер державного життя. Вони розуміють те, що російській мові нічого в Україні не загрожує, але намагаються зберегти впливи сусідньої, вороже налаштованої до України держави.
За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року на території області мешкали представники 95 національностей. На питання переписного листа про етнічне походження – 1152,0 тис. осіб вважали себе українцями (88,8%), 121,7 тис. – росіянами (9,4%). Українську мову вважали рідною 84% населення області, російську – лише 15,6%. Отже, спекуляція на мовному питанні в Сумській області – політична спекуляція!
Ми залишаємо право кожного громадянина в побуті спілкуватися будь-якою мовою, але державною мовою є українська. Патріотичні організації Сумської області закликають органи влади негайно реагувати на будь-чиї спроби самочинного перегляду Конституції України, зокрема, статусу державної української мови.

Голова Проводу Сумської обласної організації
Молодіжний Націоналістичний Конгрес В.О. Неласий

Голова Сумської міської організації
Спілки Української Молоді О.В. Вовк

Член обласного проводу
Молодіжної референтури
Конгресу Українських Націоналістів О.М. Бойко

Голова Сумського обласного
товариства «Просвіта» О.Г. Шевченко

Голова Сумської обласної організації
Української Національної Асамблеї М.А. Сурженко

Голова Сумської обласної дитячо-молодіжної
організації «Молода Січ» О.М. Корнієнко

Голова Сумської організації
Національної спілки письменників України О.В. Вертіль

Голова Сумської міської організації
«Молодіжна педагогічна спілка» Д.І. Нікітін

Голова Сумської обласної
молодіжної громадської організації
«Гендерна агенція консультації та інформації» Л.М. Кирій

Голова Сумської міської організації
«Дитячо-юнацька екологічна ліга» Н.В. Лайко

07-06-2006 19:38 // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1149698317.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua