першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Чи потребує Львівщина стратегії розвитку?

20-06-2006 18:34 Львівщина // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1150817668.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

У чому ж проблема‭? ‬Українці менш працьовиті за своїх сусідів,‭ ‬не мають що показати світові,‭ ‬не конкуретноздатні‭? ‬А можливо вся справа в тому,‭ ‬що у нас відсутній чіткий план розвитку,‭ ‬починаючи з плану розвитку кожного з найдрібніших населених пунктів і закінчуючи всією Україною.
Критики можуть нам заперечити,‭ ‬що існує багато стратегій розвитку.‭ ‬Можливо,‭ ‬але всі вони тільки на папері і обмежуються переважно загальними висловами про потребу розвитку.
Візьмемо ральний приклад‭ – ‬розвиток Львівської області. За неофіційними даними минулого року на розробку‭ «‬Стратегії розвитку Львівщини‭» ‬було виділено близько‭ ‬1,5‭ ‬млн.‭ доларів США‬,‭ ‬а віддачі від такої‭ «‬бурхливої‭» ‬діяльності практично жодної. Бюджет Львівщини не отримав значних прибутків і не відомо, чи отримає в майбутньому.‭ Немає жодного плану, де хоча б приблизно прораховувалось, що отримуватиме регіон від конкретних дій. ‬З цього робимо висновки,‭ ‬що гроші було витрачено намарно.‭ ‬Ще один цікавий документ‭ – ‬програма‭ «‬Назустріч інвесторам‭»‬.‭ ‬Програма стала своєрідним заключним документом після зустрічі ділових кіл області з представниками влади.‭ ‬Щоправда роздали його ще до початку зустрічі,‭ ‬на якій,‭ ‬по логіці,‭ ‬мали б внести якісь пропозиції, зміни.‭ Видається‬,‭ ‬що більшість ділових форумів організовують лише для того,‭ ‬щоб відзвітувати про те,‭ ‬що акцію проведено. Адже рішення (резолюція) часто готова ще до початку форуму. А висловлені пропозиції підприємців, якщо такі є, залишаються простим стрясанням повітря. Та й взагалі українські бізнесмени намагаються триматися на відстані від влади. Клопотів більше ніж переваг.
Отже перша причина‭ ‬відсутності інвестицій в українську економіку зумовлена неналежним ставленням до самого плану залучення фінансових вливань.‭ ‬Зокрема вже проанонсовано,‭ ‬що Львівщина братиме участь у престижній ярмаці-виставці‭ «‬Гановермессе‭»‬,‭ ‬проте невідомо,‭ ‬що ж ми там демонструватимемо,‭ ‬як позиціонуватимемо область,‭ ‬адже немає якоїсь загальної стратегічної лінії розвитку регіону. Невідомо, які сильні сторони, а які слабкі.
Від відсутності стратегії відбувається і знецінення середовища.‭ ‬Під знеціненням середовища розуміємо те,‭ ‬що Львівщина стає менш привабливою.‭ ‬Ситуація подібна до тієї,‭ ‬що склалася з пануванням американського долара у світовій економіці.У світі панує грошова‭ ‬одиниця,‭ ‬яка забезпечена швидше авторитетом самих США.‭ ‬Внаслідок падіння авторитету після терактів‭ ‬11‭ ‬вересня‭ – ‬відбулося і різке коливання курсу долара у порівннні до інших національних валют.‭ Тобто стабільність світової фінансової системи значною мірою залежить від авторитету керівництва США. Від того, як його оцінюють у кожен конкретний період.
Те ж саме і з регіоном.‭ ‬Чим гірший імідж має регіон,‭ ‬тим менше можна очікувати фінансових вливань зі сторони.‭ Чим кращий імідж (ціну) має регіон, тим більші вливання в нього.
Тут потрібно враховувати все:‭ ‬і промисловий потенціал,‭ ‬і житловий фонд,‭ ‬і стан навколишнього середовища,‭ ‬і дотримання законності.‭ ‬Якщо в середньому порахувати‭ «‬вартість‭» ‬Львівщини у‭ ‬1990‭ ‬році і зараз,‭ ‬то побачимо,‭ ‬що вона зменшилась приблизно на‭ ‬25‭ ‬млрд.‭ ‬доларів США і продовжує падати.‭ ‬І таке падіння зумовлено відсутністю чіткого позиціонування області у світі,‭ ‬де основним капіталом поступово стає інформація.
Нас не знають.‭ ‬Що можуть сказати про Львіщину,‭ ‬скажімо у Японії,‭ ‬Канаді чи США‭ – ‬пратично нічого.‭ ‬А через невідомість,‭ ‬відсутність чіткої стратегії розвитку,‭ ‬позиціонування області‭ – ‬відсутній і притік капіталу.‭
Якщо хочеться жити краще,‭ ‬потрібно мати і більші амбції і грамотне управління.‭ ‬Прикладом може служити Японія,‭ ‬яка за‭ ‬8‭ ‬років зуміля у‭ ‬10‭ ‬разів збільшити притік інвестицій у свою економіку,‭ ‬розумно розкрутивши тезу про країну‭ «‬високих,‭ ‬дешевих та якісних‭» ‬технологій.‭ ‬Грамотне управління дозволить збільшити перетік капіталу з інших регіонів на Львівщину.
Для цього в Україні потрібно:
виробити стратегію розвитку,‭ ‬скориставшись величезним багажем ідей,‭ ‬які здатні надати громадські організації‭;
‭ ‬посилити відповідальність чиновників за використання внутрішньої та службової інформації для власного збагачення‭;
‭ ‬виховати свої еліти,‭ ‬які можуть стати прикладом для решти соціуму.
Все це в кінцевому результаті має призвести до подорожчання середовища,‭ ‬в яке прагнутимуть вкладати кошти,‭ ‬а маючи додатковий капітал,‭ ‬можна витрачати його вже на соціальну сферу,‭ ‬розвиток мистецтва тощо.

Андріан Фітьо, Експерт-аналітик Львівської міської громадської організації "Спілка консультантів "Експерт група"
Роман Соломонюк, заступник директора Центру з інформаційних проблем територій НАН України

20-06-2006 18:34 Львівщина // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1150817668.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua