першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Річниця Великого терору

06-08-2007 17:38 // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1186411090.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Цього року виповнюється 70 років початку Великого червоного терору, який приніс українській нації не тільки величезні кількісні втрати, але й спричинив до жахливих змін у національній свідомості. Напередодні 20-річчя “Жовтня”, 2 липня 1937 року Політбюро ЦК РКП (б) ухвалило Постанову П 51/94 “раз і назавжди позбутися неблагонадійних і соціально небезпечних громадян”, яка й стала початком масових репресій. Міжнародний “Меморіал” відзначив цю трагічну річницю в урочищі Сандармох (Республіка Карелія, РФ). Щороку Дні пам’яті проводяться 5 серпня в Карелії, 7 серпня – на Соловках.
До м. Медвеж’єгорськ, неподалік Сандормоху, приїхали українці з України, Петербурга, Москви, Саратова, інших міст Росії та світу. Майже тисячна делегація 5 серпня взяла участь у Дні пам’яті, що традиційно поводиться тут на меморіальному цвинтарі. Біля пам’ятника Козацького Хреста “Убієнним синам України” була відслужена панахида. Напередодні було проведено наукову конференцію, в якій взяли участь українські та російські дослідники цих трагічних подій.
Організатором паломництва до масових поховань українців, поряд із “Меморіалом”, стало також і Карельське республіканське громадське “Товариство української культури “Калина”, яке напередодні розіслало звернення до українців Росії взяти участь у траурних заходах. “Хай душі страчених наших земляків, і не тільки українців, а й білорусів і росіян, німців і фінів, карелів, грузин, поляків і всіх тих, кого знищила страшна система, упокояться з миром!!!” – йдеться в повідомленні.
У 1930-х роках урочище Сандармох було місцем розстрілу та поховань в’язнів Біломоро-Балтійського табору НКВС, засуджених мешканців Карелії та “СТОНа” (“Соловецкая тюрма особого назначения”). Це були так звані “вороги народу”, “куркулі”, “буржуазні націоналісти” та “шпигуни”, які стали жертвами безбожного й кривавого радянсього режиму. Людський розум не здатен до кінця осягнути, як взагалі такі речі могли трапитися. Уявімо тільки – з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року в Сандармоху було розстріляно 1111 в’язнів Соловецького табору. Загальний список замордованих тут налічує близько 6200 осіб. А скільки було інших?! Прикметно, що поміж убитих були не тільки українці, а й росіяни, білоруси, прибалти, карели, фіни, татари, удмурти, німці, грузини… – переважно діячі науки та культури, письменники, священики й звичайні селяни.
Влітку 1997 року, завдяки невтомній праці Карельського та Санкт-Петербурзького “Меморіалу”, стала відомою доля “Соловецького етапу”. Ініціаторами й активними учасниками пошуків масових поховань репресованих та відповідних документальних свідчень були Юрій Дмитрієв і Веніамін Іофе. Саме вони, незважаючи на перешкоди з боку деяких місцевих урядовців, змогли встановити місця поховання, відому нині кількість закатованих, їх особи та національність. Повний список загиблих українців уперше було опубліковано в книзі “Убієнним синам України” (Петрозаводськ, 2005).
У жовтні того самого року уряд Карелії ухвалив необхідні рішення, було відкрито Меморіал і споруджено пам'ятник з написом “Люди, не убивайте друг друга” (скульптор Григорій Салтупом).
Перша українська делегація відвідала Сандармох у 1997 році, після чого українці встановили тут дерев’яного хреста. Незабаром у Карельському українському товаристві “Калина”, яке очолює Лариса Скрипникова, визріла ідея встановлення на цьому місці української каплички. Втім, з певних причин було вирішено замінити її кам’яним хрестом, авторами якого стали скульптор Назар Білик і художник Микола Малишко з Києва. Білий кам’яний хрест було відкрито в Сандармоху на початку серпня 2005 року.

Юрій Безкровний

Sandarmoh.gif

06-08-2007 17:38 // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1186411090.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua