першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

позитивному рішенню суду на користь дітей перешкодило СБУ?

17-10-2007 16:59 Полтавщина // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1192629548.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

ПОЗИТИВНОМУ РІШЕННЮ СУДУ НА КОРИСТЬ ДІТЕЙ ПЕРЕШКОДИЛО СБУ?

Про тотальну корупцію в українських судах уже тільки ліниві не говорять. От і у мене потяглася ручка до паперу, коли я прочитала в газеті оголошення прес-служби УСБУ в Полтавській області.
Суть оголошення полягає в тому, що Служба безпеки України здійснює заходи, спрямовані на підвищення ефективності протидії корупції, посилення взаємодії з іншими правоохоронними органами, державними і громадськими інституціями. І що важливою складової боротьби з цим злом є співпраця з громадськістю. Адже протидія корупції має стати справою не тільки правоохоронних структур, а й кожної чесної людини, яка вболіває за свою країну і майбутнє своїх дітей. Далі в оголошенні вказано телефони довіри УСБУ в Полтавській області (7-45-22 та 51-18-38) для прийому звернень про факти корупції та неправомірного втручання у діяльність судів, органів юстиції, органів державної влади та місцевого самоврядування.
Іще обласне управління СБУ пообіцяло, що інформація, яка надійде за вказаними номерами, обов’язково буде перевірена і за результатами перевірки згідно з чинним законодавством будуть прийняті відповідні рішення.
Тож якщо так щиро просять звертатися до них, то чому б і не повідомити про деякі моменти, тим паче, що до судової справи, яку я вела, має стосунок саме обласне управління СБУ.
Але спочатку хочу сказати, що саме слід розуміти під терміном корупція. Це не обов’язково гроші чи інші хабарі, як зазвичай вважають. Зокрема, у Концепцї боротьби з корупцією, затвердженої указом Президента України, визначено, що одним із видів корупційних діянь є зловживання владою або посадовим становищем, перевищення влади або посадових повноважень та інші посадові злочини, що вчиняються для задоволення корисливих чи інших особистих інтересів або інтересів інших осіб.
І от яка цікава річ. У публічному оголошенні через ЗМІ обласне управління СБУ закликає боротися із корупцією.А коли саме стає відповідачем чи третьою особою в суді, то десь дівається об’єктивність і вільно чи невільно само сприяє винесенню несправедливих судових рішень.
Посудіть самі. Шість років шукали правду в суді батьки масово уражених дітей, що постраждали від масового хімічного ураження. Трагедія трапилася 17 вересня 1998 році. Того чорного дня у селі Хомутець Миргородського району Полтавської області на мітингу з нагоди визволення села від гітлерівців було використано військовий газ нервово-паралітичної та психо-хімічної дії типу зарин, у складі якого важкі фосфорорганічні сполуки. Отруєних дітей, вчительок, студентів Хомутецького ветзоотехнікуму було доставлено до лікарняних закладів. Згодом діти по суті стали інвалідами.
Тому кілька батьків потерпілих хомутецьких дітей зважилися піти до Миргородського суду вимагати від держави відшкодування моральної шкоди. Спочатку це обула об’єднана судова справа, а потім її розділили на дві. У однієї групи хомутчан було 8 відповідачів-органів державної влади, а у другої, чиї інтереси я представляла в суді, з деякого часу стало аж 24 державних органи-відповідача та третіх осіб. Сталося це 31 жовтня 2005 року, коли суддя В.Куцин своєю ухвалою додатково притягла до участі в якості третіх осіб, а саме - обласне управління СБУ; Миргородський райвідділ СБУ; прокуратуру Полтавської області, Миргородську міжрайпрокуратуру та інших, загалом іще 9 державних органів.
Коли згодом я знайомилася із матеріалами справи і протоколом судового засідання від того ж таки 31 жовтня 2005 року, то була вкрай здивована й обурена. У цьому протоколі чорним по білому написано, що нібито я, як представник позивачів, заявила клопотання про залучення третіх осіб, а саме - обласне СБУ, Миргородський райвідділ СБУ і ще декілька державних органів, в тім числі й прокуратури. І що нібито позивачі, чиї інтереси я представляю, підтримали це моє клопотання, коли суддя Куцин запитала їх про це.
І мова тут, на жаль, не про суддівську помилку, а ознаки відвертого шахрайства і фальсифікування матеріалів судової справи. Адже я ніколи не заявляла подібного клопотання і тим паче його не підтримували позивачі. Того дня була повна зала учасників судового процесу, які теж не чули подібного від мене. Цим протоколом, як лохів розвела суддя Куцин і обласне управління СБУ і іже з ними!!! В цьому суді за скільки років ніколи не фальсифікували протоколів, тому мені і в голову не могло прийти, що може мати місце подібне шахрайство. І я досі жалкую, що з цим протоколом ознайомилася тоді, коли уже минув термін для написання зауваження на нього.
У мене виникло неймовірне бажання за таку відверту брехню набити "морду лиця" і судді Куцин, і секретарю Домненко. Їм просто пощастило, що не потрапили під гарячу руку. Видно суддя Куцин викривлено сприймає поняття судової незалежності. І це призвело до негативного рішення по справі, яку вона "похоронила". В самій же ухвалі суду притягнення нових учасників пройшло іншим маневром - з ініціативи суду.
Ще в шкільні роки у педагогічних характеристиках зафіксовано мій природний дар - швидко сприймати матеріал і логічно мислити! Підготовлені мною позови в інтересах позивачів, чиї інтереси я представляла в суді, відмінні від позовів іншої групи позивачів саме логічним викладенням як самого факту трагедії, так і порушень чинного законодавства при усуненні наслідків цього лиха. До того ж логічно і обгрунтовано із додаванням до судової справи доказів оскаржено і спростовано всі висновки державних комісій і експертиз, а також незаконні дії і бездіяльність посадових осіб.
Але тут спадають на думку рубаї східного поета й філософа Омара Хайяма:
"Тот, кто следует разуму, - доит быка,
Умник будет в убытке наверняка!
В наше время доходней валять дурака,
Ибо разум сегодня в цене чеснока".
За всі роки судової тяганини мої інтелектуальні зусилля правозахисника у Миргородському суді також було оцінено за ціною часника. Навіть слова не надали для пояснень по суті ні мені, а ні позивачам. На додачу ще й позбавили можливості запросити до суду 40 осіб із складеного мною списку, які могли би пролити світло на теракт у Хомутці, тобто, з якою метою, хто замовники і виконавці, повна назва бойової ОР (отруйної речовини) і так далі. Якось одна людина зі списку - головний лікар Хомутецької дільничної лікарні Тамара Слюсарєва несподівано в пориві одкровення сказала мені так: "Я знаю, що ти мене посадиш, але в суді я скажу все". Не сказала, бо суддя Куцин заблокувала цю розгадку на радість отруювачам і їхнім "дахам". Бо задовольнила клопотання обласного управління СБУ зупинити провадження в суді.
Це тільки задекларовано, що всі сторони в суді є рівними, а насправді це не так, бо до іншої групи позивачів суддя виявилася більш прихильною. І в одному і тому ж суді, в один і той же день, одна і та ж суддя ( до обіду) винесла для одних потерпілих позитивне рішення суду, присудивши по п’ять тисяч гривень моральної шкоди. А після обіду другу групу залишила при бубнових інтересах. Тож так і вийшло, що саме тій групі позивачів, де СБУ не бере участі, і присуджено відшкодування, а над іншою групою суд познущався. А фабула діла була одною і тою ж - і мітинг був один і той же, і бойовим газом отруїлися всі одним і тим же (типу ФОС). І даремно проїздили до суду шість років нещасні батьки - позивачі, бо достатньою виявилася лише одноденна присутність у судовому засідданні обласного СБУ, щоб вердикт суду був винесений не на користь потерпілих діток!!!
Мені щиро шкода, що пішов на пенсію юрист обласного УСБУ Володимир Олексенко. Він би зміг на високому інтелектуальному рівні подебатувати зі мною в суді. А того амбітного молодика, якого прислало в суд СБУ тільки й вистачило на те, щоб вимагати зупинення провадження справи.
Що стосується моєї апеляційної скарги на ухвалу Миргородського райсуду, то суддя апеляційного суду Полтавської області П.Карнаух чомусь видумав, що я пропустила строк апеляційного оскарження і відмовив у її розгляді, незважаючи на документальні підтвердження своєчасності надсилання. Люб’язно запропонував мені помитаритися у Вищому Адміністративному суді України.
Влітку цього року прочитала статтю О.Брусенського у газеті "Полтавський вісник" під назвою "У тенетах правосуддя", де йдеться про аналогічну ситуацію, коли отаким крутійством позивачку позбавили можливості розгляду її апеляційної скарги. І таких випадків, на жаль, не один і не два, і не три.
Отже, якщо говорити мовою аналітики, то маємо справу з добре відпрацьованою схемою в апеляційному суді, при якій з надуманих підстав блокується розгляд апеляційних скарг. Раніше такого в обласному суді не було. Які б рішення не приймалися (то вже інша справа, справедливі чи ні), але все ж таки апеляційні скарги розглядалися.
Оцінюючи якість роботи судової гілки влади, Президент України Віктор Ющенко з трибуни Верховної Ради сказав так: "Корумпованість суддів є критичною, глибинною загрозою національній безпеці України…" А раз є загроза національній безпеці України, то це вже є прерогативою СБУ. І як каже Вєрка Сердючка : "Нада шото рєшать".
Любов Калюжна
м.Полтава

17-10-2007 16:59 Полтавщина // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1192629548.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua