першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

„Земля – твій дім! А ти господар в нім?” (громадська акція)

21-04-2008 22:16 Київ // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1208805360.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Прес-реліз
„Земля – твій дім!
А ти господар в нім?”
(громадська акція до Дня Землі)

У суботу 19-го квітня 2008р. в парку Гірка Крістера, по вулиці Вишгородській, 47-49, відбулась громадська акція з нагоди Всесвітнього дня Землі (22 квітня) під назвою „Земля – твій дім! А ти господар в нім?”, організована ініціативною групою із захисту парку „Крістерова гірка”. На акції були присутні мешканці Києва, представники громадських організацій, пра-правнучка засновника садово-паркового господарства Вільгельма Крістера Кутова Катерина Сергіївна.
Під час акції учасники встановили на схилі гірки памятний знак – рожеву гранітну стеллу з написом золотистого кольору ”Гірка Крістера”. Була прибрана від сміття територія парку, а біля стелли розбиті клумби і висаджені квіти. Також на акції збирали підписи проти забудови парку, для активізації роботи щодо реконструкції будинку Крістера і за об’єднання територій колишніх володінь Крістера в єдиний парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва «Крістерова Гірка».
Метою акції було ознайомити сучасників та увіковічнити память про талановиту, непересічну людину – Вільгельма Готліба Крістера. Пам”ятний знак є символом зразкового і мудрого догляду за природою та землею. Він встановлений на невизнаній владою гірці Крістера – в центрі колишнього садово-паркового господарства, а зараз – комплексу парків. Тому ще одне значення цього пам”ятного знаку – це вимога до влади визнати Гірку Крістера і надати їй статус памятки природи.
Акція спрямована на догляд і захист парку, на підвищення загального рівня екологічної культури громадян та на привертання уваги громадськості до незаконного знищення і забудови комплексу парків з унікальними віковими деревами.

Проблеми «Крістерової Гірки»:
1. Території колишньої садиби Крістерів розділені на окремі території і об’єкти, що дає можливість легше виділяти ділянки під забудову.
2. «Загублена» сама гірка Крістера – центр всієї місцевості, її немає ні в якій документації. Натомість Гіркою Крістера названа місцевість, де була пасіка (зараз на території СТ «Троянда»).
3. Внаслідок цього ведеться інтенсивна забудова гірки і прилеглого парку із віковими (300-річними) дубами (один з вікових дубів на північному схилі гірки наполовину зрізаний, там же встановлений будівельний паркан і два вагончики).
4. На протилежній стороні гірки заплановано побудувати житловий будинок (Вишгородська 47ж) з об’єктами соціально-громадського призначення і підземним паркінгом.
5. Більшість вікових дубів цих територій не обгороджені і без охоронних табличок.
6. Повністю знищений сад Крістера і поступово в парку вирізаються дерева.
7. Будинок Крістера, який є пам’яткою архітектури ХІХ століття (архітектор Шиллє) потребує негайної реставрації.

Ця подія є однією з низки акцій, спрямованих на захист парку.
Так, ініціативною групою 23.03.2008 було організовано суботник, на якому був посаджений вишневий сад з бузковими алеями замість знищених дерев. Всього було висаджено 111 дерев вишні, бузку, калини та айви.
Також 5-го квітня 2008р. ініціативна група організувала акцію „Не дай дуба!” на захист найстарішого дерева столиці – дуба Крістера (вік 600-700). Учасники встановили природоохоронну табличку та тимчасову огорожу навколо дуба Крістера. Для всіх охочих було проведено екскурсію територіями, які пов’язані з життям і діяльністю Крістерів.
Надалі ініціативна група планує провести ряд акцій для активізації роботи щодо реконструкції будинку Крістера і об’єднання територій колишніх володінь Крістера в єдиний парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва «Крістерова Гірка».

Ініціанивна група дякує всім, хто підтримав проведення акції. Особливу подяку висловлюємо Петру Петровичу Бондару, який, довідавшись про проблеми із збереженням історичного парку, організував на своєму підприємстві виготовлення та доставку гранітної стелли. Все інше було зроблено на кошти громадян – організаторів акції.

Контакти: opilio@meta.ua, 8-093-902-81-06, 460-76-56 (Маслєєва Валентина).

Додаткова інформація про Крістера:
Вільгельм Готліб Крістер - німець, якого доля закинула на українську землю в 1848році. Тут він поклав усі свої сили ,здібності і натхнення на впорядкування , облагородження землі,на якій прожив усе життя.
Він виростив дітей і внуків,які продовжили справу батька, але їх радянська влада оголосила ворогами народу і доклала всіх зусиль, щоб знищити чи вигнати з країни.
З 19го століття до нашого часу зберігся чудовий будинок Крістерів (тепер рідкісна памятка дерев”яної архітектури), в якому в радянський час Інститут хлору влаштував склад хімічних речовин, а тепер завдяки чиновницькій байдужості і бюрократичній тяганині будинок у надзвичайно занедбаному стані.
Крістери посадили прекрасний фруктовий сад і заклали розсадник, де вирощувалися саджанці 250 сортів груш, 158 сортів яблунь, 40 – вишень, 30 – слив,24 – черешень, 12 – винограду; щорічно продавались 100 000 саджанців декоративних кущів і дерев. Крістер не тільки вирощував дерева кращих сортів світу, а й виводив нові, акліматизовані до місцевих умов. Застосовував нові методики і технології, наприклад метод перехрестного запилення, ще до описання його в літературі.Як справжній господар землі, в першу чергу вчив людей правильно працювати на ній – видавав для цього спеціальний посібник . На власний кошт створив ремісничу школу, де вчив усіх бажаючих садоводству, ковальству, слюсарній та столярній справі. Тому потрапити до Крістера на роботу чи навчання було непросто, завжди була черга, хоча критерії і вимоги перед бажаючими ставились високі, особливо моральні.
У господарстві Крістера вирощувались незвичайні врожаї баштанних культур – кавуни по 16кг та гарбузи до 80 кг, біля 20 сортів динь.
Але все це фруктове та естетичне різноманіття неухильно знищувалось і останні залишки саду знесені років 8 тому. Вже не плавають у давно не чищених ставках білі і чорні лебеді (останні білі зникли років 5-7 тому) і не цвітуть тюльпанові дерева. Але ще існує парк з багатьма унікальними реліктовими, віковими деревами.
Крістери були творчими людьми, жили не для сліпого збагачення(як роблять сучасні олігархи), а для прогресу суспільства, частиною якого вони почували себе завжди. Коштом їх був створений сучасний Пушкікський парк, започаткований парк біля Олександрівської лікарні.

21-04-2008 22:16 Київ // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1208805360.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua