першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Київський велотрек у кільці забудов

25-04-2008 19:24 // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1209140640.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Всеволод Андрієвський

Київський велотрек у кільці забудов


20 квітня відбулася акція спільноти «Збережи старий Київ!» та небайдужих громадян проти варварської забудови довкола Київського велотреку «Авангард». Вже зведено дві висотки просто над треком, під загрозою опинився прилеглий сквер та сама вулиця Чапаєва.

Історична довідка та сувора дійсність


Київський велотрек, або «циклодром», був збудований у 1913 р. Велотрек належав міській раді товариства "Авангард", звідки й походить його сучасна назва.
В 1978-1980 рр. трек було реконструйовано, бетонне полотно було замінено дерев'яним (200 квадратних метрів сибірської модрини), завдяки чому з'явилася можливість розвивати швидкість на ньому до 85 км у годину. Також були споруджені трибуни на 5 000 глядачів (замість колишніх - на 2 000). Згодом, у 1998 р., і це покриття було замінене на більш ефективне з точки зору швидкості.
Декілька років тому компанія "Консоль" за замовленням генпідрядника, україно-хорватського СП "Гіпек", почала будівництво 9-поверхового житлового будинку за адресою вул. Богдана Хмельницького, 58. У безпосередній близькості до велотреку. При цьому заплановані спочатку 9 поверхів «непомітно» перетворилися в 20. За словами Ганни Путової, представниці ініціативної групи проти забудови, будівництво відбувається із грубим порушенням ст. 40, глави 6 "Закону України про фізичну культуру й спорт", відповідно до якої земельні ділянки, де розташовані спортивні споруди, є місцем рекреаційного призначення. Це означає, що на зазначених територіях взагалі заборонене спорудження яких-небудь об'єктів, не пов'язаних за своїм призначенням із спортивними спорудами. По-друге, відповідно до норм забудови, будівництво дозволено на відстані не ближче, ніж 50 м від спортивних арен.
Натомість відстань від зведеної висотки до велотреку… Менше метра.
Після початку будівництва було пошкоджене покриття треку (у чому переконалися пікетувальники 20 квітня). З метою забезпечення безпеки спортсменів тренування були припинені, а частина треку, що безпосередньо прилягає до будівництва, стала використовуватися під... Зберігання будматеріалів та будівельного мотлоху.

Забудовникам ніде розмістити паркінг, що має обслуговувати новобудову. Тому з'явився проект "реконструкції" треку, у результаті якої планується здійснити підкоп під існуючий нині об'єкт, знесення старого полотна, підняття чаші треку на 8 м вище нинішнього рівня. Саме полотно запланували зменшити з 289 м до 250 м. Тобто планується як мінімум позбавлення київського велотреку олімпійських стандартів. Забудовники обіцяють натомість нову трибуну на 700 місць, побудову спортивної школи на 110 місць та забезпечення необхідної інфраструктури.
Замовчується між тим ще одна важлива сторона справи – безпосередньо під треком перебуває «пульпа», рідка речовина, котра «поповзе» разом з усією вулицею Чапаєва, як тільки забудовник вирішать будувати паркінг. Не дивно – адже колись на місці 1000-футового треку був Афанасьєвський яр. Ось і вимальовується нова Куренівка.
У серпні 2007р. Стало відомо, що Указом Міністерства Культури від 27.08.2007 №983/0/16\07 київський велотрек був позбавлений статусу пам'ятника історії. Підставою стало те, що предмет охорони - тобто полотно треку - був видозмінений.
Насправді ж предметом охорони вважається весь велотрек, і тому позбавлення його статусу пам'ятника місцеві мешканці називають відверто незаконним. Після протестів представників громадських організацій і жителів прилягаючих кварталів було запропоновано перевести велотрек у категорію пам'ятників історії, як "пам'ятне місце". Тобто киянам, іронізує Ганна Путова, «дозволяють зберігати пам'ять про те, що на місці паркінга колись був велотрек».

Особливості акції

Жителі мікрорайону, що складається з вулиць В. Чапаєва, Б. Хмельницького, М. Коцюбинського, О. Гончара, продовжують стукати в усі двері. Акція 20 квітня стала черговим кроком на шляху їх відчайдушної боротьби.
Пікетувальники зіткнулися перед акцією із зачиненими на замок ворітьми треку. На цей випадок було заготовлене приладдя, котре допомогло дістатися власне до місця пікетування...
На ацції були присутні місцеві мешканці, велосипедисти (у тому числі представники Велоклубу НТУУ КПІ "Велокс") та активісти руху "Збережи старий Київ". Учасники акції звернулися до громадськості та до будівельників, що виявилися мимоволі спостерігачами (у неділю вони перебували на роботі). Звучали промови у мегафон про незаконність забудови та зокрема про фірму «Консоль», що вже сумнозвісно «засвітилася» під час забудови площі Ринок у Львові, заклики до робітників щодо створення мильних профспілок.
Потім учасники перейшли безпосередньо до «перформенсу» - прибирання полотна треку, загромадженого об’ємними будівельними конструкціями та всіляким мотлохом. «Глядачі» з будмайданчика спочатку сміялися з дій активістів, а потім дещо притихли… Журналіст Андрій Манчук переговорив з будівельниками та виявив, що будівельні бригади з Західної України працюють на об’єкті позмінно та цілодобово, включно зі святами після Великодня – по 15 діб за зміну, живуть у гуртожитку на околиці Києва. Будівельки розповіли журналісту, що вони з розумінням ставляться до цілей акції. Таким чином, конфлікт, що міг бути викликаний заявою одного з активістів на акції щодо «приїхавши[ до Києва варварів», був вичерпаний.
Під час акції була прибрана більша частина полотна треку. Учасники сподіваються, що ця акція приверне увагу громадськості та влади до кричущої проблеми збереження ще однієї перлини столиці.

Автор висловлює подяку Ганні Путовій за коментарі до проблеми та надані матеріали з історії велотреку.

25-04-2008 19:24 // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1209140640.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua