першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Музей Івана Гончара запрошує

12-06-2008 13:03 Київ // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1213264986.html
Версія до друку // Редагувати // СтертиМистецький фестиваль
"Кобзарська Трійця"

13 – 15 червня 2008 року

Приміщення та подвір’я Українського центру народної культури "Музей Івана Гончара" (вул. Івана Мазепи, 29)

Кобзарство – цілісна, довершена ланка українських культурних традицій. Воно доречно асоціюється у нас зі стилем побуту українського народу і завжди було символом справжнього українства.
Зробимо крок у пізнанні власної культури у тому вигляді, в якому вона є правдивою і справжньою. Ми вважаємо, що періодично проводячи фестивалі українських кобзарських традицій, будемо сприяти продовженню традиції та поверненню в суспільство старовинних музичних інструментів, що мають повне право стати знову сучасними.
Фестиваль буде цікавим кожному, незалежно від віку та виду діяльності, адже нестиме у собі інформацію з глибини віків національної культури, зачатки якої закладені в нас на генетичному, ментальному рівні.

Мета фестивалю
 • Сприяння подальшому відродженню та популяризації традиційного кобзарського мистецтва, залучення молоді до справи
 • Привернення уваги громадськості, зокрема молоді, до національних традицій, культурно-історичних надбань українського народу
 • Організація змістовного та пізнавального відпочинку для сім’ї
Програма фестивалю
 • Ознайомлення з технікою виготовлення музичних інструментів та способами гри на лірі, кобзі, бандурі та торбані
 • Виставка "Харківська кобзарська традиція"
 • Кобзарювання
 • Концерти кобзарів, лірників і бандуристів
 • Концерти стародавньої та духовної музики
 • Українські традиційні танці
 • Конференція кобзарів на актуальні теми кобзарства третього тисячоліття
 • Показ фільмів, відеороликів та інтервю на тему історії та сьогодення кобзарської традиції
 • Виставка наукових здобутків, фото й мистецьких творів про українське кобзарство
 • Виставка та продаж тематичної літератури, відео та аудіо продукції

Організатори фестивалю:


 • Музей Івана Гончара
 • Харківський кобзарський цехОсобливі подяки:

Книгарні української книги
«Є»
Студії хронікально-документальних фільмів «УкрКіноХроніка»
Студентському туристичному клубу «СКІФИ»
Українській експериментальній лабораторії фольклору
Зв'язок:
Цехмайстер Микола Товкайло 8 097 432 27 12
Координатор Наталка Лещенко 8 050 97 40 811
kobzarfest@ukr.net
www.ceh.org.ua

Історична довідка

Щороку протягом століть кобзарські цехові братства розпочинали свої мандрівки Україною на Трійцю, а завершували на Покрову.
В українській культурі з давніх-давен природньо співіснували кобзарство (духовно-мистецька традиція з особливим світоглядом і стилем життя) і бандурництво (світське музикування, поширене серед інтелігенції та селян). У XVII-XVIII ст. мало не в кожній українській хаті були кобзи. Грали на традиційних інструментах козаки й представники української еліти. 1775 року Запорозьку Січ було ліквідовано, і все менше козаків та старшини грали на кобзах, але продовжувала існувати кобзарська духовна традиція – незрячі співці нагадували про козацькі вольності. Надзвичайно високим був моральний авторитет цих мандрівних філософів-митців. Кобзарем міг стати далеко не кожен. Хлопці обирали собі вчителя і від нього протягом 3-4 років навчалися грати й співати, опановували цехові звичаї. Отримавши “визвілку” (склавши своєрідний іспит), молоді кобзарі вступали до братства. Кожне братство гуртувалося довкола однієї з церков повіту і мало свою цехову корогву. Кобзарі мали свою таємну – "лебійську" – мову, таємні пісні, танець і власне бойове мистецтво.
Після революції 1905 року, з подихом волі бандура вийшла за межі селянства. Як і за княжих та козацьких часів, вона знову ставала одним з основних елементів національної культури.
У 1920-30-х роках наново писалася історія України, створювалася “українська радянська” культура. У тоталітарному суспільстві вияви свободи не просто обмежувалися — їх знищували і стирали з людської памяті. Кобзарство, що традиційно було покликане формувати громадську свідомість та спонукати людей до захисту своїх прав, та ще й наскрізь християнське, заважало новій владі. Кобзарям було заборонено подорожувати. Співати можна було лише зі сцен у час, призначений владними органами. Звісно, все це похитнуло серед селян моральний авторитет співців, як людей Божих, вільних. З репертуару бандуристів було вилучено псалми та багато дум. Порожнини заповнено витворами радянських композиторів та революційними піснями. Після трагічного “зїзду” в Харкові 1934 року, після якого зникли біля 200 кобзарів, традиція занепала. Повоєнна бандура поєднувалася з традиційною хіба що назвою. Було змінено гармонійно-ладову структуру, звучання, розмір і вагу, репертуар. Головна мета кобзарства — доносити розуміння історії, будити волю, вселяти віру — відійшли на другий план, а наперед вийшло академічне виконавство. Повністю замовчувалися торбан, колісна ліра та інші українські інструменти. Стиралися з памяті моральні засади і світогляд кобзарських обєднань. Внаслідок тривалого втручання авторитарної влади мало не втратилося розуміння вартості й суті традиції.
Але кобзарська традиція, не зважаючи ні на що, таки дійшла до наших днів – завдяки художникові й бандуристові Георгію Ткаченку (1898–1993). Він перейняв її ще юнаком від одного з кращих тогочасних кобзарів – Петра Древченка, і в 1970-х роках став засновником Київського кобзарського цеху. Його послідовники Микола Товкайло та Микола Будник опанували мистецтво і світоглядно-філософські надбання кобзарства і передавали їх молоді. Протягом тривалого часу кобзарське обєднання існувало в підпіллі.
Нині цехові братчики мандрують Україною, співають і влаштовують виставки традиційних музичних інструментів. І, звичайно ж, реконструюють музичні інструменти за старовинними зразками – бандури, колісні ліри, гусла, кобзи, торбани і гудки. У репертуарі цехових співців – думи, історичні пісні, псальми, пісні побутові та жартівливі, народні танці.
Розклад роботи фестивалю

13 червня, п'ятниця

ЧасЩо відбуваєтьсяМісце проведенняПримітки
10:00 –18:00Виставка інструментів з колекції музею, приватних колекцій, братчиків кобзарських цехів; фото та художнього матеріалу дослідників українського кобзарства; предметів користування кобзарів.Приміщення УЦНК "Музей Івана Гончара"
Виставка та продаж тематичної літератури та музичних дисківПриміщення УЦНК "Музей Івана Гончара"
Відео- та аудіоряд на тему історії та сьогодення кобзарської традиції, показ фільмів та інтервюПриміщення УЦНК "Музей Івана Гончара"
Екскурсії по музею зі зверненням уваги відвідувачів на кобзарську тематику найближчих днів.
10:00 –14:00Демонстрація виготовлення бандури, кобзи, ліри
Навчання / переймання співогри на кобзарських інструментах: кобза, бандура, ліра, торбанПриміщення та подвір’я УЦНК "Музей Івана Гончара"
КобзарюванняПодвір'я УЦНК "Музей Івана Гончара"
15:00 – 17:00Відкриття виставки. Прес-конференція. Виступ від організаторів фестивалю та коротка розповідь про його програму. Розповідь про кобзарську традиціюПриміщення УЦНК "Музей Івана Гончара"
17:00 – 19.00 Відкриття фестивалю
Концерт кобзарів, лірників і бандуристів
Концерти стародавньої та духовної музики
Приміщення УЦНК "Музей Івана Гончара"
19:30Традиційні танціПодвір'я УЦНК "Музей Івана Гончара"
14 червня, субота
ЧасЩо відбуваєтьсяМісце проведенняПримітки
10:00 –18:00Виставка інструментів з колекції музею, приватних колекцій, братчиків кобзарських цехів; фото та художнього матеріалу дослідників українського кобзарства; предметів користування кобзарів.Приміщення та подвір’я УЦНК "Музей Івана Гончара"
Виставка та продаж тематичної літератури, аудіо- та відеопродукціїПриміщення та подвір’я УЦНК "Музей Івана Гончара"
Відео- та аудіо- ряд на тему історії та сьогодення кобзарської традиції, показ фільмів та інтервюПриміщення УЦНК "Музей Івана Гончара"
Екскурсії по музею зі зверненням уваги відвідувачів на кобзарську тематику найближчих днів.
10:00 – 15:00КобзарюванняПодвір’я УЦНК "Музей Івана Гончара"
Демонстрація виготовлення бандури, кобзи, ліриПодвір’я УЦНК "Музей Івана Гончара"
Навчання / переймання співогри на кобзарських інструментах: кобза, бандура, ліра, торбанПриміщення та подвір’я УЦНК "Музей Івана Гончара"
11:00 – 12:00Презентація книги Костя Черемського "Традиційне співоцтво"
12:00 –14:00Круглий стіл
17:00 – 19:00Концерт кобзарів, лірників і бандуристів Концерти стародавньої та духовної музикиПодвір'я УЦНК "Музей Івана Гончара"
19:30Традиційні танці
15 червня, неділя
ЧасЩо відбуваєтьсяМісце проведенняПримітки
9:30 – 14:00Перебування братчиків кобзарського цеху та бажаючих на службі в церкві. Освячення інструментів.Михайлівський собор
10:00 –18:00Виставка інструментів з колекції музею, приватних колекцій, братчиків кобзарських цехів. Виставка фото та художнього матеріалу дослідників українського кобзарства. Приміщення та подвір’я УЦНК "Музей Івана Гончара"
Виставка та продаж тематичної літератури.Приміщення та подвір’я УЦНК "Музей Івана Гончара"
Відео- та аудіо- ряд на тему історії та сьогодення кобзарської традиції, показ фільмів та інтервюПриміщення УЦНК "Музей Івана Гончара"
Екскурсії по музею та місцях розташування фестивалюПриміщення УЦНК "Музей Івана Гончара"
17:00 – 19:00Концерт кобзарів, лірників і бандуристів
Концерти стародавньої та духовної музики – вечір, присвячений Григорію Ткаченку
Приміщення або подвір’я УЦНК "Музей Івана Гончара"
19:30 Українські народні танціПодвір’я УЦНК "Музей Івана Гончара"

З 13 червня в УЦНК "Музей Івана Гончара":

Виставки літератури, відео- та аудіопродукції, тематичні вечори

За детальною інформацією та з пропозиціями звертайтесь:

Цехмайстер Микола Товкайло 8 097 432 27 12
Координатор Наталка Лещенко 8 050 97 40 811

12-06-2008 13:03 Київ // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1213264986.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua