першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Річ(з)ниця шикан, šikan і schikanе.

15-12-2008 11:26 // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1229333214.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

21 грудня 2008 року виповнюється річниця чергової епохальної події. Рік тому Чехія і Польща підписали Шангенську угоду. Підписали неозираючись. Зараз сіли розбиратись, що і до чого.

Чехія.

Перші висновки Міністерства внутрішніх справ Чехії говорять про те, що не підтвердились передбачення про погіршення безпеки і міграції. Німеччина, наприклад, посунула контроль громадян Чехії і Польші на кілька кілометрів всередину країни. Багато людей почало скаржитись на надмірно жорстокий контроль і знущання з боку прикордонної поліції. По-чеськи, як і по-німецьки, це називають одним і тим самим словом “šikanа“ (чес.), “schikana“(нім.). Звідки і до кого воно перейшло, важко сказати, але можна здогадуватись. Речник Міністерства внутрішніх справ Чехії Ганна Мала зауважила, що практика німецьких органів підриває один з основних принципів Шангену і цілого Європейського Союзу – вільне пересування людей. В прикордонних зонах німці завели для чехів односторонні, дуже часті і дотошні перевірки, які фактично відповідають минулим контролям на кордонах. Міністерство внутрішніх справ Чехії звернулося до своїх громадян ще навесні подавати жалоби на такі практики “шикан”.

Раніше думали, що подібні проблеми для чехів можуть виникнути і на австрійському кордоні. Міністр внутрішніх справ Іван Лангер проте зауважив, що з австрійськими прикордонниками випадків шикан не помічено.

Польща.

Міністерство внутрішніх справ Польщі теж склало відповідний звіт, приурочених річниці вступу Польщі до Шангену.У ньому звертається увагу на те, що у найгіршій ситуації опинилися українці. Адам Рапатський з міністерства внутрішніх справ каже, що перед входженням Польщі до цієї зони, було багато переживань у справі пересування злочинців через кордон:
«На початку було багато сумнівів, що зросте злочинність. Особливо такі сумніви мали наші колеги в Німеччині і в інших країнах Західної Європи. Проте, ці сумніви виявилися неоправданими, - немає значного зростання злочинності у тих країнах, нема такого зростання і в Польщі. Навпаки, - якщо говорити про злочинність, то ми маємо тенденцію її зниження».

Вхід Польщі до Шангену зобовязує її по відношенню до країн з візовою повинністю видавати їх громадянам одноразові шангенські візи. Вартість за візу становить 60 євро. Українці, щоправда, мають знижку, тому 35 євро. У звіті відзначено, що до українців не занадто приязно ставляться як предствавники європейських консульств і контролюючі прикордонники. Є багато випадків нетактовних розмов, безпричинних відмов і арогантської поведінки щодо українців.

Кількість громадян України, які відвідують Польщу зменшилася вдвічі. Від початку 2008 року кількість українців, що виїжджають до Європи зменшилася на 37,7 процентів. Натомість на 17,7 процентів збільшилася кількість іноземців з Євросоюзу, які відвідують Україну.

Німеччина.

Сьогодні відбулося святкування вступу Польщі до Шангену, проте в німецькому містечку Гьорліц. Дійсно, тільки німцям і залишилося святкувати. Випуск новин Tagesschau першого національного телебачення від 14.12.2008 v 20.00 вмістив репортаж під назвою Schengen Bilanz . Міністр внутрішніх справ Вольфганг Шойбле прибув до Гьорліц, щоб переконати ще раз місцевих жителів і всіх зацікавлених в темі Шангену, що з безпекою все в порядку. Поліційні групи на "неіснуючому" кордоні залишаються посиленими. За словами міністра внутрішніх справ, безпека і свобода - не протилежності, а насправді доповнюють одна одну.

Місцеві жителі Гьорліц радісно сповіщають, що з моменту зняття кордону вони тепер можуть вільно ходити на польську територію пити пиво їсти (дешево і смачно, прим. автора) . Отже, нова свобода для вкладання інвестицій і додаткова для пересування німців.

Україна.

Звичайним українцям в час річниці шангенських ракіровок залишається зализувати отримані "поранення". Святкувати їм нічого. Василь Вовчанський разом з десятьма іншими сезонними працівниками пережив шикану на німецько-польському кордоні 25 травня 2008 (більше про цей випадок в "Лихо заробітчан" на www.samborska.wordpress.com). Відсутність зворотньої транзитної візи через Німеччину, незважаючи на наявність дійсної іспанської візи, вмінено за найвищий кримінальний злочин. За це людей було вкинуто у вязницю на кілька днів з порушенням людських прав і відповідно депортовано з країни. Зароблені в Іспанії гроші відібрано і невідомо, чи буде повернуто (подана до німецького суду апеляція все ще без відповіді). В відзначення річниці вступу Польщі і Чехії до Шангену Василь Вовчанський лише зауважив: "Передімною Європа закрила двері у вільний світ".

Ольга Самборська, Берлін, 14.12.2008

15-12-2008 11:26 // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1229333214.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua