першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

На шляху до нової міжнародної угоди з питань зміни клімату: чи в

16-12-2008 16:15 Україна // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1229436940.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

16 грудня 2008 р.
На шляху до нової міжнародної угоди з питань зміни клімату: чи вдасться світовій спільноті досягти домовленостей?

Прес-реліз

За результатами міжнародних переговорів зі зміни клімату так виглядає, що державам буде нелегко домовитися та досягти консенсусу щодо встановлення зобов’язань зі скорочення викидів парникових газів згідно висновків Міжнародних експертів ООН зі зміни клімату.
З 1 по 12 грудня в місті Познані в Польщі відбувалися міжнародні переговори зі зміни клімату. Головна мета зустрічі полягала у формуванні проекту нової міжнародної угоди, що вступить в силу після Кіотського протоколу, дія якого закінчується у 2012 році. У новій угоді, яка повинна бути підписана у Копенгагені наступного року, держави мали б домовитися про зобов’язання зі зниження викидів парникових газів, які вони візьмуть на себе, задля досягнення основної мети Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (РКООНЗК) – стабілізації концентрації парникових газів на такому рівні, який би попередив негативний антропогенний вплив на кліматичну систему планети

У зустрічі брали участь представники більше 180 держав, які є сторонами РКООНЗК, а саме офіційні делегації Сторін Конвенції ООН зі зміни клімату, представники громадськості, науковці, представники бізнесу, міжнародних фінансових інституцій та інші спостерігачі. Серед представників України у конференції Сторін РКООНЗК брали участь представники офіційної делегації та представники громадськості в якості спостерігачів. Серед представників громадськості – голова Робочої групи з питань зміни клімату (Ірина Ставчук, Національний екологічний центр України, м. Київ) та заступник голови (Мар’яна Булгакова, Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина», м. Львів) брали участь у зустрічі в складі офіційної делегації України.

Основні питання, які обговорювалися у Познані, стосувалися встановлення спільного дострокового бачення щодо зниження викидів різними групами країн, конкретних цифр та форм можливих зобов’язань, формування та принципів роботи адаптаційного фонду , фінансових механізмів скорочення викидів парникових газів, питань передачі технологій країнам, що розвиваються для їх сталого розвитку та ін.
Як і раніше, лідером переговорів зі зміни клімату залишається Європейський Союз, який завив про плани зі скорочення викидів парникових газів на 20% у порівнянні із викидами 1990 року та про наміри допомагати країнам, що розвиваються. Хоч з іншого боку і позиція ЄС на цих переговорах була не надто прогресивною, оскільки значна частина від заявленого Європейським Союзом кількісного показника зі скорочення викидів парникових газів надходитиме за рахунок купівлі відповідних квот з-за кордону. ЄС також вказує на те, що можливим є і більший відсоток кількісного показника зі скорочення викидів, але лише у випадку взяття відповідних зобов’язань й іншими розвинутими державами на зустрічі в Копенгагені у 2009 році.
Та далеко не всі держави усвідомлюють серйозність та терміновість вжиття необхідних заходів і на такому рівні. Наприклад, згадуючи ближніх сусідів, представники російської делегації вважають, що Росія не є державно, яка повинна брати на себе будь-які зобов’язання та «віддавати», а навпаки повинна «отримувати» від міжнародної спільноти, розвинених держав, які і є винуватцями глобального потепління. Подібної позиції притримується й Україна. Так, під час виступу голови офіційної делегації України – Міністра охорони навколишнього природного середовища Георгія Філіпчука, оголошено, що Україна готова взяти на себе зобов’язання зі скорочення викидів парникових газів на 20% у порівнянні із рівнем викидів 1990 року. Але … так як після 1990 року в Україні викиди парникових газів зменшувалися, при чому це було пов’язано із значним спадом економіки, а не із відповідною цілеспрямованою політикою, то фактично Україна не взяла на себе жодних зобов’язань зі зниження викидів, а навіть зарезервувала для себе люфт задля збільшення викидів порівняно із сьогоднішнім днем. Між тим енергоємність вітчизняного валового внутрішнього продукту сьогодні в 3-5 разів перевищує аналогічний показник промислово розвинутих країн світу , що свідчить про необхідність вжиття заходів зі скорочення викидів парникових газів, тим більше що потенціал енергозбереження в Україні є досить високим.

До вжиття заходів зі скорочення викидів парникових газів Міністерство охорони навколишнього природного середовища у 2008 році було зобов’язано і рішенням суду у справі за позовом МБО «Екологія-Право-Людина» до Мінприроди про визнання протиправною бездіяльності з імплементації РКООНЗК та Кіотського протоколу, а також національних підзаконних нормативно-правових актів, які приймалися задля виконання вищевказаних міжнародних документів. Але на жаль, за словами провідного юрисконсульта МБО «Екологія-Право-Людина» Мар’яни Булгакової, значного прогресу у виконанні рішення суду і на національному рівні також не спостерігається.

Під час переговорів обговорювалося питання функціонування адаптаційного фонду для допомоги бідним країнам адаптуватися до негативних наслідків від змін клімату, яких вони зазнають уже сьогодні. Цей фонд створено, але реально кошти на потреби адаптації з цього фонду ще не відраховувалися. Позитивним є той факт, що для фінансування адаптаційних проектів країни будуть звертатися безпосередньо у фонд, а не у Світовий банк, який також претендував на управління даними коштами, проти чого активно протестувала світова громадськість, організовуючи в тому числі відповідні акції протесту і під час переговорів у Познані. Та основна проблема залишилася не вирішеною – необхідних коштів для наповнення даного адаптаційного фонду не знайдено. Так само не вирішеним залишилося питання передачі технологій для сталого розвитку країн, що розвиваються. Вирішення цих фінансових аспектів повинно відбутися протягом 2009 року, в іншому випадку надії щодо підписання нової пост-Кіотської угоди будуть марними.
Отже, слід відзначити, що під час переговорів країнам бракувало спільного усвідомлення необхідності нагального вирішення проблеми зміни клімату світовою спільнотою, при цьому світові лідери, лідери держав, голови офіційних делегацій різних країн відзначали, що проблема зміни клімату є набагато більш гострою і несе за собою набагато серйозніші загрози, ніж фінансова криза, з якої зіткнулася світова економіка у 2008 році.
____________________________________
За додатковою інформацією звертайтеся:
Учасник офіційної делегації на переговорах від України - Мар’яна Булгакова,
провідний юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людини»,
заступник голови Робочої групи з питань зміни клімату
Тел: 8-032-2257682
email: maryanab@uoregon.edu; epac@mail.lviv.ua
Міжнародна благодійна організація "Екологія-Право-Людина": http://www.epl.org.ua

16-12-2008 16:15 Україна // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1229436940.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua