першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Щорічна доповідь омбудсмена оминула право свободи віросповідання

02-07-2009 20:53 Київ // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1246557204.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

КИЇВ – Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова 24 червня 2009 року у сесійній залі парламенту представила народним депутатам щорічну доповідь про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні. У доповіді омбудсмена зазначається про захист громадянських та особистих прав, політичних прав громадян та економічних, соціальних і культурних прав. Однак цього разу у документі не було приділено увагу забезпеченню права на свободу світогляду та віросповідання, гарантованого статтею 35 Конституції України.

Про це повідомляє Інститут релігійної свободи, м.Київ.

Заслухавши доповідь Уповноваженого з прав людини, яка охопила період 2006 – 2007 років, Парламент ухвалив рішення про прийняття за основу відповідної постанови. При цьому народні депутати доручили “Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин доопрацювати зазначений проект Постанови з урахуванням пропозицій і зауважень суб'єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради України для прийняття в цілому”.

Проте у повному тексті щорічної доповіді омбудсмена відсутній аналіз забезпечення в Україні конституційного права на свободу світогляду та віросповідання.

У документі не наведено жодного факту порушень прав віруючих громадян протягом вказаного періоду. Зокрема без уваги залишились питання, пов’язані із проблемою приватизації та продажу стороннім особам колишніх культових споруд, які знаходяться у комунальній власності та підлягають поверненню їх історичним власникам згідно зобов'язань України перед Радою Європи; складними умовами діяльності, що передбачені для релігійних організацій (комерційні тарифи на природний газ та комунальні послуги); зловживаннями правоохоронних органів своїм службовим становищем (події у Євпаторії, Києві тощо); з перешкоджаннями органів місцевого самоврядування в реалізації права на мирні зібрання (міста Бердянськ, Маріуполь, Донецьк, а також Дніпропетровська, Харківська та інші області); деякими випадками перешкод у реєстрації релігійних громад і також наданням переваг певним релігійним організаціям у зв’язку з конфесійними уподобаннями місцевих посадовців.

Єдина згадка про спрямування Уповноваженим з прав людини подання до керівництва МВС України щодо забезпечення конституційних прав віруючих у с.Рохманів Шумського району Тернопільської області у тексті доповіді не знаходить деталізації щодо його характеру чи пояснення ситуації.

Слід зауважити, що українські правозахисники наводять окремі факти порушень у сфері свободи думки, совісті та релігії у щорічних Доповідях правозахисних організацій (УГСПЛ, ХПГ) про права людини в Україні за 2006 та 2007 роки, а також у звіті "Моніторинг релігійної свободи в Україні: особлива увага до стану релігійної толерантності" у рамках дослідження "Права людини – 2006", проведеного РІСУ разом з Інститутом релігійної свободи та іншими. Також Держдепартамент США у міжнародних звітах щодо релігійної свободи за 2006 та за 2007 роки констатує наявність низки порушень релігійної свободи в Україні.

При цьому, звертаючи увагу на вищезгадані порушення та факти негативної адміністративної практики, більшість міжнародних та українських експертів відзначають доволі високий рівень забезпечення в Україні права на свободу світогляду та віросповідання, а також вітають зацікавлення керівництва держави та органів влади у подальшій гармонізації державно-конфесійних відносин в країні.

Як відомо, відповідно до статті 101 Конституції України Уповноважений з прав людини (омбудсмен) здійснює “парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина”.

Джерело: Інститут релігійної свободи
http://www.irs.in.ua

2009.07.02_ombudsman1.jpg

02-07-2009 20:53 Київ // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1246557204.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua