першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

ПРОЕКТ ЗАВЕРШЕНО, ХАЙ ЖИВЕ ПРОЕКТ!

04-07-2009 21:31 // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1246732267.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

.


Чотири роки виповнилося відтоді, як чільні представники Лиунаської префектури поліції Естонії вперше зустрілися на гостинній Чернігівській землі з керівним складом та співробітниками Управління МВС в області. Вже тоді було збудовано далекосяжні амбітні плани щодо співробітництва в питаннях обміну напрацьованим досвідом, не лише на рівні поважного керівництва, а й завдяки спілкуванню галузевих фахівців за напрямками правоохоронної діяльності. Також передбачалося надання суттєвої матеріально-технічної допомоги міліції Чернігівщини від естонської сторони. Об'єднавчою ланкою в цьому процесі виступила широко відома в нашому місті громадська організація "Центр "Доброчин".

Впродовж чотирьох років відбулося ще декілька робочих зустрічей. І ось нині колеги з Естонії та України знову зібралися в нашому місті. Проведена в готелі "Придеснянський" міжнародна конференція "Естонсько-український діалог: співробітництво в дії" мала на меті підбиття підсумків тривалої спільної роботи, висунення нових ідей та окреслення перспектив подальшого діалогу. Обговорення цих важливих питань вели перші заступники начальника УМВС в Чернігівській області Сергій Потапенко та Олександр Михайлик, заступник начальника УМВС з питань кадрового забезпечення Віктор Титоренко, директор Центру "Доброчин" Олександр Підгорний, префект Лиунаської префектури поліції Естонії Тармо Кохв, інші відповідальні особи з обох сторін. Конференція відбулася за особистої участі Надзвичайного і Повноважного посла Естонської Республіки в Україні Яана Хейна, а також заступника голови Чернігівської облдержадміністрації Володимира Приходька.


Учасники міжнародної конференції констатували успішне завершення проекту, який передбачав налагодження співпраці підрозділів кримінальної міліції Чернігівщини та відповідних поліцейських служб Тарту. В його рамках відбулося суттєве зміцнення матеріально-технічної бази українських правоохоронців. Ряд співробітників карного розшуку, Державної служби боротьби з економічною злочинністю, відділу з протидії торгівлі людьми, слідчого управління обласної міліції побували в гостях у естонських колег. Вони на власні очі побачили рівень технічного оснащення європейської поліції, ознайомилися з відмінностями в організації діяльності, налагодили особисті товариські контакти (незамінна річ для правоохоронців-практиків), здобули корисний досвід, що його можна впровадити в своїй роботі і, в свою чергу, внесли деякі пропозиції, які можуть стати в нагоді колегам з Лиунаської префектури.

"Ми жодною мірою не збиралися чогось навчати українців. Дуже важливо те, що господарі та гості контактували як рівні професіонали, здатні добре порозумітися і дати одне одному слушну пораду. Тобто спілкування для нас було не менш корисним, ніж для наших чернігівських друзів," - наголосив у своїй промові керівник Лиунаської префектури поліції Тармо Кохв.


Також поліцейський керівник продемонстрував присутнім деякі можливості свого відомства, здобуті завдяки інформатизації роботи поліції. Зокрема, з'єднавшись електронними каналами зв'язку з відомчим центральним сервером у Тарту, він просто з конференції зміг відстежити розташування всіх патрульних нарядів на підконтрольній території та стан їхньої участі в охороні порядку на момент перегляду: чи вони перебувають у вільному патрулюванні, чи їдуть на виклик або вже займаються документуванням події чи злочину. Крім цього, Тармо Кохв здійснив, за допомогою все того ж обладнання, буденну для кожного патрульного поліцейського операцію: він перевірив особисті дані довільно обраної особи, зареєстрованої на території Естонської Республіки, на предмет скоєння злочинів та правопорушень в минулому та наявності натепер оперативного інтересу до цього громадянина.

В ході обговорення побаченого перший заступник начальника УМВС в Чернігівській області - начальник кримінальної міліції Сергій Потапенко зазначив: "Нині важко навіть уявити, якою економією часових і матеріальних ресурсів може обернутися впровадження таких технологій у нас в Україні. Особливо якщо оцінити подібні витрати для сільської місцевості. Аби перевірити інформацію на кшталт продемонстрованої паном префектом, але щодо якогось жителя вітчизняної сільської глибинки, нерідко доводиться згаяти кілька годин або й увесь день та спалити чимало бензину, який щодня дорожчий. Як це контрастує з тією парою хвилин, які витратив на таку операцію пан префект - зауважте! - перебуваючи за тисячу кілометрів від свого службового кабінету. Це вражає, але, з іншого боку, це і вказує нам шлях, яким треба рухатись. Впевнений, що й ми в осяжному майбутньому прийдемо до такого рівня розвитку інформаційних технологій."


Перший крок у цьому напрямку, як зазначалося під час конференції, правоохоронцям Чернігівщини допоможуть зробити, знов-таки, естонські колеги. У планах на найближчі рік-два - обладнання 24-х автопатрулів в обласному центрі GPS-навігаторами, які чітко вираховуватимуть місце розташування кожного з цих автомобілів та передаватимуть ці дані до комп'ютера в черговій частині. Таким чином, черговий зможе значно підвищити ефективність реагування на повідомлення про злочини та події, направляючи до місця виклику найближчий вільний наряд та координуючи взаємодію патрульних.

Проект, який мав назву "Ознайомлення співробітників кримінальної міліції Чернігівської області з загальновизнаними принципами роботи кримінальної поліції на прикладі поліції Естонії" офіційно проголошено успішно завершеним. Однак співпраця триває і тільки набирає обертів. На черзі - новий проект, який тепер стосуватиметься підрозділів Державтоінспекції та дорожньої поліції Естонії і має суттєво вплинути на безпеку учасників дорожнього руху.

Посол Естонської Республіки Яан Хейн, анонсуючи цей проект в ході обговорення перспектив подальшого співробітництва, підкреслив: "Напрямок, який ми обрали, може видатися на перший погляд дріб'язковим і несуттєвим. Це - запровадження загального носіння пішоходами в темну пору доби світловідбивних знаків. Насправді ж це рятує людські життя. Подібна вимога вже давно діє в Естонії, і скорочення рівня смертності й травматизму пішоходів практично наполовину - дуже переконливий аргумент на користь такої ініціативи. Втім, суспільне схвалення її сформувалося у нас не відразу. Тож ми вирішили на дорослих впливати через дітей, які, до речі, не тільки самі із задоволенням носять яскраві світловідбивні знаки, а ще й виготовляють їх у таких собі дитячих "фірмах" (досить поширена в європейських країнах форма організації дозвілля підлітків), самостійно заробляючи в такий спосіб кишенькові гроші. Свідоме і зацікавлене ставлення юних естонців до цієї справи стало найліпшою агітацією для їхніх батьків."


Глибоке проникнення керівника дипломатичної місії у специфіку правоохоронних проблем та відповідних міжнародних контактів споріднених відомств пояснюється дуже просто: Міністерство закордонних справ Естонії є одним з організаторів цього співробітництва і, крім того, саме воно здійснює фінансування цих проектів. До речі, останній аспект також не було обійдено увагою учасників конференції. Світова економічна криза, яка торкнулася Естонії не менше, аніж решти країн Євросоюзу, ледь не поставила співпрацю під загрозу зриву або тимчасового замороження. Проте кошти, вочевидь, все ж таки будуть виділені, тож всі учасники розмови висловили щире сподівання на сприятливий розвиток ситуації.

На завершення конференції було проведено церемонію нагородження осіб, які втілили ідею співпраці територіальних правоохоронних підрозділів у реальність. Відомчими нагородами "Хрест Лиунаської префектури поліції" було відзначено організаційні зусилля начальника УМВС України в Чернігівській області Івана Катеринчука та його першого заступника Сергія Потапенка, керівників Центру "Доброчин" Олександра Підгорного та Наталії Дрозд, а відповідними почесними грамотами - загальний внесок в цю справу Управління МВС України в Чернігівській області та Центру "Доброчин". В свою чергу, пан Підгорний вручив почесні грамоти керованої ним громадської організації естонському послу Яану Хейну, префекту Тармо Кохву, директору поліції Лиунаської префектури Ріхо Тамму, головному міліціонерові Чернігівщини Івану Катеринчуку та першому заступникові начальника УМВС Сергію Потапенку.


Урочистий момент чекав і на співробітників, які пройшли курс стажування в підрозділах поліції Естонії в рамках щойно завершеного проекту. Олександру Григорьєву, Олександру Потапенку, Дмитру Зубкову, Олексієві Литвишку та Володимиру Грибову було вручено відповідні сертифікати.

Коментуючи підсумки реалізації першого естонсько-українського проекту такого ґатунку, Надзвичайний та Повноважний посол Естонської Республіки в Україні Яан Хейн відзначив: "Естонська сторона дуже високо оцінює цей проект. Він для нас важливий, насамперед, тим, що дозволяє не залишитись голослівними в розмовах про дружбу і співробітництво: декларуючи ці поняття, насправді втілювати їх в життя. Надзвичайно важливе й питання кола зацікавлених учасників процесу. Співпраця відбувається не тільки між державними владними структурами, в даному разі - поліцейськими, а й за активної участі неурядової, громадської організації, якою є Центр "Доброчин". Це ми розцінюємо як прояв громадянського суспільства, тобто не тільки чиновники зацікавлені в розвиткові своєї держави та її інституцій, а й громадянам небайдуже, в якому суспільстві вони живуть, чи можуть впливати на якість та безпеку свого життя. Ми, європейці, вважаємо це надзвичайно важливим, і присутність цього аспекту в даному конкретному проекті - великий позитив."

Також пан посол підкреслив, що досвід українсько-естонського співробітництва в такій формі і на такому рівні наразі є унікальним: "Ясна річ, є співпраця між Міністерствами внутрішніх справ наших держав, як це передбачено пакетом відповідних документів, що їх підписав Міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко під час офіційного візиту до Естонії кілька років тому. У реалізації тих загальних проектів задіяні як різні Обласні Управління МВС України, так і різні префектури полії Естонії. Проте спільний проект Чернігова і Тарту особливий тим, що, по-перше, він розпочатий ще до того підписання і триває чотири роки, а по-друге - він вже довів свою життєздатність і практичну цінність. Тож дуже важливо, аби співпраця тривала і надалі. В обох сторін є ще чимало ідей, які варто було б втілити в життя, задля загальної користі."

04-07-2009 21:31 // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1246732267.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua