першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Сучасна політична еліта – загроза демократії в Україні

16-07-2009 09:42 Україна // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1247726565.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Схоже, не стане виключенням і президентська виборча кампанія 2009-2010, яка де-факто вже розпочалась. Свідчення того – нещодавнє прийняття Верховною Радою в першому читанні проекту закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо виборів Президента України», яким пропонується в чергове переробити правила політичної гри. Більше того, в разі схвалення цього документа в другому читанні і набрання ним чинності, він призведе до суттєвого обмеження політичних прав громадян, а самі вибори можуть перетворитися на фарс із тотальними фальсифікаціями, де переможця визначатиме не виборець, а фактично призначатиме Центральна виборча комісія. Саме такий висновок, серед іншого, прозвучав підчас Міжнародної конференції «Якість виборів як основа зміцнення демократії», що пройшла 2-3 липня 2009 року в м. Одеса.


Конференція, що була організована Лабораторією законодавчих ініціатив (Київ) у співпраці з Радою Європи та Венеціанською комісією, зібрала за круглим столом народних депутатів, політиків, експертів, представників судової системи, засобів масової інформації, громадських організацій та органів місцевого самоврядування з декількох регіонів, з метою визначити найбільші загрози для української демократії в передчасі чергових президентських виборів, а також спрогнозувати розвиток політичного процесу на найближчий час. «Демократичний Альянс» на заході був представлений головою Одеського обласного осередку Олексієм Чорним та регіональним представником Інституту ДемАльянсу Кирилом Філімоновим.

Як зауважили учасники конференції, питання ефективної виборчої системи є надзвичайно актуальним не лише через наближення виборів президента України, за якими послідують вибори міських голів, а ще й через вискоку вірогідність дострокових виборів до парламенту після цього. Відтак, від якості і прозорості правил виборчого процесу багато що залежить, проте, наразі спостерігаємо цілком інше: за словами народного депутата України, президента Інституту виборчого права Юрія Ключковського, при тому, що в Верховній Раді вже понад рік працює робоча група з підготовки виборчого кодексу, депутати буквально за пару днів приймають зміни до закону «Про вибори президента України» і така швидкість ажніяк не сприяє якості. Якраз навпаки.

Як зазначив інший учасник цієї конференції – народний депутат України Андрій Шевченко, з 2004 року були зроблені суттєві кроки в напрямку демократизації та збільшенні прозорості і чесності виборів. Зокрема, на останніх виборах відзначалась відсутність тотального використання адміністративного ресурсу проти одного кандидата чи політичної сили, зменшення кількості замовної статистики та так званої «джинси», різкого і гострого протистояння кандидатів. Проте зараз є велика загроза повернення всього цього.
Було відзначено, що сьогодні знову певні політичні сили мріють позбавити українських громадян права вибору. І якщо їм це не вдалося через проведення змін до законодавства, за яким голова держави обирається в парламенті, то вони прагнуть максимально перекроїти процедуру всенародного голосування, спотворивши її сенс. Зокрема, це планується зробити через нерівне представлення парламентських та позапарламентських політичних сил у виборчих комісіях різних рівнів та усунення фактичного механізму оскарження порушень.

Окрім того, також були згадані традиційні проблеми українських виборів: неякісні списки виборців, питання реалізації права голосу громадян за кордоном, використання відкріпних талонів, подвійна регламентація виборчого процесу різними нормативно-правовими актами, тощо. Нові пропозиції парламентаріїв ажніяк не містять чіткого вирішення вказаних питань.
Можна констатувати, що в умовах, коли сучасні політичні еліти міркують не про те, як зробити майбутні вибори черговим кроком до відкритості, чесності та прозорості механізму формування державної влади, а лише про кулуарний перерозподіл влади, саме з боку цих еліт і є одна з найбільших загроз для демократії в Україні. І саме тому, надзвичайно велику роль має відігравати третій сектор. Зокрема, на конференції неодноразово звучали тези про необхідність об’єднання громадських організацій в єдиний фронт для консолідації зусиль з метою донесення своєї позиції, а також забезпечення контролю за ходом виборчого процесу.

Сама дискусія, яка тепер продовжиться в інших регіонах, виявилась надзвичайно цікавою і корисною для всіх, хто переймається ситуацією в країні і її майбутнім. І дуже важливо, щоб експертні думки та пропозиції, що народжуються підчас подібних заходів були надалі почуті та втілені політикумом та громадським середовищем.
Джерело: http://www.dem-alliance.org/main/rn/120/news/960/

16-07-2009 09:42 Україна // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1247726565.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua