першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

презентація книги про М. Арсенича

28-09-2010 01:03 Івано-Франківщина // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1285625008.html // Версія до друку

27 вересня 2010 р. в народному домі м. Коломия відбулась презентація книги "Генерал Микола Арсенич: життя та діяльність керівника СБ ОУН". Книга була підготовлена Галузевим державним архівом Служби безпеки України та Центром досліджень визвольного руху (м. Львів)і видана з нагоди 100 річчя з дня народження керівника Служби безпеки ОУН, члена Проводу ОУН Миколи Арсенича (27.09. 1910 - 23.01. 1947). На презентації були присутні понад 200 зацікавлених громадян м. Коломиї та навколишніх сіл, зокрема, з рідного села М. Арсенича - Березова-Нижнього. Під час презентації виступили автори книги - кандидати історичних наук Олександр Іщук та Валерій Огороднік, науковий редактор книги - директор Львівського Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий, в.о. директора Центру досліджень визвольного руху (м. Львів) Василь Стефанів, кандидат історичних наук Марта Гавришко, письменник - лауреат Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка за 2010 р. Михайло Андрусяк, представники політичних партій та громадськості. Зала була наповнена на дві третини: незважаючи на теплу погоду і визхідний день, сприятливий для "грибників" та мисливців, презентацією зацкавились учнівська та студентська молодь, ветерани ОУН і УПА, вчителі, журналісти. Захід, який водночас став вечором памяті М. Арсенича, супроводжувався виступами двох коломийських хорів та артистів, які відспівали чудові народні пісні, за що присутніми були вшановані оплесками.
Зазначена книга про М. Арсенича стала першим серйозним дослідженням його біографії - до сьогодні він згадувався в окремих історичних статтях та книгах лише епізодично. В основу книги покладені маловідомі документи з українських архівів, а в першу чергу - з архіву СБ України, який містить найбільшу кількість документів українського визвольного руху та НКВС-НКДБ-МДБ-КДБ. У книзі автори зробили спробу неупереджено проаналізувати життєвий шлях та діяьність М. Арсенича.Книга розбита на кілька розділів: родина М. Арсенича; його дитинство та юність; молоді роки та вступ до ОУН в 1930-х рр.; перші увязнення М. Арсенича польською владою за боротьбу за незалежність України; створення спецслужби ОУН - СБ ОУН в 1940-1941 рр.; діяльність М. Арсенича на чолі СБ ОУН в 1941-1947 рр.; ставлення М. Арсенича до німців та радянської влади; роль М. Арсенича в чистках лав ОУН після 1944 р.; розшук М. Арсенича радячнськими каральними органами. Видання обсягом 196 сторінок супроводжують аж 398 (!) зносок та наукових коментарів, що свідчить про бажання авторів максимально дотошно розібратись у непростій обраній ними темі. І дійсно, ця книга відкриває чимало маловідомих і зовсім невідомих сторінок з життя М. Арсенича та очолюваної ним СБ ОУН, які пролежали в колишніх "спецхранах" КГБ з беремних 1940-вих років і аж до 2010 року! Чи не пора подібні документи розсекретити та оприлюбднити в повному обсязі?
Підсумовуючи сказане, хочеться зазначити: після прочитання книги складається враження, що автори і наукові редактори дійсно проробили значний обсяг роботи, намагалися серйозно проаналізувати життя та діяльність одного з керівників ОУН М. Арсенича. Ця праця, бесумнівно, повинна увійти до української історіографії, як одне з важливих досліджень з історії українського визвольного руху. Судячи з інтересу до книги (за тиждень було продано три тисячі примірників, що, як для України, багато - адже не кожне видання художньої книги має такий тираж!) у громадян української держави ще не пропав інтерес до читання книг з нашої історії, і ми залишаємось читаючим народом, що є дуже важливо та прикметно. Хочемо побажати авторам - подальших успіхів і нових наукоивх праць, видавцям книги - збільшити її тираж і думати про друге доповнене видання, а читачам - не проходити мимо цієї книги в магазинах. Наскільки стало відомо під час презентації, її буде поширювати ЦДВР у м. Львові та інших містах, в першу чергу - Західної України. Сподіваємось, ця стаття зацікавить майбутніх читачів книги, щоб придбати її. Вона того варта.

додано: 28-09-2010 01:03 // URL: http://maidan.org.ua/static/narnews/1285625008.html // Версія до друку

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua