МАЙДАН

Wikipedia - 10 років

Поділитися:

Усе почалося з кнопки "редагувати". ЇЇ натиснув засновник вікіпедії Джиммі Вейлз та написав - "Привіт, світ". Десять років потому щомісяця знання там шукають 400 мільйонів людей. 

Джиммі Вейлз, засновник Wikipedia: "Я сидів удома в піжамі, коли мені прийшла до голови ця ідея. Я не був упевнений, що з неї вийде щось цікаве чи важливе. Але сьогодні нею запалюється все більше людей".

Один із них - український академік Віктор Грінченко. У своїх сімдесят науковець із комп'ютером на ти. Учений і сам наповнює україномовну "Вікіпедію", і закликає до цього своїх колег. Якось він випадково натрапив на статті про хвилі англійською та українською мовою.

Віктор Грінченко, директор Інституту гідромеханіки НАНУ: "Стаття блискуча. Все дихає - все живе. Жодна стаття паперова не може надати такої можливості представлення матеріалу...х-в-и-л-я. Оце не тільки мій - а взагалі позор всієї української спільноти. Ви бачите різницю?"

Різницю бачать і викладачі вишів. Вони часто пропонують студентам читати не підручники, а статті з "Вікіпедії". Наразі - переважно англомовні.

Максим Стріха: "Друковані версії, особливо підручників, тут запізнюються. І вікіпедія це ще спосіб дати достовірну інформацію в он-лайн режимі".

Довіряй, але перевіряй - радять адміністратори "Вікіпедії". Наповнювати її може кожен охочий. Тому автори нехотячи чи зумисно можуть спотворити інформацію. Агресивних віртуальних вандалів зазвичай вираховують та блокують. 

Юрій Пероганик, виконавчий директор ГО "Вікімедіа Україна": "Не можна нічого сховати - кожна ваша дія, кожна правка. Якщо починаються якісь так звані війни правок, то стаття блокується, і йде обговорення. Доти, доки не буде досягнутий конценсус".

Історик Станіслав Кульчицький показує енциклопедію "Історія України". Над нею десятиріччя працюють понад тисяча авторів, ретельно вивіряють кожне слово.  

Мінімум площі - максимум фактів. Приміром, у друкованій енциклопедії неоднозначній постаті в історії України - Степанові Бандері відвели одну колонку. У безрозмірній "Вікіпедії" - разів у сто більше матеріалу. 

На україномовній версії вікіпедії сьогодні теж свято. Написано 250 тисяч сторінок. Це більше, ніж в усіх паперових довідниках та енциклопедіях. Хоча активних вікі-авторів лише трохи більше 4 тисяч. 

Леся Головата, 5 канал: "Віртуальність стає реальністю. Сьогодні в усьому світі збираються ентузіасти, щоби особисто познайомитися. Адже у "Вікіпедії" вони впізнають один одного лише за синіми ніками".

Френд, або ж Павло приїхав на зустріч вікіпедистів до столиці зі Львова. Пише про футбол.

Люмпія, вона ж Олександра Гончарова - авторка статтей про філософію. Колеги по цеху на святковій зустрічі одностайно назвали її міс україномовна Wikipedia.

Цим студенткам університету імені Шевченка сперечатися ніколи. "Вікіпедію" вони використовують за прямим призначення.

Леся Головата, Іван Головач, Олена Сорокіна, 5 канал

 

http://5.ua/newsline/139/0/72231/
http://maidan.org.ua/static/news/2011/1295116889.html

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

Ми також вітаємо коментарі, доповнення та виправлення до текстів новин від всіх свідків подій, що згадуються в новинах. Пишіть на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини. Всі цікаві коментарі будуть оприлюднені.

REDTRAM

Завантаження ...

(Copyleft) maidan.org.ua, 2001-2012
!!! Копілефт передбачає вільне розповсюдження із збереженням автури !!!
сайт розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації - переклад ліцензії українською